Spotkanie opłatkowe „Rekreo-Styl”2023
 

     „Życzenia są jak gwiazdy, nigdy nie jest ich za wiele”

Spotkanie opłatkowe członków Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo-Styl” odbyło się w środę 13.12.2023 roku. Miło nam było gościć Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej p. Annę Żuraw- Łopatę i p. Elżbietę Jaworską. Obie Panie złożyły nam świąteczne życzenia : zdrowia, szczęścia i wszelkiego dobra.
Zgodnie z bożonarodzeniową tradycją na samym początku odczytano fragmenty Pisma Świętego i podzielono się opłatkiem. To taka magiczna chwila wywołująca łzy i wzruszenie, kiedy spotykają się ludzie życząc sobie miłości, dobra i zrozumienia.
Blasku uroczystości nadało wykonanie kolęd przez nasze wspaniale śpiewające koleżanki. Pełne ciepła i serdeczności popołudnie wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój.
Tekst M.Tatko
Zdjęcia M.Skakowska, M.Tatko

 

Wyjazd na łyżwy do Zamościa - grudzień 2023 r.
 

     Szkolenia zimowych aktywności w KAR "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim.
W Klubie Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim zrealizowano zajęcia narciarstwa biegowego.
Teraz, zgodnie z planem szkolenia w realizacji zadania publicznego wybrano się na lodowisko sztuczne w Zamościu. Nie przeszkodziło temu zamiarowi zachwianie pogody, co wyraziło się od poniedziałku dodatnią temperaturą.
Na miejsce, w ciepły (ok. + 4 o C) i deszczowe wtorkowe przedpołudnie 12.12.2023 r. członkowie KAR dojechali wynajętym busem. Dojechali rozbudowywaną DK 74 (teraz przy Zofiance Dolnej i Krzemieniu), obok budowanych farm wiatraków energetycznych (przed Dzwolą do Frampola) - przez zamglone wzniesienia i doliny Roztocza a później równinę Padołu Zamojskiego.
W Zamościu samo dojście z miejsca wysiadania w obrębie murów miejskich (plac przed Katedrą) do lodowiska OSiR przy Ratuszu na Rynku Wielkim było kolejną lekcją historii budownictwa Renesansu w tej Padwie Północy. Początkowy marsz w deszczu zamienił się w spacer podcieniami, jakie otaczają Rynek.
Gdy o 11.oo weszli na taflę lodowiska, to za sprawą przychylności Patrona - deszcz ustał. Przed zajęciami Instruktor przypomniał program i zasady bezpieczeństwa - jazda po kręgu odwrotnie do ruchu wskazówek zegara.
W grupie osoby doświadczone wspierały pierwsze kroki początkujących, czy tych którzy "nie jeździli od młodości". Na początek, dla rozgrzewki przydatne były pingwinki; później stopniowo ograniczali to wsparcie na rzecz jazdy samodzielnej. Dawało to satysfakcję i uznanie pozostałych uczestników. U niektórych wywalało uśpione dotychczas talenty i tak ważną potrzebę ekspresji.
Po łyżwach udali się rozluźniającym spacerkiem podcieniami do znanego już baru na pożywną i w rozsądnej (nadal) cenie przekąskę.
Później był kolejny spacer i podziwianie zabytkowych kamienic, wystaw sklepowych i świątecznych dekoracji.
Na deser wstąpili do kolejnej już kawiarenki przy Rynku. Tam, w ciekawych wnętrzach z epoki Renesansu delektowali się aromatyczną kawą i pysznymi ciastkami. Rozmawiali o łyżwach, nartach i o całym życiu Klubu.
W drodze do postoju busa wstąpili do Katedry Zamojskiej, kościoła wzniesionego pod koniec XVI w. wg projektu budowniczego Ordynacji Zamoyskiej, Włocha Bernardo Morando. Tam, w okazałych wnętrzach przystanęli przy Kaplicy Zamoyskich, gdzie na posadzce znajduje się płyta nagrobna twórcy Ordynacji - Jana Sariusza Zamoyskiego, Kanclerza i Hetmana Wielkiego Koronnego. Warto dodać, że dotychczasową Kolegiatę ustanowiono Katedrą w 1992 r., po utworzeniu Diecezji Lubaczowsko - Zamojskiej.
Z perspektywy przy Katedrze popatrzyli na dawny Pałac Zamoyskich, pomnik Hetmana na koniu i aktualny wkład miejscowych obywateli w zachowanie dziedzictwa przodków w postaci waloryzowanego (mansardowy dach) gmachu Akademii Zamojskiej.
Po dawce wrażeń z dziedziny sportu i kultury - wczesnym, zimowym zmierzchem wrócili do Janowa z postanowieniem kolejnych przyjazdów do tej Perły Renesansu.
Zajęcia przeprowadzono w ramach zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. "Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa - 2023".
Antoni Sydor - Koordynator zadania KAR "Rekreo - Styl" JL, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej - Narciarskiej, Przewodnik Turystyczny.
Foto: Maria Skakowska

