AUTOR TEKSTÓW: Komandor Klubu Antoni Sydor

 

21 grudnia 2019  Wakacje 2019 na Przystani KŻ „ZEFIR” nad Zalewem Janowskim. Wolny nabór - podsumowanie.

Na Przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim prowadzone są zajęcia wakacyjne „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie” dla różnych grup zorganizowanych, w tym dla uczniów i osób dorosłych z wolnego naboru. Od uczniów wymagana jest pisemna zgoda rodziców (prawnych opiekunów).

Również w br. w Przystani i na pomostach kursanci uczyli się zasad bezpieczeństwa na wodzie, wstępu do żeglarstwa, prac bosmańskich. Na wodzie zdobywali umiejętności wiosłowania, obsługi osprzętu i manewrowania łodzią żaglową. Po kursie niektórzy pomagali w prowadzonych zajęciach.

Wyniki to:

1/ kurs wstępny 4 godz. (wiosła) uczestniczyło 6 osób; ukończyło i uzyskało certyfikat - 3 osoby.

2/ kurs wstępny 12 godz. (wiosła) uczestniczyło 14 osób; ukończyło i uzyskało certyfikat - 9 osób.

3/ kurs rozszerzony (po kursie wstępnym) 12 godz. (żagle) uczestniczyło 14 osób; ukończyło i uzyskało certyfikat – 10 osób.

Razem w kursach uczestniczyło 34 osoby; ukończyło i uzyskało certyfikat - 22 osoby.

Warto dodać, że w br. po szkoleniu WiW wydano łącznie 127 certyfikatów: Wolny nabór, PSP i MDP OSP.

Na foto:

1/ absolwentki kursu rozszerzonego WiW 2019 - Angelika i Sophie niosą osprzęt po roztaklowaniu łodzi żaglowej KLEPPER,

2/ Sophie - sterowanie ASTRONEM pod nadzorem,

3/ Sophie prowadzi zajęcia „wiązanie węzłów” na kursie WiW 2019 dla Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim.

Zapraszamy na kolejne zajęcia wakacyjne.

Antoni Sydor

Komandor Klubu Żeglarskiego

ZEFIR” w Janowie Lubelskim

Foto: Jarosław Makuch                   

 

 

 

10 grudnia 2019  Załoga „Okonie” z KŻ „ZEFIR” JL na Gali Wolontariatu w Janowie Lubelskim-2019

Zapraszamy na sprawozdanie z Gali Wolontariatu.

 

15 września 2019  Delegacja KŻ „ZEFIR” JL jako obserwatorzy regat żeglarskich na Zalewie Zemborzyckim w Lublinie – wrzesień 2019.

W ciepłą, wrześniową niedzielę (15.09.2019 r.) delegacja Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim obserwowała zakończenie drugiego dnia regat żeglarskich o mistrzostwo Województwa Lubelskiego na Zalewie Zemborzyckim w Lublinie. Organizatorem regat był Lubelski Okręgowy Związek Żeglarski i UKS Żegluj.

O ile sobota była przeznaczona dla różnych klas łodzi żaglowych i wytrawnych żeglarzy, to niedzielę zarezerwowano dla całej flotylli (ok. 50 jednostek) żeglarskich mikrusów, czyli Optymistów. Ta przeznaczona dla najmłodszych lódeczka ma zaledwie 2,36 m długości i 1,12 m szerokości.

Na miejscu nasza delegacja obserwowała nie tylko żagle na akwenie i Przystań UKS Żegluj, ale zapoznała się też z całą otoczką organizacyjną regat. O zaletach takiego UKS rozmawiano z kadrą i z rodzicami młodych żeglarzy. Natomiast przedstawiciele LOZŻ wykazali zainteresowanie przyjazdem na regaty do Janowa; liczą też na naszą, tym razem żeglarską rewizytę.

Warto wspomnieć, że Zalew Zemborzycki został zbudowany w 1974 r. jako zbiornik retencyjno – rekreacyjny na rzece Bystrzyca. Ma powierzchnię ok. 300 ha, a na brzegach ulokowaną infrastrukturę wypoczynku i rekreacji. Mieści się w granicach administracyjnych Lublina, na południe od centrum. 

