29 Grudzień 2018  40 – lecie Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim - 2018 r.Wspomnienie rejsu po Mazurach – 1984 r.

Jak dziś pamiętam …..

Po błękitnym niebie  płyną cumulusy, wieje wiatr ok. 30 B West a na rozległym akwenie jeziora Bełdany  na Mazurach samotny żagiel „Kormorana”. Wachtę za sterem sprawuje nawigator Krzysztof, w kambuzie przygotowują posiłek kwatermistrz Czesław i kapitan Antoni a porannej kąpieli w jeziorze zażywa bosman Krzysztof. Dla bezpieczeństwa za rufą płynie lina holownicza z czego korzysta bosman umocowany węzłem ratowniczym. Wokół przedsezonowa pustka i bujna zieleń na brzegach.  

Tak było czerwcowym porankiem, drugiego dnia rejsu po noclegu na zacumowanym przy brzegu jachcie.

A co się stało, że Janowiacy doświadczyli tej przygody?

Otóż po rejsie na Bałtyku (1979 r. Antoni i Janek)  i budowie Przystani Żeglarskiej (1980 r.) Klub rozwinął pływania po Zalewie Janowskim, głównie jako szkolenia manewrowe. Wiosną 1984 r. w Fabryce Maszyn w Janowie Lubelskim dobrała się grupa koleżeńska, która postanowiła popłynąć na 2 – tygodniowy rejs po Wielkich Jeziorach Mazurskich. W Yacht Klubie Stalowa Wola wyczarterowano łódź kabinową Kormoran a w Dziale Socjalnym Fabryki Maszyn uzyskano dofinansowanie z Funduszu Socjalnego, jako wczasy turystyczne.

W rejsie (02.06 – 14.06.1984 r.) Janowiacy pokonali trasę celową (3 dni): m. Ruciane Nida – Jezioro Guzianka Mała - śluza Guzianka -  Jez. Bełdany - m. Wierzba – Jez. Mikołajskie - m. Mikołajki – Jez. Tałty - kanał Tałcki – Jez. Tałtowisko – kan. Grunwaldzki (Lelecki) – Jez. Kotek Wlk. – kan. Mioduński – Jez. Szymon – kan. Szymoński – Jez. Szymoneckie – Jez. Jagodne – kan. Kula -  Jez. Boczne – Jez. Niegocin – m. Giżycko – kan. Giżycki – Jez. Kisajno – Jez. Dargin – Jez. Kirsajty – Jez. Mamry – rzeka Węgorapa – m. Węgorzewo.

Trasa powrotna: m. Węgorzewo – rz. Węgorapa – Jez. Mamry – Jez. Przystań (nocne sztormowanie) – Jez. Mamry – Jez. Kirsajty – Jez. Dargin – Jez. Kisajno – Kan. Giżycki – m. Giżycko – Jez. Niegocin – Jez. Boczne – Kan. Kula – Jez. Jagodne – Jez. Szymoneckie – kan. Szymoński – Jez. Szymon – kan. Mioduński – Jez. Kotek Wlk. - kan. Grunwaldzki (Lelecki) –  Jez. Tałtowisko – kan. Tałcki – Jez. Tałty – Jez. Ryńskie – m. Ryn -  Jez. Ryńskie – Jez. Tałty – m. Mikołajki – Jez. Mikołajskie – Jez. Śniardwy – Jez. Bełdany – śluza Guzianka – Jez. Guzianka Mała – Jez. Guzianka Wielka – kan. Nidzki – Jez. Nidzkie – (powrót) - Jez. Nidzkie – kan. Nidzki - Jez. Guzianka Wielka – Jez. Guzianka Mała – m. Ruciane Nida.  

Gdy przed rejsem w Rucianem Nidzie taklowano małą i śmieszną łódkę „Kormoran” (dł. 4,85; szer. 2,25; ożaglowanie 10 m2, z kilem i z bukszprytem - ale bez silnika), wszyscy byli rozczarowani jej parametrami przypominającymi Fiata 126p z lat 70 – tych XX wieku lub współczesne hostele. Ale w rejsie to maleństwo okazało swą przydatność i niezwykłą dzielność. Przy braku silnika szybko opanowano sztukę wpływania i wypływania z kanałów na żaglach a same kanały pokonywano na pagajach i „na burłaka”. Pływano nawet przy silnych wiatrach (gdy inni chronili się na przystaniach) w czym pomagały umiejętności załogi i ciężki kil „Kormorana”. To sprzyjająca pogoda, dobry sprzęt i doskonała załoga pozwoliły na szybki rejs przez wszystkie jeziora w przyjmowanym z niedowierzaniem w opowieściach na przystaniach czasie 3 dni. Powrót był typowo turystycznym, ale też wymagającym uwagi rejsem. Tak na przykład, ze względu na brak oznakowania  głazów na płyciznach Jez. Śniardwy i brak dokładnej mapy przezornie zrezygnowano z całego rejsu do m. Pisz nad tym największym jeziorem, bowiem obawiano się uszkodzenia mocowania kilu „Kormorana”.

Takich wspomnień jest więcej, ale o nich opowiem później ………

Żal tylko kolegi Czesława, który zmarł kilka lat temu (2009 r.). 

Antoni Sydor - Komandor

KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim

Foto: Antoni Sydor,  Archiwum Klubu (scan: Jarosław Lalik)

 

29 Grudzień 2018  40 – lecie Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim - 2018 r.Wspomnienie rejsu po Bałtyku – 1979 r.

Jak dziś pamiętam …..

Pod szarym nieboskłonem majestatyczne wodne doliny i wysokie na kilka metrów fale a wśród nich sztormujący na Bałtyku żaglowiec „Generał Zaruski”. Na pokładzie dyżurna wachta, która składa się z oficera nawigacyjnego i sternika oraz „oka” na dziobie. Wszyscy w archaicznych rybackich płaszczach, kapeluszach i w szelkach przymocowani karabińczykami do zabudowy stałej żaglowca. O ile oficer ze sternikiem stojący bliżej rufy byli moczeni przez deszcz i okazjonalne grzywacze, to „oko” siedzący za bukszprytem był zalewany przez każdą falę, w którą wbijał się dziób naszego żaglowca.  

Tak było lipcowym porankiem a za wymęczoną załogą ciemna, sztormowa noc.

A co się stało, że Janowiacy doświadczyli tej przygody?

Otóż po kilku latach pływania na drewnianych (sklejka) kajakach i metalowych rowerach wodnych będących własnością Oddziału Terenowego HSW w Janowie Lubelskim, w 1978 r., (już w Fabryce Maszyn w Janowie Lubelskim) grupa pracowników założyła Klub Żeglarski „ZEFIR”. Zarząd Klubu zorganizował kurs na stopień żeglarza jachtowego a członkowie intensywnie pływali po Zalewie Janowskim na 2 drewnianych (słomka + płótno) łodziach żaglowych OMEGA i 6 drewnianych (sklejka) łodziach żaglowych MAK 303.

Tak przygotowani, latem 1979 r. dwaj członkowie KŻ (Antoni i Janek) popłynęli na rejs po Bałtyku na s/y „Generał Zaruski” (ok. 30 m dł.; ok. 300 m2 żagli; ok. 30 osób załogi). W rejsie (18.07 - 30.07.1979 r.) pokonali trasę: Jastarnia, Hel, Gdańsk, Gdynia, Hel, Władysławowo, Ustka, Jastarnia. Rejs zorganizowany przez Klub Wodny Ligi Obrony Kraju w Stalowej Woli nosił miano stażowego co skutecznie dyscyplinowało załogę. To jednak było przyczyną dość wysoce ryzykownego epizodu. Otóż ze względu na sztormową pogodę przezorny Kapitan wyznaczył pływania po Zatoce Gdańskiej (to wody osłonięte), co wzbudziło niezadowolenie grupy żeglarzy aspirujących do wyższych stopni (j.s.m.). Gdy dowiedział się o tym Kapitan – zarządził nocne wyjście z Portu Hel z kursem na pełny Bałtyk z zamiarem dopłynięcia w okolice Bornholmu (to rejs pełnomorski). Tam żeglarzy powitał silny wiatr zachodni a po wyjściu poza osłonę Przylądka Rozewie – już bardzo silny wiatr. W tej sytuacji rozpoczęło się klasyczne sztormowanie (co jest rezygnacją z kursu) w którym przetrwali noc. Szarym rankiem wpłynęli do Portu Władysławowo, gdzie z ulgą postawili stopy na stałym lądzie a nocnym sztormowaniem wzbudzili uznanie w Bosmanacie. Później wiatr zelżał i znów wyruszyli na wodę.

Takich wspomnień jest więcej, ale o nich opowiem później ………

Co pouczające, nawet teraz wspomnienia z rejsu są intensywne i determinują poszanowanie zasad bezpiecznej żeglugi oraz zachowanie wiary w rozsądek i doświadczenie Kapitana.