 

Szkolenie narciarstwa biegowego w KAR "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim. Zajęcia terenowe: ponownie Park Rekreacji Zoom Natury i Góra Zaolszynie - grudzień 2023 r.
 

     W Klubie Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim od czasu śnieżnej i mroźnej końcówki listopada br. trwają zajęcia narciarstwa biegowego.
Dotychczas w grupowych zajęciach z Instruktorem uczestniczyły osoby z rocznym i kilkuletnim już stażem; wtedy sprawdzono sprzęt, kondycję i powtórzono znane już ewolucje.
Ale gdy na początku grudnia Zarząd Klubu zakupił z dofinansowania Gminy Janów Lubelski 2 kpl. nart biegowych, to zaplanowano zajęcia wstępne z osobami początkującymi.
W sobotni, z lekkim mrozem (- 3o C) i chmurny poranek 09.12.2023 r. taka grupa narciarska dojechała samochodem na tereny Parku Rekreacji Zoom Natury.
Na miejscu oczekiwały nie tylko utwardzone (udeptane, ujeżdżone) alejki ale też sieć tras przygotowanych przez skuter śnieżny.
Zajęcia rozpoczęto od omówienia przydatności elementów ubioru i jakości sprzętu narciarskiego. Następnie Instruktor zaprezentował podstawowe kroki i ewolucje. Uczestniczki sprawnie wykonały ćwiczenia: jazdy dwukrokiem, zmiany kierunku stojąc przestępowaniem, płaskiej ewolucji podchodzenia drabinką i jodełką, hamowanie pługiem, utrzymania pionizacji sylwetki i podpórek kijkami.
Po tym wstępie ruszono na alejki, gdzie w szyku torowym uczestniczki powtarzały ruchy Instruktora.
W okolicy Wieży Widokowej a właściwie Stoku Zjazdowego wjechano na trasę skuterową, co znakomicie usprawniło proces nauczania jazdy i poprawiło bezpieczeństwo. Szkoda tylko, że część tras była już zniszczona przez osoby spacerujące po terenach Parku Rekreacji i depczące odcisk trasy (foto).
Po jeździe Instruktor pogratulował wytrwałości uczestniczkom i zalecił domową gimnastykę rozluźniającą napięcia układu ruchowego, powstałe w tej pierwszej jeździe narciarskiej.
Były też jazdy indywidualne na terenie Placu Zabaw na Osiedlu Zaolszynie. Wzorem poprzednich sezonów, teraz też utwardzono (specjalny obciążnik za samochodem)
trasę nart biegowych wokół urządzeń siłowni, u podnóża Górki Narciarsko - Saneczkowej. Pracę wykonała grupa mieszkańców Osiedla pod kierownictwem Naczelnika OSP w Janowie Lubelskim, Pana Janusza Lepiejzy.
Koordynator i uczestnicy dziękują za przygotowanie tras w Parku Rekreacji Zoom Natury i na Placu Zabaw Osiedla Zaolszynie.
Zajęcia przeprowadzono w ramach zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. "Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa -2023 r.".
Antoni Sydor - koordynator zadania - KAR "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim, Instruktor Rekreacji Ruchowej, Instruktor Sportu, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej - Narciarskiej.
Foto: Krystyna Szmidt

 

