Ciągła aktywność ruchowa. Zajęcia domowe Pilates w stanie koronawirusa w Janowie Lubelskim – marzec 2020 r.


Do naturalnych potrzeb człowieka zalicza się aktywność ruchową. Jej zakres wpływa na stan zdrowia, co jest szczególnie istotne w obecnym stanie koronawirusa.
Gdy w środę 11.03.2020 r. odwołano zajęcia gimnastyki Pilates w Klubie Aktywnych Ruchowo „Rekreo Styl” w Janowie Lubelskim, wydawało się że stan koronawirusa potrwa 2 tygodnie (wtedy do 25.03. 2020 r. zawieszono zajęcia w PSP). W kolejnych decyzjach władze wydłużyły zawieszenie do Świąt Wielkanocnych i wprowadzały ograniczenia poruszania się.
To znacznie ograniczyło też możliwość tak popularnych aktywności w terenie. Marsze Nordic Walking, zajęcia na siłowniach terenowych, jazda rowerem – zalecane są tylko indywidualnie, z zachowaniem środków ochrony i odkażania. Liczne ograniczenia wyjść z domu dotyczą osób chorych i starszych.
W związku z tym dobrym wyborem są zajęcia domowe gimnastyki Pilates. Tu, w całej plejadzie iście artystycznych ćwiczeń jedynym niezbędnym sprzętem jest mata (lub dywan) z dużym ręcznikiem. Podstawowe zasady bezpiecznego wykonywania i techniki ćwiczeń znają dotychczasowi uczestnicy zajęć gimnastyki Pilates, od 2013 r. prowadzonej w Janowie Lubelskim. Dobre instruktaże można znaleźć w internecie i w podręcznikach. Lokalne informacje są na stronach internetowych Urzędu Miejskiego w Janowie Lubelskim (zakładka: dla turystów – rekreacja ruchowa) i Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo Styl” w Janowie Lubelskim (gościnnie na stronie Koła Terenowego PTTK „Ziemia Janowska”).
Chętni zaczynają od konsultacji telefonicznej z lekarzem prowadzącym. Gdy nie ma przeciwwskazań to zalecana jest codzienna gimnastyka poranna i wieczorna a 3 x w tygodniu zestaw wstępu do Pilates. Początek to małe, proste ćwiczenia rozciągająco - napinające i nauka koordynacji oddechu. Po kilku dniach trzeba opanować wiedzę o minimum podstaw anatomii i cechach motorycznych. W miarę postępów należy uregulować dietę, sięgnąć do literatury i doświadczeń innych oraz zbudować własny plan działania.
Zawsze trzeba pamiętać, że w ćwiczeniach liczy się poprawność techniki i staranność wykonania. Nie można oczekiwać szybkich efektów; trzeba być wytrwałym.
I w tym zakresie życzy powodzenia -


Antoni Sydor – Instruktor Pilates (uprawnienia Instruktora Rekreacji Ruchowej oraz Instruktora Sportu), KAR „Rekreo Styl” JL.
Jako dodatek: Scan: Jakub Sydor - „Aktywność w czasach zarazy” Andrzej Marciniak – Angora Nr 13 (29.03.2020 r.).
Janów Lubelski, 31.03.2020 r.

 

Z uwagi na zagrożenie koronawirusem i zalecenia Władz - Zarząd KAR Rekreo Styl w Janowie Lubelskim zawiesza zajęcia:


1/ Spotkania w Domu Nauczyciela ul. Ogrodowa 16 - od dnia 11.03.2020 r. (środa),
2/ „Gimnastyka PILATES” w Sali PSP - od dnia 12.03.2020 r. (czwartek).

Okres zawieszenia – do odwołania.

Opracował: Antoni Sydor- Instruktor Pilates z upoważnienia Prezesa KAR „Rekreo – Styl”
 

 

Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” na V Senioriadzie - 2020 r. w OSiR Biłgoraj.


