AUTOR TEKSTÓW: Komandor Klubu Antoni Sydor

 

28.VII.2020  „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2021” – kurs żeglarski wstępny dla mieszkańców Gminy Janów Lubelski. Zajęcia na Przystani KŻ „ZEFIR” nad Zalewem Janowskim.
 

Na Przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” nad Zalewem Janowskim trwa kurs żeglarski wstępny „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2021 r.”. Są to zajęcia - 4 godz. szkolenia dla mieszkańców Gminy Janów Lubelski: dzieci, młodzieży, dorosłych – w tym seniorów. Zakres: teoria, wiosłowanie łódź wiosłowa + kajak, rejs łodzią żaglową; wakacyjne zajęcia doskonalące; zliczenie czasów konkurencji wodnych i ustalenie tabeli wyników; spływ kajakowy i rejs żeglarski jako sprawdzian umiejętności - za najlepsze wyniki w szkoleniu.
Z uwagi na stan korona wirusa organizacja zajęć przebiega zgodnie z przepisami sanitarnymi. Na podstawie zaleceń PZŻ i wytycznych Klubu część teoretyczna zajęć (budowa sprzętu pływającego i ratunkowego, węzły, prawo drogi, kursy względem wiatru) prowadzona jest zdalnie poprzez dostęp do materiałów na stronie internetowej KŻ.
Przystępna formuła spowodowała, że kurs cieszy się sporą popularnością - od początku wakacji zorganizowano 12 załóg. Każda załoga to 2 – 4 osoby o zbliżonym wieku z kapitanem na czele; są też załogi rodzinne, np.: tata z 2 synami, mama z 2 córkami. Są 2 załogi kadrowe - to młodzi żeglarze za zgodą rodziców od kilku lat przechodzący w Klubie kolejne szkolenia oraz pomagający w zajęciach.
Część osób z tegorocznego naboru już ukończyła szkolenie i otrzymała certyfikat. Niektórzy uczęszczają na zajęcia doskonalące. Ambitni zgłaszają chęć nauki w kursie rozszerzonym 12 godz. (więcej żagli) a nawet zdobycia patentu żeglarz jachtowy.
Jest już ustalony termin spływu kajakowego i rejsu żeglarskiego, wobec tego zainteresowani i kadra dokładają starań w szkoleniu - co z pewnością przyda się w tej zewnętrznej praktyce.
Kurs jest realizacją zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n.: „Dofinansowanie organizacji imprez i działań o charakterze kulturalnym, turystycznym, integracyjnym, które mają na celu propagowanie idei trzeźwości oraz zdrowego stylu życia”.

Antoni Sydor
Komandor KŻ „ZEFIR”
w Janowie Lubelskim
foto: Krzysztof Zbiżek

 

 

26.VII.2020  Szkolenie Wodne dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP w Klubie Żeglarskim „ZEFIR” w Janowie Lubelskim – 2021r.

Na Przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim trwa szkolenie żeglarskie wstępne „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie” dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP z terenu Powiatu Janowskiego.
Tak jak w 2020 r., z uwagi na stan korona wirusa organizacja zajęć przebiega zgodnie z przepisami sanitarnymi, zaleceniami Polskiego Związku Żeglarskiego i wytycznymi Klubu – opublikowanymi na stronie internetowej KŻ „ZEFIR” JL.
Dobrze przyjęły się ubiegłoroczne zalecenia PZŻ zgodnie z którymi część teoretyczna zajęć (budowa sprzętu pływającego i ratunkowego, węzły, prawo drogi, kursy względem wiatru) prowadzona jest zdalnie poprzez dostęp do materiałów na stronie internetowej KŻ.
Natomiast część praktyczna prowadzona jest w mniejszych grupach na przyległych do Przystani pomostach i akwenie.
Po zaliczeniu umiejętności obsługi rzutki ratunkowej (rzut do koła ratunkowego) młodzi strażacy ruszają na wodę. Tam nabywają umiejętność wejścia do sprzętu (kajak, łódź wiosłowa) i wiosłowania: do przodu, do tyłu, skręty i zatrzymanie. Uczestniczą też w krótkim rejsie łodzią żaglową. Po zaliczeniach otrzymują certyfikaty – zaświadczenia ukończenia szkolenia.
Trwają też zajęcia doskonalące i pływanie na czas: kajak i łódź wiosłowa – jedynki oraz łódź wiosłowa –cała załoga pagajami.
Podsumowaniem – oczekiwanym przez wszystkich sprawdzianem umiejętności będzie spływ kajakowy rzeką Bukowa.
Natomiast z uwagi na stan korona wirusa już po raz drugi nie będzie tak popularnych kiedyś zawodów w sportach wodnych z elementami sportów pożarniczych.
W organizacji zajęć współpracują: Ochotnicza Straż Pożarna w Janowie Lubelskim, OSP z Gmin Powiatu Janowskiego, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Janowie Lubelskim, Klub Żeglarski „ZEFIR” w Janowie Lubelskim.
Zajęcia są realizowane w ramach projektu „Szkolenie wodne dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP z terenu Powiatu Janowskiego – 2021 r.” z dofinansowaniem Starostwa Powiatowego w Janowie Lubelskim.
Dotychczas zajęcia ukończyły MDP OSP: Wierzchowiska I oraz Modliborzyce; trwają zajęcia MDP OSP Janów Lubelski; zapowiedziały przyjazd MDP OSP: Potok Wielki i Momoty Górne.
Organizatorzy zapraszają pozostałych zainteresowanych na zajęcia dla MDP OSP z terenu Powiatu Janowskiego.
Na foto: zajęcia MDP OSP Wierzchowiska I.
Antoni Sydor
Komandor KŻ „ZEFIR”
w Janowie Lubelskim
Foto: Jerzy Duda
 

 

6.VII.2020  Komunikat 4

23.VI.2020  Komunikat 3

08.VI.2020  Komunikat 2

02.VI.2020  Komunikat

 

 

25.I.2020  Komunikat Nr 1 / 2021

Szanowni żeglarze,
Dla posiadających patent żeglarz jachtowy i zainteresowanych dalszym szkoleniem – polecam:
1/ rejsy na s/y Roztocze – strona internetowa Lubelskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego – grafik rejsów na 2021 r.
2/ szkolenia w Jacht Klub Nisko: operator SRC i inne – strona internetowa JKN.

Komandor KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim
Antoni Sydor

 

Starsze wpisy w dziale ARCHIWUM