Żal tylko kolegi Janka, który zmarł kilkanaście lat temu.  

Antoni Sydor - Komandor

KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim

Foto: Teresa Sydor, Antoni Sydor, Archiwum Klubu (scan: Jarosław Lalik), strona internetowa STS „Generał Zaruski”.

 

29 Grudzień 2018  40 – lecie Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim - 2018 r. Wspomnienie rejsów po Zalewie Janowskim – lata 70 – 80 - te XX w.

Jak dziś pamiętam …..

W niedzielne, wakacyjne południe po Zalewie Janowskim płyną pod pełnymi żaglami dwie „Omegi” z Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim. Akwen zapełniony jest kajakami, rowerami wodnymi, łodziami wiosłowymi i płynącymi wpław z „żółtymi czepkami”. Czasem przemknie motorówka ciągnąca na lince narciarza wodnego. Na pokładach „Omeg” załogi co najmniej 3 –osobowe, bo w tym tłumie jest koniecznym aby „oko” na dziobie obserwował akwen i ostrzegał przed kolizją, dobry szotmen – sprawnie obsługiwał olinowanie foka i dobrze balastował a odważny i perfekcyjny sternik potrafił wykorzystać wiatr do wprowadzenia łodzi w odpowiednie miejsce pomiędzy uczestników tych niepisanych regat. Takie pływanie to doskonały trening manewrowy, pełen nieoczekiwanych zwrotów i zmian kursu. Ulubiona trasa przy wschodnich wiatrach to odcinek pomiędzy górną a dolną śluzą, co daje możliwość pływania w efektywnych półwiatrach. Bardziej wprawne załogi podpływają pod schodki prowadzące z tarasu Restauracji i Pijalni Piwa GS (teraz I piętro Hotelu Duo) do plaży i dopiero tam robią efektowne zwroty przez sztag lub przez rufę. W tym czasie ulokowani na brzegu, na plaży, na tarasie Restauracji wczasowicze i przyjezdni na wypoczynek sobotnio – niedzielny obserwują te mało znane  wodne wyczyny.

 A co się stało, że Janowiacy tak żeglują?

Otóż gdy w latach 60 – tych XX wieku wybudowano Zalew Janowski to wśród polodowcowych wydm lokowano ośrodki wypoczynkowe zakładów pracy z Lublina (PTHW, PUSB, RUCH) i Zamościa (ZFM) oraz lokalnych firm (FMJ) a na Wyspie Ośrodek Szkoleniowy ZMW. Wtedy w powszechnej melioracji kraju budowano wiele takich zbiorników retencyjnych, jak ten w Janowie (Zaklików, Biłgoraj, Frampol, Kraśnik, Nielisz, Zwierzyniec, Lublin). Przyjezdni do Janowa pływali na sprzęcie wiosłowym i żaglowym; organizowano regaty. To stało się impulsem dla grupy młodych pracowników Fabryki Maszyn w Janowie Lubelskim do starań o założenie Klubu Żeglarskiego, rozbudowę Przystani ORMO i zakup sprzętu.

W 1978 r. Kierownictwo FMJ wspomogło inicjatywę i do istniejącej już wypożyczalni

dokupiło 2 łodzie żaglowe OMEGA (poszycie kadłuba słomka - dł. 6,25; szer. 1,85; ożaglowanie ok. 18 m2),i 6 łodzi żaglowych MAK 303 (poszycie kadłuba sklejka - dł. 3,03; szer. 1,50; ożaglowanie ok. 3,80 m2), a Zarząd KŻ zorganizował kurs na stopień żeglarza jachtowego. KŻ „ZEFIR” został w 1978 r. zarejestrowany w Tarnobrzeskim Okręgowym Związku Żeglarskim - przez co wszedł do struktur Polskiego Związku Żeglarskiego. Współpracowano z Działem Socjalnym Huty Stalowa Wola, Klubem Wodnym LOK w Stalowej Woli i z Yacht Klubem w Stalowej Woli. To stamtąd żeglarze, wodniacy i członkowie WOPR dużo pływali po Zalewie Janowskim. Prowadzono kursy i szkolenia (np. KW LOK w Stalowej Woli w 1979 r. szkolenie manewrowe i egzamin kursu sternik jachtowy).

W Klubie liczącym z grupą młodzieżową LO ok. 100 członków panował wtedy niezwykły zapał. Na Przystani w sezonie spotykano się kilka razy w tygodniu. W grupach pracowano przy remontach i porządkach a później wiosłowano i żeglowano. Organizowano ogniska: z okazji rozpoczęcia sezonu, zakończenia szkolenia, obchodów Nocy Świętojańskiej (wtedy też nocne pływania). To wtedy (1980 r.) pracą społeczną  powiększono istniejący  hangar  i tak powstała Przystań Żeglarska.

Przewidujące rozwój turystyki władze miejskie planowały rozbudowę akwenu (w kierunku miasta) a władze województwa Tarnobrzeskiego (istniejącego w latach 1975 – 1998) miały ambitne plany budowy ośrodka przygotowań olimpijskich w kajakarstwie. Kierownictwo FMJ planowało budowę nowej Przystani Żeglarskiej (teraz przed Kawiarenką Zoom Natury), jako bazę wodną dla posiadanego nad Zalewem Ośrodka Wypoczynkowego.

Takich wspomnień jest więcej, ale o nich opowiem później ………

Antoni Sydor - Komandor

KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim

Foto: Antoni Sydor, Archiwum Klubu, scan: Jarosław Lalik

 

12 października 2018  Wakacje 2018 na Przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR”  nad Zalewem Janowskim.

Trwają słoneczne, jesienne dni - ale chłodnym, wczesnym zmierzchem warto wspomnieć wakacje na Przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” nad Zalewem Janowskim.

Na Przystani KŻ od kilku lat prowadzone są wakacyjne zajęcia z wolnego naboru „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie”  dla zainteresowanych uczniów i osób dorosłych. Od uczniów wymagana jest pisemna zgoda rodziców (prawnych opiekunów).

W br. wyniki to:

1/ kurs wstępny 4 godz. (wiosła) ukończyło i uzyskało certyfikat - 4 osoby.

2/ kurs wstępny 12 godz. (wiosła) ukończyło i uzyskało certyfikat - 7 osób.

3/ kurs rozszerzony (po kursie wstępnym) 12 godz. (żagle) ukończyło i uzyskało certyfikat - 2 osoby.

4/ szkolenie rozpoczęte – do kontynuacji w czasie następnych wakacji – 8 osób.

Na Przystani kursanci uczyli się zasad bezpieczeństwa na wodzie, wstępu do żeglarstwa, prac bosmańskich. Na wodzie zdobywali umiejętności wiosłowania, obsługi osprzętu i manewrowania łodzią żaglową. W zajęciach na Przystani uczestniczyli i pomagali też absolwenci z poprzednich roczników.

Wzorem dla nowych adeptów żeglarstwa jest młodzieżowa załoga „Okoni” zawiązana w 2015 r. „Okonie” są zdyscyplinowani, chętnie uczestniczą w pracach bosmańskich i zadaniach szkoleniowych. Brali udział w spływach kajakowych Bukową: Nalepy – Łążek – w 2016 r. i Łążek – Kuziory – w 2017 r. i w 2018 r. oraz w regatach żeglarskich: Nisko (Podwolina) – w 2017 r. i w 2018 r.; Nielisz– w 2017 r. i w 2018 r.; Zalew Janowski – czerwiec 2018 r. i sierpień 2018 r. Brali też udział w szkoleniu windsurfingowym na Zalewie Nielisz – sierpień 2018 r.

A więc, do spotkania w kolejne wakacje …..

Antoni Sydor

Foto: Zbigniew Czajkowski, Jarosław Makuch  Jarosław Lalik

12 września 2018  II Regaty Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” na Zalewie Janowskim – sierpień 2018r.

W mokrą i zimną ale rewelacyjnie wietrzną niedzielę 26.08.2018 r. na Przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” Janowskim przeprowadzono II Regaty Klubowe. Ten jednodniowy układ pogodowy był spowodowany nadejściem północnego frontu, gdy temperatura gwałtownie spadła z 30 st. C (piątek 24.08.2018 r.) do 13 st. C (sobota 25.08.2018 r.). Dwuosobowe załogi młodzieżowe na slupach (dwa żagle) ASTRON i KLEPPER pokazały „klasę” na trapezie (trasie) regatowym wyznaczonym od okolicy pomostów do akwenu pomiędzy Długą Wyspą, Małą Wyspą i Wyspą Zoom Natury.