Najszybciej  można dojechać z Janowa przez Kraśnik i Krężnicę Jarą (ok. 60 km). Można tam też dotrzeć ciekawymi krajobrazowo trasami Roztocza Zachodniego i Wyżyny Lubelskiej: przez Godziszów, Batorz, Bychawę i Żabią Wolę lub przez Szastarkę, Sulów (z biegiem Bystrzycy), Zakrzówek, Strzyżewice, Piotrowice i Osmolice.

A więc, już teraz warto zaplanować choć krótki wyjazd nad ten ciekawy i bliski akwen w samym Lublinie.

Komandor KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim

Foto: Dawid Kędra, UKS Żegluj Lublin

 

 

6 września 2019  Żagle na Zalewie Janowskim – IV Regaty Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” na  zakończenie sezonu 2019.

W ciepłą, jeszcze letnią niedzielę 01.09.2019 r. na Zalewie Janowskim odbyły się IV Regaty Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim.

Od 2018 r. regaty klubowe stały się miejscem spotkania Janowskich żeglarzy na początek i zakończenie sezonu. Na takim spotkaniu najważniejsze są wyścigi na coraz to lepszych łodziach żaglowych, na kajakach i na łodziach wiosłowych. Ale nie mniej ważne są rozmowy o Klubie: co było w mijającym sezonie, jakie są plany na następny rok.

Duże wrażenie na obserwatorach zebranych na Przystani i na tarasie widokowym wywarły niezwykle widowiskowe przedstartowe manewry łodzi żaglowych. Łodzie: Simera, Wojtek, Klepper, Bomi i Mak – prowadzili sternicy z patentem żeglarza jachtowego - absolwenci tegorocznego szkolenia na Jeziorze Solińskim. W składach załóg byli absolwenci szkolenia wewnętrznego „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie”. Już po starcie, w wyścigu każdy z zawodników starał się wykorzystać maksymalnie swoją widzę i umiejętności oraz zdolności manewrowe prowadzonej jednostki. Bardzo przydało się doświadczenie zdobyte na regatach w Podwolinie i w Nieliszu. Tak było przez ponad godzinę, w czasie dwukrotnego okrążania trapezu regatowego ustawionego pod i z wiejącym wschodnim wiatrem, na akwenie pomiędzy Przystanią KŻ i wyspami. Efekty wszyscy zobaczyli na mecie, co  wyraziło się w wynikach:

Klasa open:

Miejsce I: Jarosław Makuch i Marcin Mazurek – łódź żaglowa  slup Simera,

Miejsce II: Damian Kędra i Tycjan Byra – łódź żaglowa slup Wojtek,

Miejsce III: Łukasz Placha i Piotr Sadecki – łódź żaglowa slup Klepper,

Miejsce IV: Dawid Kędra i Paweł Sadecki – łódź żaglowa slup Bomi,

Miejsce V: Ryszard Grzegórski – łódź żaglowa ket Mak.

Emocjonujące były też wyścigi na sprzęcie wiosłowym na akwenie przed Przystanią KŻ, gdzie zawodnicy zajęli miejsca:

Wyścigi na kajakach Aguasolo dziewczęta:

Miejsce I: Sophie Dore,

Miejsce II: Aleksandra Byra.

Wyścigi na kajakach Aquasolo chłopcy:

Miejsce I: Paweł Sadecki,

Miejsce II: Damian Widz,

Miejsce III: Wiktor Widz.

Wyścigi na łodziach wiosłowych Maczek dziewczęta:

Miejsce I: Sophie Dore,

Miejsce II: Aleksandra Byra.

Wyścigi na łodziach wiosłowych Maczek chłopcy:

Miejsce I: Wiktor Widz,

Miejsce II: Damian Widz.

Na zakończenie Przewodniczy Komisji Regatowej Kol. Krzysztof Zbiżek wręczył zawodnikom pamiątkowe dyplomy.

Organizatorzy dziękują uczestnikom za sportowe zachowanie i gratulują zwycięzcom.

Antoni Sydor

Komandor KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim

Foto: Anna Placha, Krzysztof Zbiżek.