Mikołajkowy rajd z brodą- Parchatka 2023
 

      02.12.2023 członkowie Klubu Rekreacji Ruchowej "Rekreo-Styl" po raz trzeci wzięli udział w Nordikiadzie 2023 - cyklicznej imprezie dla miłośników Nordic-Walking, promującej zdrowy i aktywny styl życia. Posiada ona także walory edukacyjne i poznawcze obejmujące nasze współczesne problemy: zdrowotne np. profilaktyka chorób nowotworowych, ekologiczne np. ochrona środowiska, segregacja odpadów.
Rajdy przygotowuje Fundacja BezMiar przy współpracy władz samorządowych miast, w których odbywają się kolejne spotkania.
XIII Mikołajkowy rajd z brodą odbył się w Parchatce. To malownicza miejscowość położona k/Puław wśród lessowych wąwozów, którymi wytyczono trzy szlaki o długościach : 2, 5 i 12 km.
Każdy uczestnik miał więc możliwość wyboru trasy -odpowiedniej do swoich aktualnych możliwości . Rozgrzewkę dla biorących udział, poprowadził -Instruktor N.W. Maciej Tracz.
Intensywne opady śniegu nie zniechęciły uczestników, a wręcz przeciwnie podkreślały walory otoczenia tworząc niesamowity magiczny klimat, tym samym dodając wszystkim sił.
Każda trasa była technicznie trudna, ale członkowie Rekreo-Styl byli dobrze przygotowani przez naszą koleżankę :Marysię Skakowską- Instruktorkę N.W. Właśnie pod jej kierunkiem od wiosny odbyło się 19 zajęć, które korzystnie wpłynęły na naszą aktywność i kondycję.
Na zakończenie rajdu była wspólna zabawa i pyszny tort. Mamy nadzieję, że przyszły 2024 rok dostarczy nam podobnych okazji do spotkań, wspólnych zabaw i aktywności.

Tekst: M. Tatko
Zdjęcia: M. Skakowska, M. Tatko, Marcin Wyczołek ,,Merfin"

 

Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa w KAR "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim. Zajęcia terenowe: Park Misztalec, Błonia nad Białką i Porytowe Wzgórze - grudzień 2023 r.

 

     W Klubie Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim trwają zajęcia narciarstwa biegowego.
Po dwóch dniach (sobota i niedziela) intensywnych opadów śniegu (40 - 50 cm), w poniedziałkowy mroźny (- 5o C) i słoneczny poranek 04.12.2023 r. grupa narciarska stawiła się na terenach Parku Misztalec.
Doświadczeni narciarze, kol. Ela i kol. Ryszard którzy przybyli najprędzej sprawdziła warunki jazdy na terenach trawiastych ale oceniono, że półmetrowa warstwa ciężkiego śniegu nie zapewni dobrych warunków szkolenia. Niewłaściwa byłaby też jazda po odgarniętych ze śniegu alejkach z nawierzchnią kostki betonowej.
Wobec tego wybrano ujeżdżone dróżki i określono zadanie z doskonalenia znanych ewolucji: jazda dwukrokiem, jednokrokiem, zmiana kierunku jazdy przestępowaniem, hamowanie pługiem, utrzymanie równowagi na dość zmiennym podłożu, trening wytrzymałościowy. W większości i po korektach zadanie zostało wykonane, co przyniosło zadowolenie uczestnikom oraz Instruktorowi.
W tym cichym zakątku miasta nad zamarzającym teraz Stawem Misztalec uczestnicy w chwilach odpoczynku podziwiali otoczenie wzbogacone walorami zimy. Teraz artystą był mróz który sprawił, że śnieg zaległ w nieskazitelnej bieli na pustej przestrzeni Parku, ubrał w czapy drzewa a w rozbłyskach słońca skrzył się tysiącami drobin.
Podobną jazdę wykonali uczestnicy zajęć w zgłoszonych wyjściach / wyjazdach indywidualnych: na Błoniach nad Białką i na Porytowym Wzgórzu, co będzie omówione na najbliższym, cotygodniowym spotkaniu Klubu w Domu Nauczyciela.
Zajęcia przeprowadzono w ramach zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. "Dofinansowanie organizacji imprez i działań o charakterze kulturalnym, turystycznym, integracyjnym, które mają na celu propagowanie idei trzeźwości oraz zdrowego stylu życia" -"Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa - 2023 r.".

Antoni Sydor - koordynator zadania - KAR "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim, Instruktor Rekreacji Ruchowej, Instruktor Sportu, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej - Narciarskiej.
Foto: Maria Skakowska

 

Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa w KAR "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim. Zajęcia terenowe: Góra Zaolszynie, Park Rekreacji Zoom Natury, Osiedle Centrum w Janowie Lubelskim - listopad 2023 r.
 