Natomiast jednoosobowe kety (jeden żagiel) prowadzone przez młodszych żeglarzy (ukończyli klasę V i VI PSP) dobrze sobie poradziły na bezpieczniejszym, bo osłoniętym od wiatru małym trapezie pomiędzy pomostami a Wyspą Zoom Natury.

Ponadto dla młodszych adeptów żeglarstwa przeprowadzono wyścigi na sprzęcie wiosłowym: kajakach i  łodziach wiosłowych.

Regaty od strony sportowej przygotowała (zawiadomienie, mapa, regulamin) oraz przeprowadziła Komisja Regatowa pod przewodnictwem Krzysztofa Zbiżka.

Od strony technicznej regaty  przygotowali (sprzęt pływający, pomosty, bojki na trapez regatowy) członkowie i sympatycy Klubu kierowani przez Bosmana Zbigniewa Sołtysikowskiego.

Regaty przebiegły sprawnie i bez protestów.

Po emocjach wyścigów uczestnicy i zaproszeni goście zostali poczęstowani gorącą i słodką herbatą. W tym czasie Komisja Regatowa dokonała obliczeń i ustalenia wyników – co wyraziło się miejscami w klasyfikacji widocznymi na wręczonych pucharach i dyplomach. Wyniki w Protokole KR - w załączeniu.

Organizatorzy dziękują uczestnikom za sportowe zachowanie i gratulują zwycięzcom.

Do spotkania na kolejnych regatach.

P.s. Ciekawostką w dniu regat i zaskoczeniem dla wielu osób była wysoka (ok. 20 st. C) temperatura wody w Zalewie. Natomiast zimny front przeszedł już w niedzielę, ale dość chłodne noce (ok. 10 st. C)  pozostały.

Antoni Sydor - Komandor KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim

Foto: Ewa Kędra

 

10 września 2018  Protokół z Regat Klubowych

Protokół z regatach w dniu 26 sierpnia 2018 r  [plik tekstowy wordowski]

31 sierpnia 2018  SZKOLENIA

Uprzejmie informuję, że LOZŻ organizuje kurs na MIŻ PZŻ.

Kurs rozpocznie się w dniu 13.10.2018r. o godz. 10.00 w siedzibie LOZŻ Lublin ul. Lwowska 7

Koszt kursu to tylko 950zł. Kluby mogą częściowo partycypować dla swoich członków.

Proszę o zgłoszenia do biura LOZŻ mailowo (biuro@lozz.lublin.pl) lub do Pani Magdaleny Kotyra.

Listę zamykamy w dniu 05.10.2018r.

W razie dodatkowych pytań proszę kontaktować się z Panią Magdaleną Kotyra, organizatorką kursu.

 

Z żeglarskim pozdrowieniem

Kierownik Biura LOZŻ

Jacek Sieroń

29 sierpnia 2018  Załoga „Okoni” z KŻ „ZEFIR” JL na szkoleniu windsurfingowym na Zalewie Nielisz - 2018.

Pod koniec upalnych wakacji, w dniach 22 – 23.08.2018 r. część Załogi „Okonie” z Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim uczestniczyła w szkoleniu windsurfingowym na Zalewie Nielisz. Bazą szkoleniową były obiekty przy Kąpielisku Moczydło. Po krótkiej rozmowie z instruktorem Damian, Jarosław i Michał ruszyli na wodę, którą znali już z regat żeglarskich w 2017 r. i 2018 r. Wiał wschodni wiaterek a sierpniowa  temperatura przekraczała 30 st. C.

Wieczorem pierwszego dnia  na spotkaniu z delegacją KŻ Instruktor Maciej powiedział: „dzisiaj byłem pozytywnie zaskoczony dobrym przygotowaniem uczestników. Wobec tego dostawali kolejne, większe żagle do desek. Jutro będą pływali z trapezami. Już teraz zapraszam na pływanie w silniejszym wietrze”.

Młodzi żeglarze byli zadowoleni ze szkolenia a szczególnie z dobrego kontaktu z Instruktorem i ze sprzętu nowej generacji – krótkich, lekkich desek.

Nasunął się wniosek, że warto było przejść trzyletni trud samokształcenia na dość wysłużonym sprzęcie KŻ na Zalewie Janowskim aby teraz uzyskać dobre wyniki w szkoleniu.

Delegacja KŻ sprawdziła też i pozytywnie oceniła warunki zakwaterowania Janowskich żeglarzy w domku noclegowym „Noclegi przy plaży”, usytuowanym blisko miejsca dojazdu i szkolenia.

Popatrzmy na foto z pierwszego dnia tej żeglarskiej wyprawy.

P.s.

Dwa dni później, w sobotę 25.08.2018 r. z północnym frontem napłynęły ciemne, deszczowe  chmury a temperatura gwałtownie spadła do 13 st. C.

Antoni Sydor

foto: Jarosław Makuch

 

19 sierpnia 2018  II Klubowe Regaty Żeglarskie w Janowie Lubelskim,

Zaproszenie na zakończenie sezonu żeglarskiego, które odbędą się 26 sierpnia 2018 roku na zbiorniku wodnym  „Zalew” w Janowie Lubelskim.

Dokładne informacje (plik .pdf)

15 sierpnia 2018  100 – lecie Odzyskania Niepodległości w Janowie Lubelskim. „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2018”. Wakacyjny Spływ kajakowy Bukową.

W ramach szkolenia żeglarskiego „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2018” dla Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim w Klubie Żeglarskim „ZEFIR” w Janowie Lubelskim zorganizowano dniu 08.08.2018 r. w wakacyjny spływ kajakowy rzeką Bukową. Zgodnie z programem WiW spływ był sprawdzianem nabytych umiejętności wiosłowania – tym razem w zmiennym nurcie leśnej rzeki. Z uwagi na niski stan wody  wybrano dolny odcinek, to jest od Łążku Garncarskiego do Kuziorów. W praktyce spływ rzeką na tym odcinku to 2,5 godz. dynamicznego wiosłowania ze skrętami z przyhamowaniem: w lewo, w prawo, a czasem do tyłu. Nawet latem w rzece jest wartki nurt i płycizny. Skupienia i sprawności ruchowej wymagają zalegające małe otoczaki i duże głazy oraz pnie zwalonych drzew w nurcie i ponad lustrem wody. Ale walorem spływu w upalnym (ponad 30 st. C) dniu był korytarz drzew z chłodnym przewiewem, całe łany pachnącej nawłoci a nad wodą cieszące oko pląsające ważki. [xxxxxxxxxxxxxxxxxl]

Wyjątkowym celem wyprawy było upamiętnienie 100 – lecia Odzyskania  Niepodległości Państwa Polskiego poprzez spływ dawną rzeką graniczną zaborów: Austriackiego i Rosyjskiego.

Sam Łążek położony jest przy drodze Nisko – Janów – Kraśnik a w czasie działań wojennych I Bitwy Kraśnickiej 1914 r oraz II Bitwy Kraśnickiej 1915 r. tu były potyczki,

tędy odbywał się transport wojsk i zaopatrzenia walczących między sobą zaborców.

Tereny wojennego pogranicza opisywał Austriacki oficer łącznikowy - August Krasicki w listach do rodziny wydanych jako „Dziennik z kampanii rosyjskiej 1914 – 1916”. W rozdziale „Przeworsk - Nisko – Janów. Środa, 7 VII 1915” wspominał: „ (z Niska) ….. Wyjeżdżam o 4 – tej godz. na automobilu ciężarowym. Fiat wiezie tylko pneumatyki i wóz średniej wielkości, więc idzie bardzo dobrze, gdzie droga na to pozwala. Gościńce po stronie Galicyjskiej zupełnie rozbite, pełne dziur, które naprawiają dylami. Za b. granicą droga wyłożona dylami przez Moskali, więc prędka jazda niemożliwa, najlepiej się jedzie lasami i łąkami, bokiem. ……….. Granicę tworzyła rzeczka Bukowa, na której most pionierski. Za rzeką jedzie się ciągle lasami ordynacji, ładny las, sosna, z rzadka stare dęby.”

W 2017 r., na rajdzie rowerowym OR PZERiI w Janowie Lubelskim mieszkaniec Łążku Pan Kazimierz wskazał: „komora celna między zaborem Austriackim a zaborem Rosyjskim było nieco dalej, w kierunku naszego Janowa…”.

Warto nadmienić, że w leśnej okolicy Łążku znajdują się rowy graniczne a na jednej z wydm polodowcowych pozostały murowane fundamenty dawnej strażnicy.

Takie są wspomnienia miejsc związanych z zaborami, miejsc gdzie trwały walki i gdzie powstawała Niepodległa Polska.

Czy w pamięci mieszkańców tej leśnej krainy i w zapisach historii są jeszcze inne opowieści o granicznej rzece Bukowej?