 

 

29 sierpnia 2019    LINKI

Zapraszamy do czytania:

Młodzi strażacy na spływie kajakowym rzeką Bukowa 20 sierpnia 2019 r

VII Powiatowe Zawody w sportach wodnych dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu Powiatu Janowskiego – 2019

 

28 sierpnia 2019    Sukces w KŻ „ZEFIR” JL – 6 patentów żeglarz jachtowy – 2019

Na zakończenie sezonu 2019 r. 6 osób z Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim uzyskało cenione patenty żeglarza jachtowego. To cała  Załoga „Okonie”: Jarosław (K-pt), Dawid (Z-ca Kpt.), Damian, Łukasz, Michał oraz członek KŻ: Kol. Ryszard. Szkolenie i egzamin odbyły się nad Jeziorem Solińskim, od kilku lat odwiedzanym przez Janowskich żeglarzy.

Młodzieżowa Załoga „Okonie” w KŻ „ZEFIR” powstała w 2015 r. a w jej skład wchodzą uczniowie Janowskich Szkół. Biorą udział w szkoleniu wewnętrznym, pomagają w pracach bosmańskich i szkoleniu swoich młodszych a niekiedy starszych kolegów. Od kilku lat z powodzeniem uczestniczą w regatach na Zalewie Janowskim, na Zbiorniku Podwolina w Nisku i na Zbiorniku Nielisz. Pod kierunkiem Damiana i pod opieką Kol. Ryszarda Grzegórskiego biorą udział w szkoleniach windsurfingowych a także pływają na tych śmigłych deskach.

Opiekunem wyjazdu był kol. Krzysztof Zbiżek, który na Zalewie Janowskim przed wyjazdem przeprowadził z grupą szkolenie wewnętrzne.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Warto nadmienić, że patent żeglarza jachtowego jest konieczny do prowadzenia jachtów żaglowych o długości kadłuba powyżej 7,5 mb a o długości do 12 mb nawet do prowadzenia takich jednostek po wodach morskich - choć z ograniczeniami.   

 

Antoni Sydor - Komandor KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim

Janów Lubelski, 28.08.2019 r.

Foto: Krzysztof Zbiżek

 

 

28 sierpnia 2019    Z A W I A D O M I E N I E

o IV Klubowych Regatach Żeglarskich w Janowie Lubelskim,

na zakończenie sezonu żeglarskiego,

które odbędą się 1 września 2019 roku
na zbiorniku wodnym  „Zalew” w Janowie Lubelskim.

Pełna treść w dokumencie tekstowym .pdf

 

 

12 sierpnia 2019    Z A P R O S Z E N I E

Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Janowie Lubelskim, Ochotnicza Straż Pożarna w Janowie Lubelskim, Ochotnicze Straże Pożarne z Gmin Powiatu Janowskiego, Klub Żeglarski „ZEFIR” w Janowie Lubelskim – zapraszają na:
VII Powiatowe Zawody w Sportach Wodnych
dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP z terenu Powiatu Janowskiego.
Zawody odbędą się na Przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” nad Zalewem Janowskim w dniu 18.08.2019 r. (Niedziela) - początek o godz. 1000 .
W programie:
1/ Wyścig kajakowy –jedynki,
2/ Wyścig łodzi wiosłowych – jedynki,
3/ Wyścig łodzi wiosłowych – załogi,
4/ Rzut rzutką ratowniczą do celu,
5/ Wiązanie węzłów strażackich,
6/ Podawanie strumienia wody z hydronetki do celu.

Zawody są elementem projektu „Szkolenie Wodne oraz VII Powiatowe Zawody w Sportach Wodnych dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP”. Projekt jest dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim w działaniu: „Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej”.

ZAPRASZAMY !!!!
Organizatorzy

 

5 sierpnia 2019    Szkolenie Wodne dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP – 2019.

W ciepłe, wakacyjne dni na Przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim trwa szkolenie żeglarskie wstępne  „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie - 2019” dla  Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP z terenu Powiatu Janowskiego.

