PILATES

 

 

17.10.2020r. Rekreacja ruchowa w zdrowym stylu życia – Członkowie Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo - Styl” w Janowie Lubelskim na zajęciach Pilates – jesień 2020 r.


Zgodnie z naturalną potrzebą człowieka a także dostosowując się do zaleceń Władz Członkowie Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo - Styl” w Janowie Lubelskim uczestniczą w różnych zajęciach aktywności ruchowej. Po wakacjach jest to zadanie publiczne „Rekreacja ruchowa w zdrowym stylu życia – 2020”.
Teraz korzystając z ciepłych, słonecznych dni uczestniczą w gimnastyce Pilates na terenach otwartych Parku Rekreacji Zoom Natury nad Zalewem Janowskim. W razie deszczu i ochłodzenia dobrym miejscem na Pilates okazały się pomieszczenia gościnnego Domu Pielgrzyma w Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim.
Pilates na otwartym terenie jest nowym wyzwaniem dla grupy. Trzeba zadbać o dobry ubiór aby uniknąć przegrzania, ale też i przeziębienia.
Zajęcia prowadzone są w odpowiednio mniejszych grupach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa: maseczki, dezynfekcja i dystans społeczny.
Uczestnicy są zadowoleni z celowego wyjścia z domu i wspólnego treningu Pilates usprawniającego układ ruchu, poprawiającego samopoczucie i motywującego do stosowania zasad zdrowego stylu życia. Zdobyte umiejętności zachęcają do gimnastyki codziennej.
Realizacja zadania publicznego wsparta jest dofinansowaniem Gminy Janów Lubelski.
Antoni Sydor – Instruktor Pilates
Foto: Krystyna Łukasiewicz

 

16.10.2020 r. Jesienna aktywność ruchowa. Zajęcia Pilates w stanie koronawirusa w Janowie Lubelskim – październik 2020 r.


W ostatnich zaleceniach Władz dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego w stanie korna wirusa pojawiły się dwie istotne propozycje: odpowiedniej aktywności ruchowej i pozostawania w domu osób starszych.
Argumentowano, że aktywność ruchowa poprawia kondycję i samopoczucie co w efekcie daje większą odporność na infekcje. Z kolei pozostawanie w domu osób starszych ma ochronić tą grupę populacji przed zagrożeniami środowiskowymi ale też wyeliminować te osoby z przestrzeni publicznej, jako najbardziej podatne na zarażenie i przenoszenie infekcji. Pozostawanie w domu nie jest całkowite a konieczne wyjścia powinny być bezpieczne.
Właśnie dbając o rozwój aktywności ruchowej proponuję tym osobom uczestnictwo w zajęciach edukacji zdrowego stylu życia i domowej gimnastyki Pilates.
Prowadzonymi w Janowie Lubelskim od 2013 r. zorganizowanymi zajęciami Pilates zainteresowane są głównie osoby w wieku dojrzałym, potrafiące rozłożyć w czasie osiągnięcie celu i posiadające zdolność do koniecznej tu wytrwałości. Przy odpowiedniej motywacji wyznaczanej przez poprawę własnej ruchowości, ogólnego samopoczucia i zdrowia są gotowi do zmiany dotychczasowego stylu i rytmu życia. Dbają o dietę i higienę, regularnie odwiedzają lekarza, starają się systematycznie odbywać badania okresowe i uczestniczyć w rehabilitacji, czasem bywają w sanatoriach, unikają używek, uczestniczą w pogadankach o zdrowym stylu życia. To zwrotnie skłania do aktywności ruchowej – w której po kilku latach osiągają dobre rezultaty. Wtedy są zupełnie innymi, nowymi ludźmi.
Polecanym przykładem aktywności ruchowej jest właśnie Pilates. Tam uczestnik poznaje 24 ćwiczeń, gdzie w różnych wersjach trudności początkujący zaczynają od zestawu 6 ćwiczeń.
Zamiar ćwiczeń Pilates trzeba skonsultować z lekarzem prowadzącym. Gdy nie ma przeciwwskazań to zalecana jest codzienna gimnastyka poranna i wieczorna a w ustaleniu z Instruktorem - 3 x w tygodniu zestaw wstępu do Pilates. Początek to małe, proste ćwiczenia rozciągająco - napinające i nauka koordynacji oddechu. Po kilku dniach trzeba opanować wiedzę o minimum podstaw anatomii i cechach motorycznych. W miarę postępów należy uregulować dietę, sięgnąć do literatury i doświadczeń innych oraz zbudować własny plan działania. Zawsze trzeba pamiętać, że w ćwiczeniach liczy się poprawność techniki i staranność wykonania. Nie można oczekiwać szybkich efektów; trzeba być wytrwałym. W Pilates jedynym niezbędnym sprzętem jest mata (lub dywan) i duży ręcznik.
Osoby bardziej sprawne i zdrowe powinny przy dobrej pogodzie spacerować z kijkami NW a rowerem pojechać na ścieżki rowerowe i do Lasów Janowskich. Na otwartych przestrzeniach zyskają słoneczna dawkę witaminy D. Natomiast w lesie czekają na nich barwy jesieni i wzmacniające układ oddechowy fitoaerozole.

