„Zimowa aktywność ruchowa - marsze NW, rower, siłownie terenowe, narty biegowe – grudzień 2020 r.
 

W zaleceniach Władz dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego w stanie korna wirusa istotna jest propozycja uprawiania odpowiedniej aktywności ruchowej i stosowania się do zasad zdrowego stylu życia. Tak popularna teraz aktywność fizyczna poprawia kondycję, usprawnia motorykę i samopoczucie - co w efekcie daje też większą odporność na niepożądany stres oraz infekcje.
Oprócz zalecanej ostatnio gimnastyki Pilates, tym razem polecam aktywności terenowe: marsze Nordic Walking, jazdę na rowerze, siłownie terenowe i jazdę na nartach biegowych.
W bezśnieżnej teraz zimie do marszów NW, roweru i siłowni terenowych nikogo już nie trzeba zachęcać, zwłaszcza wobec licznych chodników i ścieżek rowerowych pobudowanych ostatnio w naszym Janowie Lubelskim.
Tylko trzeba pamiętać, że na intensywną trasę wyruszamy 1 godzinę po małym posiłku np. po przekąsce a 3 – 4 godz. po większym posiłku np. po obiedzie. Warto też zadbać o dobry ubiór, aby uniknąć przegrzania czy przeziębienia.
Wszędzie trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa – dystans, dezynfekcja, maseczka. Dodatkową czynnością przy korzystaniu z licznych w naszym mieście siłowni terenowych jest indywidualne odkażanie urządzeń i uwzględnianie odpowiedniej ilości osób.
Natomiast osobom dobrze radzącym sobie z NW i z rowerem a także dysponującym możliwością wygospodarowania na aktywność ruchową kilku godzin gdy spadnie śnieg – jeszcze raz proponuję jazdę na nartach biegowych. Jest faktem, że w ostatnich latach śniegu jest mniej a ośrodki narciarskie wspomagają się sztucznym zaśnieżaniem, ale „mniej śniegu” to nie jest „wcale nie ma śniegu”. Wszyscy wiemy, że w naszym Janowie pod koniec listopada br. zapanował mróz (do – 10 o C), później śnieg spadł i się utrzymał. Ale tylko nieliczni (KAR Rekreo – Styl) jeździli na nartach biegowych na terenach Zoom Natury. A więc, warto posiadać sprzęt i umiejętność a gdy spadnie śnieg – odłożyć „na bok” wszystkie sprawy i udać się na pobliskie boisko, teren rekreacji, tereny Zoom Natury, do OEE na szlak „Bieguś” czy do Kruczka nad Trzebenszą.
Ci odważni na otwartych przestrzeniach zyskają dodatkowo słoneczną dawkę witaminy D. Natomiast w sosnowych lasach spotkają liczne fitoaerozole, wzmacniające układ oddechowy.
Dodatkowym walorem takich wypraw jest tak potrzebny bezpośredni kontakt z przyrodą o różnych porach dnia i roku oraz w różnych warunkach pogodowych.
Warto z tego korzystać na atrakcyjnych krajobrazowo terenach Ziemi Janowskiej.

Więcej na stronach internetowych: Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim, Koło Terenowe PTTK „Ziemia Janowska’ w Janowie Lubelskim.

Zadowolenia z efektów życzy –
Antoni Sydor
Instruktor Pilates, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Rowerowej i Narciarskiej.
Foto: Ryszard Skoczyński (2019 r.), Małgorzata Tatko (2020 r.), Krystyna Łukasiewicz (2020 r.)

11 grudnia 2020 <List z OSiR w Biłgoraju w sprawie „Senioriada 2021”.

Dzień Dobry.

W imieniu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju uprzejmie informuję,że

Senioriada 2021 która planowo miała miejsce co roku podczas ferii

zimowych, odbędzie się w późniejszym terminie przyszłego roku. Decyzja

spowodowana jest aktualną sytuacja epidemiologiczną. Prawdopodobnie w

miesiącach letnich, chcemy podjąć się organizacji imprezy szczególnie

że cieszy się ona dużą sympatią i zainteresowaniem uczestników a nam

będzie miło gościć Państwa drużynę po raz kolejny.

pozdrawiam

Anna Walczak

OSiR BiŁgoraj, 11.12.2020>

 

9 listopad 2020   K O M U N I K A T     Z A J Ę C I A D O M O W E

Z uwagi na ogłoszone obostrzenia stanu korona wirusa i zalecenia Władz - Zarząd KAR Rekreo Styl w Janowie Lubelskim proponuje zajęcia domowe, za pośrednictwem mediów - w tym strony internetowej KAR R – S JL. Część materiałów będzie dostępna w dziale: Pomoce.