Antoni Sydor

foto: Zbigniew Czajkowski, Zuzanna Skoczyńska

 

12 sierpnia 2018  Szkolenie Wodne dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP – 2018

W zmiennych warunkach pogodowych na Przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim trwa szkolenie – kurs żeglarski wstępny  „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie - 2018” dla  Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP z terenu Powiatu Janowskiego.

Kurs jest częścią projektu „Szkolenie Wodne oraz VI Powiatowe Zawody w Sportach Wodnych dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP”. Dotychczas w szkoleniu uczestniczyli członkowie MDP OSP z: Janowa Lubelskiego, Modliborzyc, Wierzchowisk I, Potoka Wielkiego i Stojeszyna. Teraz trwają zajęcia doskonalące na których uczestnicy poprawiają kondycję i umiejętności ruchowe.

Jak wypowiadają się tegoroczni uczestnicy i opiekunowie: zgłoszeni chętnie biorą udział w zajęciach a dla większości z nich jest to pierwsze spotkanie ze sportami wodnymi. Szkoda, że w szkoleniu nie uczestniczyły MDP z pozostałych Gmin Powiatu Janowskiego.

W organizacji szkolenia, zajęć doskonalących i zawodów współpracują: Ochotnicza Straż Pożarna w Janowie Lubelskim, Ochotnicze Straże Pożarne z Gmin Powiatu Janowskiego, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Janowie Lubelskim.

Projekt dofinansowany jest przez Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim w działaniu: „Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej”.

Popatrzmy na foto z zajęć MDP OSP Wierzchowiska I.

Antoni Sydor

Foto: Jerzy Duda

 

3 sierpnia 2018  Załoga „Okoni” z KŻ „ZEFIR” na regatach na Zalewie Nielisz - 2018.

W samym środku upalnego lata Załoga „Okoni” z Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim uczestniczyła w „II Regatach Żeglarskich Nielisz – 2018”. Regaty przeprowadzono w dniach 28 i 29.07.2018 r. (sobota i niedziela) na tzw. „Zamojskim morzu”. Kierownikiem ekipy regatowej był Członek KŻ „ZEFIR” Krzysztof Zbiżek. W drugich już regatach na Nieliszu wzięło udział ok. 20 różnych typów i wielkości jednostek. 

„Okonie” w mocno obsadzonej kategorii open wystąpili w składach i zajęli miejsca:

1/ slup „KLEPPER”- Jarosław Makuch i Dawid Kędra: V – te miejsce

2/ slup „BOMI” - Łukasz Placha i Damian Kędra: VI – te miejsce.

Jak powiedział K. Zbiżek: - nie do pokonania były łodzie klasy 420; - ich konstrukcja i powlekane żagle były bonusem za nic mającym umiejętności i starania naszych chłopców; - myślenie o lepszych miejscach trzeba zsynchronizować z decyzją o zakupie łodzi klasowych.

Regaty były elementem bogatego programowo „Festiwalu Turystycznego Nielisz”  - jakim Gospodarze promują ten duży (950 ha) zbiornik retencyjny na Wieprzu i Porze.

Warto dodać, że naszym „Okoniom” towarzyszyła ok. 20 – to osobowa ekipa, mająca też zadanie rozpoznania bliskiego nam (ok. 57 km) akwenu.

A więc, w wakacyjnych podróżach na bliskie Roztocze, jadąc do znanego już Zamościa, Zwierzyńca, Szczebrzeszyna, Krasnobrodu, Józefowa, Suśca,  czy też do Sanktuarium Św. Antoniego Padewskiego w Radecznicy – wstąpmy też do stawiającego na żeglarstwo Nielisza.

 Ps. – na prospekcie Gminy Nielisz załoga „Okoni” na łodzi „KLEPPER” w regatach 2017 r.

Antoni Sydor

Foto: Krzysztof Zbiżek, Joanna Sydor 

 

 

27 lipiec 2018  „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2018”. Zajęcia wakacyjne na Przystani KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim.

Przy zmiennych warunkach pogodowych na Przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” nad Zalewem Janowskim trwają zajęcia wakacyjnego szkolenia żeglarskiego „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2018”. Są to też zajęcia dla uczniów  klas IV – tych i klasy V sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim.

W związku z zapytaniami rodziców i opiekunów podajemy szczegóły tych zajęć:

1/ Zajęcia każdej z 10 załóg (załoga to 4 – 5 osób) odbywają się we wtorki i czwartki przez dwa tygodnie. Od 1200 do 1500 mają zajęcia załogi klasy IV (szkolenie wstępne – wiosła) a od  1500 do 1800 zajęcia załogi klasy V (szkolenie rozszerzone – żagle). Łączny czas zajęć wakacyjnych każdej załogi to 12 godzin. W czasie zajęć są przerwy: 2 x po 10 min. lub 1 x 15 – 20 min.

2/ Zakres zajęć uzależniony jest od warunków pogodowych. Przy optymalnych warunkach trwają pływania w bliskim i stopniowo dalszym otoczeniu Przystani. Uczestnicy ćwiczą manewrowanie na kajakach (KUBA,  SAN, aquasolo), łodziach wiosłowych (MACZEK, MAK 303) i małych łodziach żaglowych (np.: MAK 303, MAŁA). W czasie deszczu, zimna, zbyt silnego wiatru czy słońca szkolenia prowadzone są na pomostach i wewnątrz Przystani. Wtedy omawiane są zasady bezpieczeństwa na wodzie i wstępu do żeglarstwa. Prowadzone są ćwiczenia wiązania węzłów (kl. IV to 4 węzły; kl. V to 10 węzłów), stosowania prawa drogi, ustalania kursów względem wiatru.

3/ Jak zwykle przewidujący i zdyscyplinowani przynoszą na zajęcia czapki z daszkiem przeciwsłonecznym, kurtki przeciwdeszczowe, bluzy, spodnie szorty, kanapkę i butelkę wody. Tak wyposażeni, w gronie szkolnych przyjaciół i z nową kadrą zdobywają widzę i umiejętności żeglarskie. Uczą się samodzielności i znacznie trudniejszej pracy zespołowej.

4/ Rozkład zajęć poszczególnych załóg i pozostałe informacje znajdują się na stronie internetowej KŻ.

A teraz popatrzmy na foto z zajęć załogi  „Pogromcy delfinów” z klasy IV b oraz załogi „Kociary” z klasy V sportowej.

Antoni Sydor

Komandor KŻ „ZEFIR”

w Janowie Lubelskim

foto: Jarosław Makuch

 

 

19 lipca 2018   Rejs zapoznawczy Załogi „Okonie” z KŻ „ZEFIR” JL – Jezioro Solińskie – 2018.

W deszczowy (ale z odsłonami słońca) weekend 13 – 15.07.2018 r. odbył się kolejny klubowy rejs po Jeziorze Solińskim. Kierownikiem wyjazdu i Kapitanem wyczarterowanego jachtu  Janmor – 28 był Członek Klubu Krzysztof Zbiżek a załogę stanowili znani już „Okonie” z rodzicami.

Dla Załogi „Okonie” rejs miał charakter zapoznawczo - szkoleniowy. Młodzi żeglarze poznali trasę dojazdu, kilka przystani i akwen. Uwzględniając warunki pogody odbyli też szkolenie manewrowe na nieznanej im do tej pory jednostce.

Jeszcze w 2014 r., zachęcając do takiego rejsu K. Zbiżek zaznaczył: „Czarter takiego jachtu na 3 - dniowy weekend jest niezwykle korzystny cenowo. Cena czarteru tego pływającego domku z wszelkimi wygodami (nocleg, kuchnia, toaleta) jest porównywalna z ceną wynajmu lokum dla całej załogi w średniej klasie domku noclegowym. Ale tu jesteśmy cały czas w centrum niezwykłej przyrody a wodę mamy na wyciągnięcie ręki. Do tego niezapomniane wrażenia żeglugi pięknym jachtem. Ale jest jeden warunek: umiejętność prowadzenia, czyli sterowania i obsługi tego cacka techniki”.
Teraz popatrzmy na foto z wyprawy (z internetu foto Janmor – 28 pod żaglami)

a na Przystani KŻ nad Zalewem Janowskim posłuchamy opowieści o rejsach, regatach i „zielonych wzgórzach nad Soliną” ……

 

Antoni Sydor

Komandor KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim

Foto: Krzysztof Zbiżek, Internet (Janmor – 28 pod żaglami) Anna Placha

 

 

12 lipca 2018     Windsurfing w KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim - 2018.