Młodzież chętnie zapoznaje się  z zasadami bezpieczeństwa na wodzie (budowa i użycie sprzętu ratunkowego, prawo drogi), budową sprzętu pływającego i węzłami żeglarskimi. Po zaliczeniu obsługi rzutki ratunkowej (rzut do koła ratunkowego) młodzi strażacy ruszają na wodę. Tam nabywają umiejętność wejścia do sprzętu (kajak, łódź wiosłowa) i wiosłowania: do przodu, do tyłu, skręty i zatrzymanie. Uczestniczą też w krótkim rejsie łodzią żaglową.

Po zaliczeniach otrzymują certyfikaty – zaświadczenia ukończenia szkolenia.

Dotychczas w szkoleniu uczestniczyli członkowie MDP OSP z: Janowa Lubelskiego, Modliborzyc i Stojeszyna. Są zapowiedziane kolejne MDP. Prowadzone są zajęcia doskonalące, w  tym trudnego manewrowania łodzią wiosłową „pagaje”.

W organizacji szkolenia, zajęć doskonalących i zawodów współpracują: Ochotnicza Straż Pożarna w Janowie Lubelskim, Ochotnicze Straże Pożarne z Gmin Powiatu Janowskiego, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku  OSP RP w Janowie Lubelskim, Klub Żeglarski „ZEFIR” w Janowie Lubelskim.

Zajęcia są realizowane w ramach projektu „Szkolenie Wodne oraz VII Powiatowe Zawody w Sportach Wodnych dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP”.

Projekt dofinansowany jest przez Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim w działaniu: „Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej”.

Na foto: zajęcia MDP OSP Janów Lubelski.

Antoni Sydor

Komandor KŻ „ZEFIR”

w Janowie Lubelskim

Foto: Krzysztof Kurasiewicz

 

31 lipca 2019   Załoga „Okoni” z KŻ „ZEFIR” JL na regatach żeglarskich Nielisz - 2019. Dwa puchary.

W środku upalnego lata Załoga „Okoni” z Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim uczestniczyła w „III Regatach Żeglarskich Nielisz – 2019”. Regaty przeprowadzono w dniach 27 i 28.07.2019 r. (sobota i niedziela). Ten dynamiczny pokaz żagli był elementem bogatego programowo „Festiwalu Turystycznego Nielisz”. Pogoda sprzyjała organizatorom i zawodnikom, choć prognozy zapowiadały burze z zachodu. Było słonecznie i upalnie (ok. + 35 o C) z umiarkowanym wiatrem (ok. 3 o B) ze wschodu.

 „Okonie” w kategorii open wystąpili w składach i zajęli miejsca:

1/ slup „WOJTEK” (Korsarz) - Łukasz Placha i Damian Kędra: II miejsce,

2/ slup „SIMERA” (420) - Jarosław Makuch i Dawid Kędra: III miejsce.

Kierownikiem Janowskiej ekipy regatowej był Członek KŻ „ZEFIR” Krzysztof Zbiżek, który powiedział: - nasi młodzi żeglarze odbierali słuszne gratulacje od starszych, doświadczonych zawodników; - niewiele zabrakło aby załoga „Wojtka” zdobyła I miejsce; - pewnych dopracowań wymaga umiejętność prawidłowych manewrów startowych i taktyki pływania po trapezie regatowym; - po prostu trzeba dużo trenować i startować w różnych regatach; - trzeba też „doszlifować” zdolności manewrowe naszych „wiekowych” jednostek i pomyśleć o zakupie nowych.

Relacjonując regaty, warto wspomnieć o Roztoczu, które chętnie odwiedzają mieszkańcy regionów przemysłowych i bardziej zurbanizowanych. Otóż w obiegowych opiniach ta kraina latem nadal kojarzona jest głównie z widokami zalesionych wzgórz i wąwozów oraz wstążek pól na falistych wzniesieniach. Do tego  polne drogi przez sielskie doliny z uprawami tytoniu, lnu i fasoli oraz urokliwe wioski z kwiecistymi, przydomowymi ogródkami. Celem przyjazdów są też kresowe miasteczka a głównie Zamość z bogactwem architektury Renesansu.

Trzeba dodać, że zbudowano tu kiedyś zbiorniki retencyjno - rekreacyjne: Zamość, Zwierzyniec, Frampol, Nielisz. Największy, w Nieliszu (ok. 950 ha)  zwany jest „Zamojskim morzem”. Tam ulokowane są ośrodki wodne i tam odbywają się regaty żeglarskie o charakterze okręgowym. Warto tam pojechać.