Trzeba wyjaśnić, że we wrześniu br. nie wznowiono zajęć Pilates w Małej Sali PSP z
uwagi na decyzje o zakazie użyczania lokali szkolnych dla organizacji zewnętrznych.
Wobec tego warto byłoby zadbać w naszym Janowie o pozyskanie odpowiedniego
do tych zajęć lokalu, działającego tak jak inne w branży fitness czy fizjoterapii.
Informacje o Pilates są dostępne na Janowskich stronach internetowych: Urzędu Miejskiego (zakładka: Rekreacja ruchowa), KAR „Rekreo Styl” i MOSiR.

Antoni Sydor – Instruktor Pilates 

 

 

 

 

Ciągła aktywność ruchowa. Zajęcia domowe Pilates w stanie koronawirusa w Janowie Lubelskim – marzec 2020 r.


Do naturalnych potrzeb człowieka zalicza się aktywność ruchową. Jej zakres wpływa na stan zdrowia, co jest szczególnie istotne w obecnym stanie koronawirusa.
Gdy w środę 11.03.2020 r. odwołano zajęcia gimnastyki Pilates w Klubie Aktywnych Ruchowo „Rekreo Styl” w Janowie Lubelskim, wydawało się że stan koronawirusa potrwa 2 tygodnie (wtedy do 25.03. 2020 r. zawieszono zajęcia w PSP). W kolejnych decyzjach władze wydłużyły zawieszenie do Świąt Wielkanocnych i wprowadzały ograniczenia poruszania się.
To znacznie ograniczyło też możliwość tak popularnych aktywności w terenie. Marsze Nordic Walking, zajęcia na siłowniach terenowych, jazda rowerem – zalecane są tylko indywidualnie, z zachowaniem środków ochrony i odkażania. Liczne ograniczenia wyjść z domu dotyczą osób chorych i starszych.
W związku z tym dobrym wyborem są zajęcia domowe gimnastyki Pilates. Tu, w całej plejadzie iście artystycznych ćwiczeń jedynym niezbędnym sprzętem jest mata (lub dywan) z dużym ręcznikiem. Podstawowe zasady bezpiecznego wykonywania i techniki ćwiczeń znają dotychczasowi uczestnicy zajęć gimnastyki Pilates, od 2013 r. prowadzonej w Janowie Lubelskim. Dobre instruktaże można znaleźć w internecie i w podręcznikach. Lokalne informacje są na stronach internetowych Urzędu Miejskiego w Janowie Lubelskim (zakładka: dla turystów – rekreacja ruchowa) i Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo Styl” w Janowie Lubelskim (gościnnie na stronie Koła Terenowego PTTK „Ziemia Janowska”).
Chętni zaczynają od konsultacji telefonicznej z lekarzem prowadzącym. Gdy nie ma przeciwwskazań to zalecana jest codzienna gimnastyka poranna i wieczorna a 3 x w tygodniu zestaw wstępu do Pilates. Początek to małe, proste ćwiczenia rozciągająco - napinające i nauka koordynacji oddechu. Po kilku dniach trzeba opanować wiedzę o minimum podstaw anatomii i cechach motorycznych. W miarę postępów należy uregulować dietę, sięgnąć do literatury i doświadczeń innych oraz zbudować własny plan działania.
Zawsze trzeba pamiętać, że w ćwiczeniach liczy się poprawność techniki i staranność wykonania. Nie można oczekiwać szybkich efektów; trzeba być wytrwałym.
I w tym zakresie życzy powodzenia -


Antoni Sydor – Instruktor Pilates (uprawnienia Instruktora Rekreacji Ruchowej oraz Instruktora Sportu), KAR „Rekreo Styl” JL.
Jako dodatek: Scan: Jakub Sydor - „Aktywność w czasach zarazy” Andrzej Marciniak – Angora Nr 13 (29.03.2020 r.).
Janów Lubelski, 31.03.2020 r.

 

 

K O M U N I K A T

Zapraszamy zainteresowanych, w tym absolwentów cyklu „Rekreacja ruchowa seniorów w zdrowym stylu życia 2014 - 2017” na zajęcia „Gimnastyka PILATES”.
Będą grupy - poziomy:
Grupa I poziom podstawowy - „Gimnastyka ze wstępem do gimnastyki PILATES”.
Grupa II poziom standard - „Gimnastyka PILATES”.
Miejsce zajęć: Mała Sala przy Sali Sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim – ul. ks. Skorupki.
Zajęcia dla Członków KAR „Rekreo – Styl” są nieodpłatne. Uczestnicy ponoszą tylko koszt ubezpieczenia.
Terminy zajęć: - wtorki g. 18.00 i czwartki g. 16.00.
Zapisy: KAR „Rekreo – Styl”.
Zajęcia prowadzi: Antoni Sydor – Instruktor PILATES (uprawnienia Instruktora Rekreacji Ruchowej oraz Instruktora Sportu).
Uwaga! Do wstępnych ćwiczeń będzie potrzebny wygodny, niekrępujący ruchów (ale i niezbyt luźny) dres lub koszulka i getry. Będzie też przydatne sportowe obuwie (do rozgrzewki) i skarpetki na zmianę, bowiem większość pozycji pilatesowych wykonuje się boso, co pozwala także ćwiczyć mięśnie stóp. Konieczny jest duży ręcznik do położenia na macie. Ćwiczenia rozpoczynamy minimum 1 godzinę po małym posiłku np. po przekąsce a 3 – 4 godz. po większym posiłku np. po obiedzie.

Opracował: Antoni Sydor

Prezes KAR „Rekreo – Styl” Tadeusz Mayer