Pływanie na desce windsurfingowej wymaga specyficznych predyspozycji żeglarskich..[LINK]

 

12 lipca 2018     Zalew Kraśnicki – wzorcowy pomost z zejściami i slip – 2018 r

W dniu 13.05.2018 r. delegacja Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim na Sejmik Sprawozdawczy LOZŻ w drodze do Lublina wstąpiła nad Zalew Kraśnicki. Celem było zapoznanie się z infrastrukturą techniczną - jako ewentualnych wzorów do wykorzystania nad Zalewem Janowskim. Obejrzano: parkingi, chodnik na wale zbiornika, slip, pomost z zejściami. Według informacji w internecie, Zalew Kraśnicki ma powierzchnię ok. 42 ha i średnią głębokość 2,5 m a w sezonie letnim działa bezpłatna szkółka żeglarska dla starszych dzieci (10 – 16 lat).

Po wybudowaniu Nowej Przystani nad Zalewem Janowskim w 2014 r. i po zawarciu umowy najmu pomieszczeń KŻ czyni starania o usprawnienia obiektu i otoczenia. W zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych: budowa zjazdu po skarpie z poziomu jezdni do pomostów dla wózków inwalidzkich i rowerów, dobudowanie kilku stopni zejść z wysokich pomostów do sprzętu pływającego na wodzie, uruchomienie toalety dla niepełnosprawnych. W zakresie usprawnienia funkcjonalnego: wybudowanie nowego pomostu - na granicy z działką Hotelu Duo, utwardzenie podłoża i ustawienie ławek na zboczu pomiędzy budynkiem Przystani a Hotelem Duo, dobudowanie zadaszenia (okapu) do budynku Przystani, utwardzenie podłoża skarpy dla przyczepki podłodziowej – dla wyjazdu / zjazdu sprzętu do jezdni powyżej Przystani.

Nasz Klub prowadzi zajęcia aktywizujące dla osób starszych i z ograniczoną sprawnością ruchową. Osoby te aktualnie nie mogą bez utrudnień dojść/dojechać na takie zajęcia i w nich uczestniczyć. Warto nadmienić, że dostępność komunikacyjną osobom z niepełnosprawnością i z ograniczoną sprawnością ruchową zapewnia Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych (Dz.U. RP z dnia 25.10.2012 r. poz. 1169).

Może oględziny Zalewu Kraśnickiego będą początkiem współpracy i wyjazdu do naszych sąsiadów, na przykład na regaty? A może sąsiedzi tak jak kiedyś przyjadą nad Zalew Janowski?

Antoni Sydor

foto: Krzysztof Zbiżek, Ryszard Grzegórski

 

4 lipca 2018     „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2018”. Spływ kajakowy Wieprzem.

Uczniowie klas IV – tych i klasy V- tej sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim uczestniczyli w dniu 19.06.2018 r. w spływie kajakowym rzeką Wieprz. Spływ zorganizowano w ramach szkolenia żeglarskiego „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2018” w Klubie Żeglarskim „ZEFIR” w Janowie Lubelskim. Spływ był sprawdzianem zdyscyplinowania i nabytych umiejętności. Dodatkowymi elementami wyjazdu było poznanie krajoznawczych i przyrodniczych walorów Roztocza Środkowego.

Aktualnie uczniowie w pięcioosobowych załogach uczestniczą w dwutygodniowych (4 x po 3 godz.) zajęciach wakacyjnych na Przystani Klubu nad Zalewem Janowskim.

Uczestnikom życzymy wytrwałości i pomyślnych wiatrów.

Komandor KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim

Antoni Sydor

 

Foto: Andrzej Jakubiec

 

2 lipca 2018     Pucharowy sukces Załogi „Okoni” z KŻ „ZEFIR” na regatach w Nisku – 2018

Załoga „Okonie” z Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim uczestniczyła w mokrą i wietrzną niedzielę 24.06.2018 r. w „IX Niżańskich Regatach na Zbiorniku Wodnym Podwolina”.

„Okonie” w kategorii open wystąpili w składach i zajęli miejsca:

1/ slup „KLEPPER”- Łukasz Placha i Damian Kędra: III – cie miejsce - puchar;

2/ slup „BOMI” – Jarosław  Makuch i Dawid Kędra: IV – te miejsce.

Przypomnijmy, że młodzieżowa załoga „Okoni” powstała w 2015 r. a w jej skład wchodzą uczniowie Janowskich Szkół. W 2017 r. „OKONIE” uczestniczyli w regatach w Nisku (Zbiornik Podwolina) i w Nieliszu (Zbiornik Nielisz) a na początku czerwca br. w regatach wewnętrznych Klubu na Zalewie Janowskim. Kierownikiem ekip regatowych od 2017 r. jest Członek Klubu Krzysztof Zbiżek, który od 2018 r. przewodniczy też powołanej Komisji Regatowej. Udział w regatach „Okonie” zaczynali od małych łodzi żaglowych typu ket – MAK 303 (jeden żagiel). Po zdobyciu wiedzy i umiejętności oraz zaufania Zarządu Klubu przesiedli się na większe łodzie typu slup (dwa żagle).

Warto dodać, że w kategorii „open” startują różne jednostki, najczęściej nieklasowe, o różnych parametrach i możliwych osiągach. Najbardziej efektywne jest szkolenie zawodników oraz ich udział w regatach w konkretnej klasie. Wymaga to jednak zgromadzenia co najmniej kilku jednostek konkretnej klasy – i jest dość kosztownym przedsięwzięciem. Aktualnie KŻ „ZEFIR” posiada kilka małych łodzi jednożaglowych  o długości 3,03 m (MAK 303), natomiast posiadane łodzie dwużaglowe są różnorodne – od długości kadłuba 3,40 m do 4,95 m.

Gratulujemy uczestnikom zajętych miejsc i do spotkania na kolejnych regatach.

Więcej foto na stronie internetowej KŻ „ZEFIR” JL.

Antoni Sydor

Komandor KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim

 

Foto: Anna Placha, Krzysztof Zbiżek

 

29 czerwiec 2018     KOMUNIKAT DLA KURSANTÓW

24 czerwiec 2018     Regaty w Nisku

 

 

18 czerwiec 2018      I Regaty Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” na Zalewie Janowskim

W słoneczne i chwilami wietrzne niedzielne popołudnie 10.06.2018 r. na Zalewie Janowskim odbyły się I Regaty Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim.

Regaty od strony sportowej przygotowała (zawiadomienie, mapa, regulamin) oraz przeprowadziła Komisja Regatowa kierowana przez Przewodniczącego Krzysztofa Zbiżka.

Od strony technicznej regaty  przygotowali (sprzęt pływający, pomosty, bojki na trapez regatowy) członkowie i sympatycy Klubu kierowani przez Bosmana Zbigniewa Sołtysikowskiego.

Dzięki treningom trwającym od początku kwietnia br. i doświadczeniu zdobytym na regatach w Nisku – 2017 oraz w Nieliszu – 2017 regaty przebiegły sprawnie i bez protestów.

Po emocjach wyścigów uczestnicy z Załogi „OKONIE” popłynęli na rejs po Zalewie ze swoimi Rodzicami. W tym czasie na Przystani Klubu Komisja Regatowa dokonała obliczeń i ustalenia wyników – co wyraziło się miejscami w klasyfikacji widocznymi na wręczonych dyplomach. Wyniki w Protokole KR - w załączeniu.

Organizatorzy dziękują uczestnikom za sportowe zachowanie i gratulują zwycięzcom.

Do spotkania na kolejnych regatach.

Antoni Sydor - Komandor KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim

Protokół z Regat ( .pdf)

Foto: Anna Placha

 

16 czerwca 2018  O g ł o s z e n i a

 

 

 

 

 

 ZAWIADOMIENIE o I Klubowych Regatach Żeglarskich  Janowie Lubelskim

które odbędą się 10 czerwca 2018 roku
na zbiorniku wodnym  „Zalew” w Janowie Lubelskim.

Pełen tekst zawiadomienia wraz z mapą regat do pobrania (plik .pdf)

 

 

8 czerwiec 2018   "Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2018”. Szkolenie przedwakacyjne.

Na Przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” nad Zalewem Janowskim zakończyło  się przedwakacyjne szkolenie żeglarskie „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2018”. W szkoleniu uczestniczyły grupy uczniów z klas IV - tych i klasa V sportowa z Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim. W ramach programu WiW i zakresu zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski  grupy uczniów z klas IV – tych uczestniczą w szkoleniu wstępnym (wiosła), natomiast uczniowie klasy V sportowej w szkoleniu rozszerzonym (żagle).

Program dla klas IV obejmuje dużo zajęć zapoznawczych: wstęp do żeglarstwa, bezpieczeństwo na wodzie, nauka wiosłowania na kajakach i łodziach wiosłowych oraz krótki rejs łodzią żaglową. Jest też nauka praktyczna postępowania podczas wypadnięcia ze sprzętu pływającego. W zależności od już posiadanych umiejętności uczestników kadra wprowadza zakres dodatkowy, np.: nauka wejścia/wyjścia ze sprzętu, ćwiczenia z koordynacji ruchowej.