Ps. W poniedziałek 29.07.2019 r. wiatr zmienił kierunek na zachodni i w samo  południe przyniósł do nas zapowiadaną deszczową burzę z piorunami.

Antoni Sydor

Instruktor Sportu, Przewodnik Turystyczny PTTK

Komandor

KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim

Foto: Anna Placha, Krzysztof Zbiżek 

 

 

 

 

 

26 lipca 2019    Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2019”. Zajęcia wakacyjne na Przystani KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim.

Na Przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” nad Zalewem Janowskim trwają wakacyjne zajęcia doskonalące „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2019”. Są to 12 godz. zajęcia dla uczniów  klas IV (d, e, h) i klasy VI b sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim. Klasy IV uczestniczą w zajęciach wstępnych (wiosła) a klasa VI w zajęciach rozszerzonych (żagle).

Przy odpowiedniej pogodzie jest dużo zajęć na wodzie. Są też zajęcia na zadaszonym (częściowo) pomoście lub w Przystani: nauka węzłów i teoria (bezpieczeństwo, budowa sprzętu, prawo drogi, kursy względem wiatru).

Pod koniec każdego 2 tygodniowego turnusu odbywają się emocjonujące pływania na czas. Z dużym zaangażowaniem uczestnicy pokonują dystans na kajaku i na łodzi wiosłowej jako „jedynki” oraz na łodzi wiosłowej (pagaje) jako „załogi”. Wyniki będą podsumowane dopiero po udziale wszystkich załóg, czyli po wakacjach.

Ze zdobytymi umiejętnościami wielu wybiera się na spływy kajakowe. Szkoda, że taką popularnością nie cieszą się jeszcze rejsy żeglarskie, do czego przygotowani są (jako załoga) absolwenci szkoleń rozszerzonych. Ale to z pewnością kiedyś nastąpi.

Antoni Sydor

Komandor KŻ „ZEFIR”

w Janowie Lubelskim

foto: Teresa Sydor, Jarosław Makuch

 

 

27 Czerwiec 2019    Załoga „Okoni” z KŻ „ZEFIR” JL na regatach w Nisku – 2019

Młodzieżowa Załoga „Okoni” z Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim w  upalną i wietrzną  niedzielę 23.06.2019 r. uczestniczyła w „X Niżańskich Regatach na Zbiorniku Wodnym Podwolina”.

Regaty rozpoczęły się w sobotę, 22.06.2019 r. wyścigami popularnej teraz, dziecięcej klasy OPTYMIST. W niedzielnych regatach uczestniczyła klasa OMEGA i łodzie pozaklasowe – OPEN a łącznie wzięło udział 14 załóg z Niska, Stalowej Woli, Mielca, Tarnobrzega i Janowa Lubelskiego.

Janowscy „Okonie” w kategorii OPEN (10 załóg) zajęli miejsca i wystąpili w składach:

V – te miejsce: Jarosław  Makuch i Dawid Kędra - slup „SIMERA” (420),

VI – te miejsce: Łukasz Placha i Damian Kędra - slup „WOJTEK” (korsarz).

Kierownikiem Janowskiej ekipy regatowej był Członek Zarządu KŻ Andrzej Surtel.

Gratulujemy zawodnikom i kadrze, dziękujemy zaangażowanym rodzinom i osobom wspomagającym wyjazd na regaty.

Niżańskie regaty to najbliższa (ok. 30 km) od naszego Janowa impreza kultury żeglarskiej.  Warto tam pojechać, zobaczyć dużo żagli, zrobić kilka pamiątkowych foto i w gronie znajomych posłuchać dobrej muzyki.

Antoni Sydor

Foto: Anna Placha, Jacht Klub Nisko

 

 

21 Czerwiec 2019    „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2019” w KŻ „ZEFIR” Janów Lubelski. Szkolenie przedwakacyjne.