 Antoni Sydor- Instruktor Pilates z upoważnienia Prezesa KAR „Rekreo – Styl”
 

 

30 październik 2020  Rekreacja ruchowa w zdrowym stylu życia – Członkowie Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo - Styl” w Janowie Lubelskim na zajęciach Nordic Walking – jesień 2020 r.

Korzystając z jesiennej i słonecznej pogody, w środę 21.10.2020 r. Członkowie Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo - Styl” w Janowie Lubelskim wybrali się na samochodową wyprawę do pięknej krainy Lasów Janowskich. Z miejsca zbiórki przy
Sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim pojechali do Nadleśnictwa na Obrówce. Dalej droga wiodła Gościńcem Krzeszowskim, starym traktem którym kiedyś wywożono drewno z lasów Ordynacji Zamoyskiej do portu w Krzeszowie nad Sanem. Teraz trakt jest zapomniany, niektóre odcinki wykorzystano na lokalne drogi, ale w latach 70 - tych XX wieku był zamiar budowy na nim linii kolejowej z naszego Janowa do Stacji Huta Krzeszowska - gdzie przebiegają dwie równoległe linie kolejowe: zwykła PKP i szerokotorowa LHS i gdzie są specjalne bocznice.
Pierwszy przystanek grupa aktywnych ruchowo zaplanowała nad Zalewem w Jarocinie, zasilanym czystą wodą z leśnej rzeczułki Gilówka (dopływ rzeki Bukowej). Tam przeprowadzono zajęcia technik marszu z kijkami Nordic Walking.
Warto przypomnieć, że stosuje się dwie podstawowe techniki marszu – siłową i szybkościową. W obu wysuwamy do przodu kończyny „po skosie” – lewą rękę i prawą nogę, potem prawą rękę i lewą nogę. Podczas marszu siłowego ręce trzymamy prawie wzdłuż ciała, ruszając nimi tylko w stawach barkowych. Maszerujemy, dotykając kijkami podłoża nieco za sobą, pod niedużym kątem. W technice szybkościowej ręce trzymamy zgięte w łokciach w kącie prostym – wymachujemy ramionami w przód i w tył, odpychając się od podłoża przed sobą.
Po wspomagających motorykę marszach ruszono dalej, na tereny pogranicza. Tam, gdzie kiedyś Kongresówka graniczyła z Galicją a teraz Lubelszczyzna z Podkarpaciem, poszukiwano lokalnej kultury i śladów historii Powstania Styczniowego oraz II Wojny Światowej. Odwiedzono Hutę Krzeszowską oraz Ciosmy wraz z okolicami położonymi przy dolinie rzeczułki Kurzynka (dopływ rzeki Tanwi) i leśnego strumyka Bicz. Jednak z uwagi na stan korona wirusa nie odbyły się uzgadniane wcześniej spotkania z lokalnymi pasjonatami historii.
Wiele zadowolenia przyniosły wędrowcom marsze z kijkami NW przez lasy i małe zagajniki w barwach złotej, Polskiej jesieni. Zamierzają tam bywać częściej, aby poprawiać kondycję ale też by poznawać lokalną kulturę i odszukać ślady historii.
W czasie wyjazdu przestrzegano zasad bezpieczeństwa: maseczki, dezynfekcja i dystans społeczny.
Wyjazd i zajęcia NW były elementami zadania publicznego „Rekreacja ruchowa w zdrowym stylu życia – 2020”, wspartego dofinansowaniem Gminy Janów Lubelski.
Antoni Sydor – Instruktor Rekreacji Ruchowej i Sportu, Przewodnik Turystyczny
Foto: Małgorzata Tatko

 

19 październik 2020  „Rekreacja ruchowa na jesienne dni w Janowie Lubelskim.”

 Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo-Styl” w terminie od 18.09.2020 do 30.11. 2020 roku ,przy finansowym wsparciu Gminy Janów Lubelski, realizuje zadanie publiczne pt:”Rekreacja ruchowa w zdrowym stylu życia”.
Zadanie przeprowadzane jest w formie cyklu imprez rekreacyjno- sportowych aktywizujących osoby ze społeczności lokalnej do zdrowego stylu życia .
Organizowane są pogadanki na temat prawidłowego odżywiania oraz zajęcia rozwijające zainteresowania osobiste : marsze z kijkami N.W., wycieczki rowerowe, zajęcia rehabilitacji oddechowej w Jaskini Solnej,gimnastyka Pilates oraz nauka pływania.
Udział w zajęciach biorą członkowie KAR”Rekreo-Styl” z zachowaniem standardów sanitarnych obowiązujących w czasie pandemii.
Koordynatorzy: K. Łukasiewicz M. Tatko

 

 

7 sierpnia 2020  Zajęcia zapoznawcze dla Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” JL w Klubie Żeglarskim „ZEFIR” w Janowie Lubelskim – 2020.

 

 

Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim. Podsumowanie VII sezonu Pilates w Janowie Lubelskim (2019 – 2020 r.).
Po 10 sesjach poczujesz różnicę,
Po 20 sesjach zobaczysz różnicę,
Po 30 będziesz miał całkiem nowe ciało.
(Joseph Pilates – twórca metody)
Na terenach Zoom Natury nad Zalewem Janowskim w m. Belki przy wiacie ogniskowej - w dniu 27.07.2020 r. odbyło się spotkanie uczestników zajęć PILATES w Klubie Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim na zakończenie VII sezonu 2019 – 2020 r.
KAR jest nową organizacją, działającą od 2019 r., został zarejestrowany jako stowarzyszenie zwykłe w Rejestrze Starosty Janowskiego. Siedziba Klubu mieści się w Domu Nauczyciela przy ul. Ogrodowej 16 w Janowie Lubelskim. Celem KAR jest rozwijanie różnych form kultury fizycznej. Do Klubu należy około 20 osób, od kilku lat uczęszczających na zajęcia gimnastyki Pilates w Małej Sali PSP w Janowie Lubelskim oraz na zajęcia Koła Terenowego PTTK „Ziemia Janowska” i Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim. Klub planuje rozszerzenie działalności o inne dyscypliny, organizowanie i uczestniczenie w imprezach oraz pozyskiwanie środków finansowych na działalność. Posiada stronę internetową - gościnnie na stronie KT PTTK „Ziemia Janowska”, dostępną też z oficjalnej strony Janowa Lubelskiego.
Miejsce spotkania, duża wiata zbudowana w projekcie „Pięć zalewów- morze atrakcji” w 2012 r. (Szlak rowerowy „Czarna Perła”) jest mało znanym ale pięknie położonym obiektem. Stoi pomiędzy zalesioną niewielką wydmą polodowcową a maleńkim ciekiem wodnym płynącym jak wiele takich strumyczków od krawędzi Roztocza Zachodniego do Kotliny Sandomierskiej. Ten wypływa z obszaru pomiędzy ul. Ulanowską, ul. Wałową i ul. Świerdzową. Dalej mało widoczny płynie przy ul. Cichej, przez m. Belki, k. Hotelu Królewskiego, przez Łąki Widły, leśne bagno Muszanka a wpływa do rzeki Białki jeszcze przed Pikulami.
Na wstępie spotkania wytrwali otrzymali certyfikaty i słowa uznania Instruktora oraz Zarządu KAR za uczestnictwo w zajęciach „Gimnastyka ze wstępem do gimnastyki PILATES”. Zajęcia pod marką i w metodyce Fitness Klubu Pilates były prowadzone 2 x w tygodniu, po 2 godz. w Małej Sali przy Sali Sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim w okresie wrzesień 2019 r. – marzec 2020 r. Po kursie (20 godz.) kontynuowano zajęcia doskonalące i rozszerzające (76 godz.), aż do marca 2020 r. (przerwa koronawirus).
Ciepły wieczór, zapach siana, grające w trawie cykady, widok księżyca ponad lasem, płonące ognisko, smaczne kiełbaski z domowymi warzywami i podpiekanym chlebem, znane sobie towarzystwo – ta kompozycja nastrajała optymistycznie do świata pomimo dokuczliwych komarów i widma stanu korona wirusa. W koleżeńskich rozmowach wspominano gimnastykę i wyjazd na Senioriadę do Biłgoraja, omawiano stosowane teraz formy aktywności ruchowej i odblokowane wyjazdy do sanatoriów. Przedstawiono propozycje dalszych ograniczonych działań: wiosłowanie w KŻ „ZEFIR”, ćwiczenia na otwartym terenie Zoom Natury, marsze z kijkami Nordic Walking, małe wycieczki rowerowe, terenowe spotkania krajoznawczo – historyczne w KT PTTK „Ziemia Janowska”.
Organizatorzy i uczestnicy dziękują za życzliwość i wsparcie: Władzom Miasta i Gminy Janów Lubelski, Dyrektorowi Biblioteki Pedagogicznej, Dyrektorowi Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli oraz Dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim.
Antoni Sydor    
Instruktor PILATES, KAR „Rekreo – Styl” JL
Scan: Jakub Sydor