Program klasy V obejmuje powtórkę tematyki klasy IV i zajęcia żeglarskie: naukę taklowania, obsługę osprzętu, manewrowanie jako załogant, manewrowanie samodzielne pod nadzorem.

W tym roku szkolenie zakończono wcześniej z uwagi na sprzyjającą pogodę ale też planowany wyjazd na spływ kajakowy, który będzie sprawdzianem zdyscyplinowania i nabytych umiejętności.

Kolejnym etapem będą dwutygodniowe zajęcia doskonalące na Przystani w czasie wakacji - w kilkuosobowych załogach. Wtedy będzie czas na wyrównanie poziomu i konsolidację załogi. Będzie też możliwość sprawdzenia umiejętności w różnych warunkach pogodowych oraz w organizowanych wyścigach indywidualnych i zespołowych.

Szkolenie jest realizacją zadania publicznego z dofinansowaniem Gminy Janów Lubelski pod  nazwą „Prowadzenie profilaktycznej działalności edukacyjnej w zakresie przeciwdziałania problemom alkoholowym jako element programów psychoprofilaktycznych, t. j. pozalekcyjnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży”.

Celem jest nabycie wstępnych umiejętności żeglarskich oraz poprawa kondycji fizycznej uczestników, nabycie umiejętności dostosowania się do zjawisk przyrody, nauka samodzielności i pracy zespołowej oraz zainteresowanie sportem i rekreacją jakim jest żeglarstwo. Szkolenie kończy się zaliczeniem na oceny i wręczeniem certyfikatów.

A więc, do spotkania na Przystani KŻ „ZEFIR” nad Zalewem Janowskim.

 

Antoni Sydor

Komandor KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim

Foto:  Andrzej Jakubiec

 

 

24 Kwietnia 2018 Ogłoszenia

 

17 Maja 2018 Zaproszenie na Regaty

  

 

20 Kwietnia 2018 40 – lecie Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim - 2018 r.

Żagle pełne wiatru, dalekie przestrzenie - ale też wysiłek wiosłowania i praca na Przystani. Tak wygląda codzienność w Klubie Żeglarskim „ZEFIR” w Janowie Lubelskim.  

Ponad 40 lat temu realnym impulsem do założenia Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” przy FMJ były rozmowy o tej formie rekreacji w Komisji Wodnej Koła PTTK przy FMJ oraz przychylność Kierownictwa Fabryki.

[CIĄG DALSZY]

 

17 grudzień 2017 Okonie” na Gali Wolontariatu w Janowie Lubelskim-2017.

W dniu 12.12.2017 r. nasza Załoga „Okonie”, ich rodzice i opiekunowie oraz sympatycy żeglarstwa uczestniczyli w Gali Wolontariatu w Janowskim Ośrodku Kultury. Galę corocznie organizuje Ośrodek Pomocy Społecznej za nieodpłatną pracę na rzecz potrzebujących. Tegoroczna Gala miała wyjątkowo piękną oprawę słowno – muzyczną i taneczną a widownia zgromadziła licznych wolontariuszy, opiekunów, Władze Miasta i Powiatu, Władze Szkół, Władze Kościelne, przedstawicieli instytucji opieki i organizacji pozarządowych oraz osoby zainteresowane tą ideą społeczną.

Wyróżnienia - dyplomy otrzymali członkowie Załogi „Okonie”:

1/ Jarosław Makuch – Kapitan,

2/ Dawid Kędra – Zastępca Kapitana,

3/ Damian Kędra – Członek,

4/ Łukasz Placha – Członek,

5/ Michał Małek – Członek,

6/ Filip Ponczek – Członek.

Wyróżnienia otrzymali też: Opiekun wyjazdów „Okoni” Krzysztof Zbiżek i Komandor Klubu Antoni Sydor.

Okonie” wyróżnienie otrzymali za opiekę nad seniorami z Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Janowie Lubelskim. Seniorzy w czasie wakacji na Przystani KŻ nad Zalewem Janowskim uczestniczyli w szkoleniu „Wiatr i woda pierwsze spotkanie” w ramach zadania „Rekreacja ruchowa seniorów w zdrowym stylu życia – 2017”.

Z wysokości sceny JOK Komandor Klubu przedstawił Załogę i opowiedział o ich działaniach. Następnie podziękował Rodzicom i Szkołom za dobre wychowanie tych młodych adeptów żeglarstwa.

Wyróżnionym gratulujemy - niech będą wzorem dla innych.

 

Antoni Sydor – Komandor Klubu

 

Foto użyczone: Jan Machulak – Gazeta Janowska

Cała fotorelacja – na oficjalnej stronie Janowa Lubelskiego – tutaj.

 

 

14 listopad 2017 Wakacje 2017 na Przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” okiem członka załogi Okonie.

 

 

 

24 wrzesień 2017 Wakacje 2017 na Przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” nad Zalewem Janowskim.

Od 2015 r. Klub Żeglarski „ZEFIR” w Janowie Lubelskim na Przystani nad Zalewem Janowskim prowadzi żeglarskie zajęcia wakacyjne dla zainteresowanych uczniów i osób dorosłych – z tzw. wolnego naboru. Od uczniów wymagana jest pisemna zgoda rodziców (prawnych opiekunów). Zajęcia są prowadzone wg programu KŻ „ZEFIR” - „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie”.

W 2017 r. szkoleniem zainteresowało się i kursy rozpoczęło łącznie 28 osób. Kurs wstępny 4 godz. lub 12 godz. (wiosła) ukończyło i uzyskało certyfikat 14 osób. Kurs rozszerzony (po kursie wstępnym) 12 godz. (żagle) ukończyło i uzyskało certyfikat 9 osób. Było jeszcze 5 uczestników którzy szkolenia nie ukończyli. Część z nich wyjechała a część być może ukończy szkolenie w następnym sezonie.

Większość uczestników (12) wybierała zajęcia 12 godz. – co owocowało zdobyciem większej wiedzy i umiejętności, ale też lepszym obyciem w różnych warunkach pogodowych.

Na Przystani kursanci uczyli się zasad bezpieczeństwa na wodzie, wstępu do żeglarstwa, prac bosmańskich. Na wodzie zdobywali umiejętności wiosłowania, obsługi osprzętu i manewrowania łodzią żaglową. Zdobytą wiedzę przekazywali kolejnym uczestnikom, występując w roli demonstratorów i opiekunów zajęć.

W organizowanych zajęciach kadra Klubu kierowała uczestników na wyrabianie cech osobowości takich jak: koleżeństwo, samodzielność, wytrwałość, umiejętność pracy zespołowej, odpowiedzialność. Za podstawę wszelkich działań przyjmowano etykę i etykietę żeglarską.

Wzorem dla nowych adeptów żeglarstwa jest załoga „Okoni” zawiązana w 2015 r. - zdyscyplinowana i osiągająca dobre wyniki w szkoleniu. W dowód uznania „Okonie” uczestniczyli w spływach kajakowych Bukową: Nalepy – Łążek – w 2016 r. i Łążek – Kuziory – w 2017 r. oraz e regatach żeglarskich: Nisko – Podwolina –w 2017 r. i Nielisz–w 2017 r.

Czas pokaże czy w przyszłym sezonie powstaną kolejne załogi.


 

Po zakończeniu sezonu, w niedzielę 03.09.2017 r. odbyło się spotkanie z Rodzicami, Opiekunami i Sympatykami Klubu. Kadra Klubu poinformowała o działaniach i zamierzeniach a uczestnicy spotkania zadeklarowali poparcie i chęć dalszej współpracy.


 

Popatrzmy na foto z zajęć Gabriela – w 2017 r. absolwenta WiW wstępnego 12 godz. i WiW rozszerzonego 12 godz.


 

Antoni Sydor

Komandor KŻ „ZEFIR” JL

Foto: Elżbieta Flis

.

 

 

11 wrzesień 2017 Rejs zapoznawczy KŻ „ZEFIR” JL – Jezioro Solińskie – 2017.

W dniach 18 – 20.08.2017 r. (piątek – niedziela) odbył się Klubowy rejs po Jeziorze Solińskim. Kierownikiem wyjazdu i Kapitanem wyczarterowanego jachtu był kol. Krzysztof a załogę stanowili kol. Andrzej i kol. Zbigniew. Warto nadmienić, że kol. Krzysztof po „Solinie” żeglował już kilka razy a relację z rejsu w 2014 r. zamieściliśmy na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Janowie Lubelskim i na stronie naszego Klubu.

Rejs miał charakter zapoznawczy: czarterowanie jachtu (w tym wymagane uprawnienia), dojazd, wyżywienie na jachcie i na lądzie, warunki żeglugi, turystyka w okolicy, koszty jednostkowe i całkowite oraz koszt na osobę.