Na Przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” nad Zalewem Janowskim zakończyło  się przedwakacyjne szkolenie żeglarskie „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie – 2019”. W szkoleniu uczestniczyli uczniowie klas:  IV d, IV e, IV h oraz klasa VI b sportowa z Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim. Uczniowie klas IV – tych uczestniczą w szkoleniu wstępnym (wiosła), natomiast uczniowie klasy VI sportowej w szkoleniu rozszerzonym (żagle).

Po zajęciach teoretycznych i praktycznych przeprowadzono zawody, w których nagrodą dla najlepszych był udział w spływie kajakowym rzeką Wieprz w okolicy Roztoczańskiego Zwierzyńca.

Teraz będą dwutygodniowe zajęcia doskonalące na Przystani w czasie wakacji - w kilkuosobowych załogach. W czasie 12 godz. (4 spotkania po 3 godz.) będzie czas na wyrównanie poziomu i pogłębienie wiedzy. Będzie też możliwość sprawdzenia umiejętności w różnych warunkach pogodowych oraz w organizowanych wyścigach indywidualnych i zespołowych.

Terminy zajęć poszczególnych załóg podane są w Komunikacie wywieszonym w PSP i na Przystani oraz zamieszczonym na stronie internetowej KŻ.

Całość szkolenia jest realizacją zadania publicznego z dofinansowaniem Gminy Janów Lubelski pod  nazwą „Prowadzenie profilaktycznej działalności edukacyjnej w zakresie przeciwdziałania problemom alkoholowym jako element programów psychoprofilaktycznych, t. j. pozalekcyjnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży”.

Celem szkolenia jest nabycie wstępnych umiejętności żeglarskich oraz poprawa kondycji fizycznej uczestników, nabycie umiejętności dostosowania się do zjawisk przyrody, nauka samodzielności i pracy zespołowej oraz zainteresowanie sportem i rekreacją jakim jest żeglarstwo. Szkolenie kończy się zaliczeniem na oceny i wręczeniem certyfikatów.

Zapraszamy na ciekawe i aktywizujące zajęcia na Przystani.

Antoni Sydor

Komandor KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim

Foto: Jarosław Makuch

 

20 Czerwiec 2019    Informacja o szkoleniach

Klub Żeglarski „ZEFIR” w Janowie Lubelskim prowadzi szkolenie – kurs żeglarski wstępny  „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie - 2019” w realizacji zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. „Prowadzenie profilaktycznej działalności edukacyjnej w szkołach w zakresie przeciwdziałania problemom alkoholowym jako element programów psychoprofilaktycznych, tj. pozalekcyjnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży” - dla Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim.

Zajęcia  odbywają się w Publicznej Szkole Podstawowej w Janowie Lubelskim  i w obiektach Klubu nad Zalewem Janowskim w okresie maj – listopad 2019 r.

Realizacja zadania jest wspierana dotacją w formie dofinansowania przez Gminę Janów Lubelski.

    

 

 

 

20 Czerwiec 2019    Komunikat dla młodzieżowych Drużyn PSP

Na Przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim w 2019 r. będzie realizowany projekt „Szkolenie Wodne oraz VII Powiatowe Zawody w Sportach Wodnych dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP”.

Klub Żeglarski „ZEFIR” w Janowie Lubelskim przeprowadzi szkolenie – kurs żeglarski wstępny  „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie”. W czasie  wakacji będą prowadzone ćwiczenia doskonalące a później VII Powiatowe Zawody w Sportach Wodnych dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP.

W realizacji projektu będą współpracować także: Ochotnicza Straż Pożarna w Janowie Lubelskim, Ochotnicze Straże Pożarne z Gmin Powiatu Janowskiego, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Janowie Lubelskim.

Projekt dofinansowany jest przez Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim w działaniu: „Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej”.

 

 

17 Czerwiec 2019    INFORMACJA

14 Czerwiec 2019    INFORMACJA

Informujemy Członków Klubu, Sympatyków i Uczestników zajęć, że Przystań KŻ nad Zalewem Janowskim w sezonie letnim 2019 będzie czynna w okresie wakacji: wtorki, czwartki, soboty, niedziele - od południa do godz. 18.00.

W innych terminach – wg uzgodnień.

Uwaga: Przystań czynna przy uwzględnieniu odpowiednich warunków pogodowych.