 

 

 

 

Z uwagi na zagrożenie koronawirusem i zalecenia Władz - Zarząd KAR Rekreo Styl w Janowie Lubelskim zawiesza zajęcia:


1/ Spotkania w Domu Nauczyciela ul. Ogrodowa 16 - od dnia 11.03.2020 r. (środa),
2/ „Gimnastyka PILATES” w Sali PSP - od dnia 12.03.2020 r. (czwartek).

Okres zawieszenia – do odwołania.

Opracował: Antoni Sydor- Instruktor Pilates z upoważnienia Prezesa KAR „Rekreo – Styl”
 

 

Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” na V Senioriadzie - 2020 r. w OSiR Biłgoraj.


„W Biłgorajskiej Hali Senioriada; będziemy tu walczyć – tak wypada” to początek tekstu na melodię „Po zielonej trawie piłka goni” jakim Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim rozpoczął autoprezentację na V Senioriadzie w OSiR Biłgoraj.
W środę, 22.01.2020 r. zawody zgromadziły 10 drużyn (w 2019 r. – 8), co świadczy o zainteresowaniu tą formą aktywności ruchowej i uznanej już marce imprezy. Wprawdzie wyniki wszystkich dyscyplin były mierzone, ale Sędzia Główny wielokrotnie podkreślał integracyjny charakter spotkania. Ostatecznie drużyna założonego pod koniec 2019 r. KAR „Rekreo – Styl” zajęła 6 miejsce, dające duże możliwości awansu w przyszłym roku.
Na zakończenie organizatorzy przekazali wiele ciepłych słów zachęcających seniorów do aktywności ruchowej i uczestnictwa w imprezach sportowo – rekreacyjnych. Z rąk Pana Wiceburmistrza i Pani Dyrektor OSiR wszystkie drużyny otrzymały puchary, słodkie upominki i talony na zakup sprzętu sportowego.
Warto podkreślić, że Janów Lubelski był reprezentowany na Senioriadzie już po raz trzeci: w 2017 r. wyjazd zapoznawczy Instruktora Pilates, w 2018 r (Fitness Klub Pilates przy OR PZERiI – III miejsce), w 2019 r. (Fitness Klub Pilates – II miejsce) w br. (Klub Rekreacji Ruchowej Vitalni – III miejsce i Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” – VI miejsce).
Dziękujemy Władzom Miasta i Gminy Janów Lubelski za wsparcie w postaci sfinansowania kosztu transportu.


Antoni Sydor  - Instruktor PILATES
Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim

 

 

 

Zaproszenie do PILATES w Janowie Lubelskim. VII sezon 2019 – 2020 r.


Aktywnie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób chcących poprawić swoją kondycję fizyczną i równocześnie uzyskać lepsze samopoczucie, składamy propozycję uczestnictwa w zajęciach gimnastycznych z zakresu rekreacji ruchowej metodą PILATES.
Zapraszamy na zajęcia VII. sezonu, gdzie formą zajęć jest kurs podstawowy 20 – to godzinny i 10 – cio godzinny (godzina lekcyjna = 45 min), prowadzony pod marką Fitness Klubu PILATES Janów Lubelski.
Na zajęcia można się jeszcze zapisać w Stowarzyszeniu Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim oraz w MOSiR Janów Lubelski.
Zajęcia w KAR „Rekreo – Styl” JL prowadzone są w Małej Sali Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim: 2 razy w tygodniu (wtorek od 18 00, czwartek od 16 00), po 2 godziny dziennie.
Więcej o PILATES na stronie internetowej Janowa Lubelskiego i na stronie internetowej MOSiR Janów Lubelski.
Zapraszamy!
Z upoważnienia KAR „Rekreo – Styl” JL oraz MOSiR JL,
Antoni Sydor  -  Instruktor PILATES
Foto: Zuzanna Skoczyńska, MOSiR Janów Lubelski