Teraz obejrzymy foto z rejsu a pod koniec września spotkamy się w jednym z Janowskich pubów i posłuchamy opowieści o białych żaglach i „zielonych wzgórzach nad Soliną” ……


 

Antoni Sydor

Komandor KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim

 


 

Foto: Krzysztof Zbiżek


 

30 sierpnia 2017 V Powiatowe Zawody w sportach wodnych dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu powiatu janowskiego

Dnia 27 sierpnia 2017 r. /niedziela/ na przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” nad zalewem janowskim przeprowadzono V powiatowe zawody w sportach wodnych i pożarniczych w oparciu o regulamin CTiF dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu powiatu janowskiego. Rozpoczęcia zawodów dokonał Komandor klubu Pan Antoni Sydor zapoznając uczestników z regulaminem. Zasady przeprowadzenia poszczególnych konkurencji z zakresu pożarnictwa przedstawił dh Grzegorz Kwiecień jako sędzia główny zawodów. Komisję sędziowską stanowili druhowie z poszczególnych jednostek OSP.

Do rywalizacji przystąpiło ogółem 11 drużyn / 6 chłopięce, 5 dziewczęce/.

Zawody przeprowadzono w konkurencjach:

Celem zawodów było doskonalenie sprawności fizycznej oraz umiejętności posługiwania się sprzętem pływającym, ratowniczym i pożarniczym przez członków MDP a także integracja wśród młodzieży z różnych jednostek OSP.

Organizatorem zawodów był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Janowie Lubelskim, Ochotnicza Straż Pożarna w Janowie Lubelskim, zainteresowane jednostki OSP z ternu powiatu janowskiego ,Klub Żeglarski „Zefir’ w Janowie Lubelskim. Środki finansowe na nagrody, poczęstunek i puchary dla dzieci przeznaczył Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Janowie Lubelskim.

Klasyfikacja końcowa zawodów: / grupa chłopców/

Miejsce I – drużyna MDP w Potoku Wielkim
Miejsce II – drużyna MDP w Wierzchowiskach Drugich
Miejsce III – drużyna MDP w Wierzchowiskach Pierwszych
Miejsce IV – drużyna MDP w Stojeszynie
Miejsce V – drużyna MDP w Janowie Lubelskim
Miejsce VI – drużyna MDP w Modliborzycach

Klasyfikacja końcowa zawodów: / grupa dziewcząt/

Miejsce I – drużyna MDP w Wierzchowiskach Pierwszych
Miejsce II – drużyna MDP w Wierzchowiskach Drugich
Miejsce III – drużyna MDP w Stojeszynie
Miejsce IV– drużyna MDP w Osinkach
Miejsce V – drużyna MDP w Modliborzycach

Na zakończenie zawodów padło wiele ciepłych słów pod adresem uczestników i organizatorów oraz zapewnienie, że organizacja tego typu przedsięwzięć powinna odbywać się cyklicznie i wejść w coroczny program szkolenia dla młodzieży z drużyn pożarniczych.

Wręczenia pamiątkowych dyplomów i pucharów z ramienia Zarządu Powiatowego dokonał dh Tadeusz Pikula – Skarbnik Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Janowie Lubelskim, dh Grzegorz Kwiecień - Komendant Gminny ZOMG w Janowie Lubelskim oraz komandor Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” Antoni Sydor.

Słowa podziękowania organizatorzy kierują do sponsora Ośrodka Szkolenia Kierowców AUTO COLOR Zygmunt Tylus , do ratowników WPR z 10 –tej drużyny w Janowie Lubelskim za czuwanie nad bezpieczeństwem młodzieży podczas zmagań na wodzie, Dyrektorowi JOK Panu Łukaszowi Drewniak za nagłośnienie imprezy.

 

 

24 sierpnia 2017 ZAPROSZENIE

 

22 sierpnia 2017 Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2017”. Zajęcia wakacyjne na Przystani KŻ „ZEFIR”.

Na Przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” nad Zalewem Janowskim trwają zajęcia wakacyjnego szkolenia żeglarskiego „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2017” dla uczniów klas sportowych Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim.

Zajęcia każdej z 10 załóg odbywają się we wtorki i czwartki przez dwa tygodnie. Od 1200 do 1500 mają zajęcia załogi klasy IV (szkolenie wstępne – wiosła) a od 1500 do 1800 zajęcia załogi klasy V (szkolenie rozszerzone – żagle). Łączny czas zajęć wakacyjnych każdej załogi to 12 godzin.

Zakres zajęć uzależniony jest od warunków pogodowych. Przy optymalnych warunkach trwają pływania w bliskim otoczeniu Przystani. Uczestnicy ćwiczą manewrowanie na kajakach, łodziach wiosłowych i małych łodziach żaglowych MAK 303. W czasie deszczu, zimna, zbyt silnego wiatru czy słońca szkolenia prowadzone są wewnątrz Przystani. Wtedy omawiane są zasady bezpieczeństwa na wodzie i wstępu do żeglarstwa. Prowadzone są ćwiczenia wiązania węzłów, stosowania prawa drogi, ustalania kursów względem wiatru. Przed i po zajęciach omawiany jest zakres i efekty szkolenia.

Przewidujący i zdyscyplinowani przynoszą na zajęcia czapki z daszkiem przeciwsłonecznym, kurtki przeciwdeszczowe, bluzy, spodnie szorty, kanapkę i butelkę wody. Tak wyposażeni, w gronie szkolnych przyjaciół i z nową kadrą zdobywają widzę i umiejętności żeglarskie. Uczą się samodzielności i znacznie trudniejszej pracy zespołowej.


 

Kto wie, może kiedyś popłyną na jeziora a nawet na morskie wody otwarte …..


 

Zajęcia są realizacją zadania publicznego - wspieranego dotacją w formie dofinansowania przez Gminę Janów Lubelski.


 

Antoni Sydor

Komandor KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim

 

Foto: Marzena Sadecka, Dorota Kozdra (2015 r.), Jarosław Makuch, internet

 

 

11 sierpnia 2017 Załoga „Okoni” z KŻ „ZEFIR” na regatach na Zalewie Nielisz - 2017.

Zachęceni udziałem w regatach „Nisko – 2017” tym razem Załoga „Okoni” z Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim uczestniczyła w „I Regatach Żeglarskich Nielisz – 2017”. Regaty przeprowadzono 29 i 30.07.2017 r. (sobota i niedziela) na tzw. „Zamojskim morzu”. Zbiornik retencyjny Nielisz o powierzchni ok. 950 ha wybudowano w 2008 r. na rzece Wieprz wypływającej z wyżyny Roztocza. Zalew położony jest w okolicy Szczebrzeszyna, w kierunku na Krasnystaw, w odległości ok.57 km od Janowa Lubelskiego. Warto zaznaczyć, że zbiornik zasila również rzeka Por dziś mająca początek w naszym Batorzu a jeszcze niedawno w bliskich Zdziłowicach.

Kierownikiem ekipy regatowej był Członek KŻ „ZEFIR” Krzysztof Zbiżek. W tych premierowych regatach, w różnych klasach wzięło udział 30 jednostek – nie tyko z Lubelszczyzny.

Okonie” wystąpili w składach:

1/ slup „KLEPPER”- Jarosław Makuch i Dawid Kędra;

2/ slup „MAŁA” - Damian Kędra i Łukasz Placha.

W konkurencji open nasi żeglarze zajęli odpowiednio IV i V miejsca.

 

Czas pokaże jakie będą kolejne regaty, w których wezmą udział młodzi żeglarze z KŻ „ZEFIR”.


 

Antoni Sydor - Komandor KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim

                                                                                                           

Foto: Krzysztof Zbiżek

 


 

 

 

5 sierpnia 2017 Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2017”. Prezentacja węzłów żeglarskich w Parku Rekreacji Zoom Natury.

W wakacyjnej scenerii Parku Rekreacji Zoom Natury nad Janowskim Zalewem, w niedzielne popołudnie 23.07.2017 r. odbyła się prezentacja węzłów żeglarskich. Wykonawcą była Załoga „Okoni” z Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim. Wypoczywający i turyści mogli zapoznać się i praktycznie spróbować sztuki wiązania 10 podstawowych węzłów.
Wg Wikipedii węzeł to sposób wyginania i przeplatania materiałów wokół samych siebie, czy innych przedmiotów. Materiały mogą być pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, mineralnego i mieszane. Węzeł służy do łączenia, mocowania oraz skracania lin, sznurków czy innych podobnych materiałów poprzez odpowiednie wiązanie lub przeplatanie. Może służyć do łączenia ze sobą dwóch lub więcej lin, mocowania lin do innych przedmiotów czy do formowania pętli. Węzły dzielą się na: pogrubiające, łączące (o jednakowej i różnej grubości), mocujące i pozostałe – np. węzeł ratowniczy, buchta.
Fachowe węzły stosowane są w żeglarstwie, alpinizmie, ratownictwie, harcerstwie, budownictwie, rolnictwie, itp. Jeszcze niedawno węzłem była tak zwana podwiązka. Nadal stosowane są węzły do zawiązywania sznurówek.
Warto nadmienić, że w ramach szkolenia żeglarskiego „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2017” dla uczniów klas sportowych PSP w Janowie Lubelskim uczniowie klasy IV powinni znać minimum 4 węzły, natomiast uczniowie klasy V – 10 węzłów.
Pod koniec prezentacji w Zoom Natury przydała się znajomość meteorologii, pozwalająca ocenić rodzaj i wielkość zbliżających się chmur. Trafna ocena pozwoliła delegacji KŻ „ZEFIR” uniknąć zagrożenia silnego wiatru i ulewy. Pierwsze krople oczekiwanego przez rolników deszczu zastały całą ekipę już w bezpiecznej Przystani.