 

                                                                                                      Komandor Klubu - Antoni Sydor

 

 

14 Czerwiec 2019    Z A P R O S Z E N I E  


 

Zapraszamy zainteresowanych uczniów i osoby dorosłe do uczestnictwa w zajęciach żeglarskich w czasie wakacji letnich 2019 r. Zajęcia będą prowadzone na Przystani Klubu nad Zalewem Janowskim wg programu KŻ „ZEFIR”: „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie” – szkolenie wstępne (12 godz.) i szkolenie rozszerzone (12 godz.).

Od uczniów wymagana jest pisemna zgoda rodziców (opiekunów prawnych).

Przewidujemy utworzenie 2 - 3 załóg (załoga to 4 – 5 osób). Pierwszeństwo mają osoby deklarujące systematyczne uczestnictwo w zajęciach. Informacje i zapisy  –wg danych kontaktowych dostępnych na stronie internetowej oraz na Przystani Klubu. 

Komandor Klubu - Antoni Sydor

 

14 Czerwiec 2019    III Regaty Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” na Zalewie Janowskim – czerwiec 2019.


 

W letnie, niedzielne południe 02.06.2019 r. na Zalewie Janowskim odbyły się III Regaty Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim.

Regaty przygotowała oraz przeprowadziła Komisja Regatowa w składzie:

1/ Krzysztof Zbiżek - Przewodniczący,

2/ Ryszard Grzegórski  - Członek.

Po emocjach wyścigów piękna, słoneczna pogoda z małym wiaterkiem ze wschodu  zachęciła Rodziców i znajomych uczestników regat do rejsu po Zalewie łodzią żaglową ASTRON.

W tym czasie na Przystani Klubu Komisja Regatowa dokonała obliczeń i ustalenia wyników – co wyraziło się miejscami w klasyfikacji widocznymi na wręczonych dyplomach.

Organizatorzy dziękują uczestnikom za sportowe zachowanie i gratulują zwycięzcom.

Do spotkania na kolejnych regatach.

Antoni Sydor

Komandor KŻ „ZEFIR” w Janowie Lubelskim

Foto: Joanna Sydor, Elżbieta Makuch

Załącznik - Protokół KR

 

 

20 Maj 2019    Z A P R O S Z E N I E   N A   R E G A T Y


 
Komisja regatowa informuje,  że  w dniu  02 czerwca 2019 r. na Zalewie w Janowie Lubelskim  odbędą się III Klubowe Regaty Żeglarskie  oraz wyścigi łodziami wiosłowymi i kajakami.   W najbliższych dniach ukaże się zawiadomienie oraz regulamin regat.
 
Wszystkich członków oraz sypatyków klubu ZEFIR serdecznie zapraszamy do udziału w regatach.

Przewodniczący Komisji Regatowej

Krzysztof Zbiżek

Zawiadomienie oraz regulamin regat (.pdf)

 

 

24 Kwietnia 2019 ZAPROSZENIE

Dzień dobry,
 
Lubelski Okręgowy Związek Żeglarski planuje w bieżącym roku organizację
 
kursów na stopień "Nauczyciela Żeglarstwa" oraz kurs na stopień "Jachtowego
 
Sternika Morskiego".
 
Kurs na stopień Nauczyciela Żeglarstwa mógłby się odbyć np. w czerwcu, lub w
 
lipcu w zależności od możliwości uczestników szkolenia i ilości zgłoszeń.
 
Kurs na stopień j.st.m. planujemy zorganizować część teoretyczną
 
sierpień/wrzesień,  część praktyczna połączona z egzaminem w październiku.
 
Proszę rozpropagować powyższą informację wśród członków waszego klubu.
 
Wszystkim nam zależy na podnoszeniu kwalifikacji żeglarskich wśród naszych
 
braci żeglarzy.
 
Na zgłoszenia na w./w kursy czekamy do 15 maja, wówczas w zależności od
 
ilości zgłoszonych osób oszacujemy koszty poszczególnych kursów.
 

 
Z żeglarskim pozdrowieniem
 
Mariusz Iwanicki
 
Komisja ds. szkolenia LOZŻ

 

 

 

Starsze wpisy w dziale ARCHIWUM