„W Biłgorajskiej Hali Senioriada; będziemy tu walczyć – tak wypada” to początek tekstu na melodię „Po zielonej trawie piłka goni” jakim Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim rozpoczął autoprezentację na V Senioriadzie w OSiR Biłgoraj.
W środę, 22.01.2020 r. zawody zgromadziły 10 drużyn (w 2019 r. – 8), co świadczy o zainteresowaniu tą formą aktywności ruchowej i uznanej już marce imprezy. Wprawdzie wyniki wszystkich dyscyplin były mierzone, ale Sędzia Główny wielokrotnie podkreślał integracyjny charakter spotkania. Ostatecznie drużyna założonego pod koniec 2019 r. KAR „Rekreo – Styl” zajęła 6 miejsce, dające duże możliwości awansu w przyszłym roku.
Na zakończenie organizatorzy przekazali wiele ciepłych słów zachęcających seniorów do aktywności ruchowej i uczestnictwa w imprezach sportowo – rekreacyjnych. Z rąk Pana Wiceburmistrza i Pani Dyrektor OSiR wszystkie drużyny otrzymały puchary, słodkie upominki i talony na zakup sprzętu sportowego.
Warto podkreślić, że Janów Lubelski był reprezentowany na Senioriadzie już po raz trzeci: w 2017 r. wyjazd zapoznawczy Instruktora Pilates, w 2018 r (Fitness Klub Pilates przy OR PZERiI – III miejsce), w 2019 r. (Fitness Klub Pilates – II miejsce) w br. (Klub Rekreacji Ruchowej Vitalni – III miejsce i Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” – VI miejsce).
Dziękujemy Władzom Miasta i Gminy Janów Lubelski za wsparcie w postaci sfinansowania kosztu transportu.


Antoni Sydor  - Instruktor PILATES
Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim

 

 

K O M U N I K A T

Zapraszamy zainteresowanych, w tym absolwentów cyklu „Rekreacja ruchowa seniorów w zdrowym stylu życia 2014 - 2017” na zajęcia „Gimnastyka PILATES”.
Będą grupy - poziomy:
Grupa I poziom podstawowy - „Gimnastyka ze wstępem do gimnastyki PILATES”.
Grupa II poziom standard - „Gimnastyka PILATES”.
Miejsce zajęć: Mała Sala przy Sali Sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim – ul. ks. Skorupki.
Zajęcia dla Członków KAR „Rekreo – Styl” są nieodpłatne. Uczestnicy ponoszą tylko koszt ubezpieczenia.
Terminy zajęć: - wtorki g. 18.00 i czwartki g. 16.00.
Zapisy: KAR „Rekreo – Styl”.
Zajęcia prowadzi: Antoni Sydor – Instruktor PILATES (uprawnienia Instruktora Rekreacji Ruchowej oraz Instruktora Sportu).
Uwaga! Do wstępnych ćwiczeń będzie potrzebny wygodny, niekrępujący ruchów (ale i niezbyt luźny) dres lub koszulka i getry. Będzie też przydatne sportowe obuwie (do rozgrzewki) i skarpetki na zmianę, bowiem większość pozycji pilatesowych wykonuje się boso, co pozwala także ćwiczyć mięśnie stóp. Konieczny jest duży ręcznik do położenia na macie. Ćwiczenia rozpoczynamy minimum 1 godzinę po małym posiłku np. po przekąsce a 3 – 4 godz. po większym posiłku np. po obiedzie.

Opracował: Antoni Sydor

Prezes KAR „Rekreo – Styl” Tadeusz Mayer

 

 

Zaproszenie do PILATES w Janowie Lubelskim. VII sezon 2019 – 2020 r.


Aktywnie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób chcących poprawić swoją kondycję fizyczną i równocześnie uzyskać lepsze samopoczucie, składamy propozycję uczestnictwa w zajęciach gimnastycznych z zakresu rekreacji ruchowej metodą PILATES.
Zapraszamy na zajęcia VII. sezonu, gdzie formą zajęć jest kurs podstawowy 20 – to godzinny i 10 – cio godzinny (godzina lekcyjna = 45 min), prowadzony pod marką Fitness Klubu PILATES Janów Lubelski.
Na zajęcia można się jeszcze zapisać w Stowarzyszeniu Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim oraz w MOSiR Janów Lubelski.
Zajęcia w KAR „Rekreo – Styl” JL prowadzone są w Małej Sali Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim: 2 razy w tygodniu (wtorek od 18 00, czwartek od 16 00), po 2 godziny dziennie.
Więcej o PILATES na stronie internetowej Janowa Lubelskiego i na stronie internetowej MOSiR Janów Lubelski.
Zapraszamy!
Z upoważnienia KAR „Rekreo – Styl” JL oraz MOSiR JL,
Antoni Sydor  -  Instruktor PILATES
Foto: Zuzanna Skoczyńska, MOSiR Janów Lubelski