Prezentacja i ćwiczenia były realizacją zadania publicznego „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2017” realizowanego w Klubie Żeglarskim „ZEFIR” w Janowie Lubelskim.

Antoni Sydor
Komandor KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim
.

Foto:

 Ryszard Grzegórski,

 Jarosław Makuch  

 

27 lipca 2017 Załoga „Okoni” z KŻ „ZEFIR” na regatach w Nisku – 2017

Reprezentacja załogi „Okonie” w składzie: Jarosław Makuch, Dawid Kędra i Damian Kędra - z Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim uczestniczyła w „VIII Niżańskich Regatach na Zbiorniku Wodnym Podwolina”. Kierownikiem ekipy był Członek KŻ „ZEFIR” Krzysztof Zbiżek.

Młodzi żeglarze w dniu 25.06.2017 r. popłynęli w klasie open na klubowych 2 łodziach żaglowych MAK 303 i przywieźli z regat niezapomniane wrażenia. Dotychczas pływając po Zalewie Janowskim „we własnym gronie” teraz zobaczyli innych żeglarzy, inne środowisko i organizację imprezy wodnej. Mając dobry sprzęt i dobre umiejętności nie czuli presji innych uczestników. Mogli swobodnie nawiązać walkę o puchary. Trzeba jednak wyjaśnić, że w klasie „open” startują różne jednostki, o różnych parametrach i możliwych osiągach. Ale jak w każdych rozgrywkach, istotny był element ryzyka i przypadku, co zadecydowało o ostatecznym położeniu szali zwycięstwa. Nasi żeglarze regaty ukończyli i zajęli ex aequo 9 miejsce - za co po powrocie otrzymali w Klubie zasłużone gratulacje.

Młodzieżowa Załoga „Okoni” w KŻ „ZEFIR” powstała w 2015 r. a w jej skład wchodzą uczniowie Janowskich Szkół. Uczestniczą w szkoleniu wewnętrznym, pomagają w pracach bosmańskich i szkoleniu swoich młodszych a niekiedy starszych kolegów.

Dobrze opanowali umiejętności wioślarskie, stale poznają nowe elementy pracy z żaglami – teraz np. ćwiczą „ósemkę sztagową” i „ósemkę rufową”.

Biorąc pod uwagę stan wyszkolenia i zaangażowanie „Okoni” w działania Klubu Zarząd Klubu postanowił, aby (korzystając z zaproszenia Jacht Klubu Nisko) wzięli udział w swoich pierwszych regatach.

Warto nadmienić, że łodzie MAK 303 były kiedyś popularnym sprzętem szkoleniowo - rekreacyjnym. Kadłub łodzi ma długość 303 cm – co umożliwia transport na małej

przyczepce samochodowej. Łódź jest wyposażona w 1 żagiel (grot) o pow. ok. 3,80 m2, ale może być też łodzią wiosłową. Jest bezpieczna i łatwa w obsłudze, ale wymaga dobrych umiejętności bądź cierpliwości samouka. Nasz Klub posiada 3 takie jednostki.


 

Czas pokaże jakie będą kolejne regaty, w których wezmą udział młodzi żeglarze z KŻ „ZEFIR”.


 

Antoni Sydor - Komandor KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim


 

Foto: Krzysztof Zbiżek

 

 

 

21 lipca 2017 Letni spływ Bukową z KŻ „ZEFIR” - 2017

W pierwszą niedzielę wakacji (02.07.2017 r.) kadra Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim uczestniczyła w szkoleniowo - rozpoznawczym spływie rzeką Bukowa na odcinku Łążek Garncarski – Kuziory.

Jeszcze w ubiegłym roku leśna rzeka Bukowa, stanowiąca południową granicę Lubelszczyzny, stała się miejscem sprawdzianów umiejętności wioślarskich w programie szkolenia KŻ „ZEFIR”. Z uwagi na niski stan wody, kolejna (3) wyprawa zorganizowana we współpracy z Bagiennym Bractwem Obserwatorów Terenowych z Janowa Lubelskiego, przebiegła w jej dolnym odcinku.

Dla organizatorów turystyki niski stan wody jest problemem. Główną przyczyną jest mały spływ wody do Kotliny Sandomierskiej z sąsiedniego Roztocza - zbudowanego na spękanym, przepuszczalnym podłożu wieku kredowego. Wpływ mają też stawy hodowli ryb pobierające wodę z terenu zlewni Bukowej – z których duża część wody odparowuje a nie płynie dalej. To w efekcie powoduje skrócenie sezonu i zmianę trasy spływów. A jeszcze niedawno wodne wyprawy zaczynano w Momotach Górnych a nawet przy mostku w Szewcach.

Pomimo tego znawców przyrody Bukowa zachwyca swoją urodą i dzikością. Osuwiska brzegów, zwalone w poprzek rzeki pnie drzew, płycizny i głębie, przemiennie powolny i wartki nurt – powodują, że jazda jest dynamiczna. Od kajakarza rzeka wymaga podzielnej uwagi, szybkich decyzji i błyskawicznych reakcji. Oprócz umiejętności wiosłowania nie bez znaczenia jest też przygotowanie kondycyjne. Wprawny kajakarz zdecydowanie pokonuje trasę i ma czas na obserwację przyrody.

 

A więc warto tam pojechać i zobaczyć tą perłę Ziemi Janowskiej.


 

Antoni Sydor - Komandor KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim


 

Foto: Anna Placha, Krzysztof Zbiżek

 

 

 

21 czerwca 2017 Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2017”. Szkolenie przedwakacyjne.

Na Przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” nad Zalewem Janowskim zakończyło się przedwakacyjne szkolenie żeglarskie „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2017” dla uczniów klas sportowych Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim. W ramach programu WiW i zakresu zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski uczniowie klasy IV uczestniczą w szkoleniu wstępnym (wiosła), natomiast uczniowie klasy V w szkoleniu rozszerzonym (żagle).

Kolejnym etapem będą wakacyjne zajęcia doskonalące na Przystani - w stałych, kilkuosobowych załogach.


 

Antoni Sydor - Komandor KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim

 

Foto: Krzysztof Zbiżek – klasa IV, Zbigniew Czajkowski – klasa IV, Włodzimierz Kulpa - klasa V

 

 

16 czerwca 2017 Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2017”. Spływ kajakowy Bukową.

Uczniowie klasy V sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim uczestniczyli w spływie kajakowym Bukową. Spływ zorganizowano w ramach szkolenia żeglarskiego „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2017” w Klubie Żeglarskim „ZEFIR” w Janowie Lubelskim. Dla młodych sportowców z PSP był znakomitym sprawdzianem nabytych umiejętności wiosłowania - w dynamicznym nurcie pierwotnej rzeki Lasów Janowskich.

Warto nadmienić, że klasa V sportowa PSP ukończyła szkolenie wstępne (wiosła) nad Zalewem Janowskim w ubiegłym roku a teraz uczestniczy w szkoleniu rozszerzonym (żagle).

Zajęcia są realizacją zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. „Prowadzenie profilaktycznej działalności edukacyjnej w szkołach w zakresie przeciwdziałania problemom alkoholowym jako element programów psychoprofilaktycznych, tj. pozalekcyjnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży” - dla Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim. Zajęcia odbywają się w okresie maj – listopad 2017 r. Realizacja zadania jest wspierana dotacją w formie dofinansowania przez Gminę Janów Lubelski.


 

Przygotowanie organizacyjne spływu i szkolenie kadry Klub przeprowadził w ub.r. Tutaj relacja:

 


 

Antoni Sydor - Komandor KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim

Janów Lubelski, 16.06.2017 r.


 

Foto: Krzysztof Zbiżek

 

 

15 czerwca 2017 Zaproszenie na regaty

10 maja 2017 Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2017” – w dziale Szkolenia informacje dla kursantów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Starsze wpisy w dziale ARCHIWUM