     W Klubie Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim od października br. trwa szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa. Po szkoleniu z teorii w Domu Nauczyciela uczestnicy zajęć wreszcie wyjechali w teren.
Stało się to za sprawą frontu arktycznego, który zasilony morską wilgocią przyniósł we wtorek 28.11.2023 r. opad śniegu. Wprawdzie opad był niewielki ale na trawiastym podłożu umożliwił dość dobrą jazdę na nartach biegowych.
Próbną jazdę przy zadymkowych opadach śniegu (-5 oC) przeprowadził Instruktor jeszcze wtorkowym wieczorem na bardzo dobrych terenach Placu Zabaw Osiedla Zaolszynie.
Natomiast rankiem w środę 29.11.2023 r. (-7 oC) jeździły dwie grupy: na rozległych terenach Parku Rekreacji Zoom Natury i na dostępnych trawnikach Osiedla Centrum w Janowie Lubelskim.
Z uwagi na mroźny, północny wiatr najpierw przeprowadzono rozgrzewkę poprzez intensywny marszobieg alejkami PR Zoom Natury. Dopiero później przyszedł czas na powtórkę z poszczególnych ewolucji. Dobrym do tego miejscem był trawiasty brzeg małego zbiornika wodnego, teraz pokryty zmrożonym puchem.
Podobną jazdę wykonała grupa przy kościele p.w. św. Jadwigi, o czym rozmawiano 2 godziny później na cotygodniowym spotkaniu Klubu w Domu Nauczyciela.
Uściślono do aktualnych warunków pogody terminarz kolejnych zajęć i wyjazdów na nartach i łyżwach z udziałem pozostałych uczestników szkolenia.
Zajęcia przeprowadzono w ramach zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. "Dofinansowanie organizacji imprez i działań o charakterze kulturalnym, turystycznym, integracyjnym, które mają na celu propagowanie idei trzeźwości oraz zdrowego stylu życia" - "Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa - 2023 r.".
Antoni Sydor - koordynator zadania - KAR "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim, Instruktor Rekreacji Ruchowej, Instruktor Sportu, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej - Narciarskiej.
Foto: Maria Skakowska, Zuzanna Skoczyńska

 

Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa w KAR "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim. Zajęcia wstępne w Domu Nauczyciela, październik - listopad 2023 r.
 

     W Klubie Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim od października trwa szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa. W br. też zgłosili się kolejni chętni do zdobycia umiejętności narciarskich.
W siedzibie Klubu, w Domu Nauczyciela prowadzone są pogadanki o zdrowym stylu życia, budowie sprzętu, sposobie i miejscach jazdy. Pogadanki urozmaicane są ćwiczeniami tematycznymi i praktycznymi z obliczania BMI, bardzo pomocne są prezentacje prowadzone przy pomocy komputera z Internetem przez kol. Halinkę.
Odbyły się też zajęcia praktyczne z doboru sprzętu, zakładania butów i nart oraz pierwszych kroków. W hollu ćwiczono postawę wstępną, krok zwykły - dwukrok i zmianę kierunku jazdy przestępowaniem. Wyjaśniano jak rozpoznać linię spadku stoku oraz dokonać wyboru trasy podejścia i zjazdu. Instruktora i demonstratora kol. Ryszarda w szkoleniu aktywnie wspomagają absolwenci poprzednich szkoleń, na foto kol. Ewa.
Będą jeszcze zajęcia z: krawędziowania, zatrzymywania się oraz podejścia: zakosami, jodełką i drabinką.
Zima tuż, tuż - więc grupa chętnych oczekuje na opady śniegu i na komunikaty o uruchomieniu lodowisk w naszym regionie.
Zajęcia prowadzone są w ramach zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. "Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa - 2023 r."
P.s.
Zalecane strony internetowe - dla uczestników i zainteresowanych:
1/ KAR "Rekreo - Styl" JL,
2/ KT PTTK ZJ,
3/ LGD "Leśny Krąg" JL,
4/ LOZN Tomaszów Lubelski.

Antoni Sydor - koordynator zadania - KAR "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim, Instruktor Rekreacji Ruchowej, Instruktor Sportu, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej - Narciarskiej.
Foto: Jarosław Lalik

 

 

I N F O R M A C J A
 

     Klub Aktywnych Ruchowo
"Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim
ul. Ogrodowa 16
23 - 300 Janów Lubelski


I N F O R M A C J A


Klub Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim w okresie od 18.10.2023 r. do 31 12.2023 r. realizuje zadanie publiczne na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n.: "Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa - 2023".
W ramach zadania Klub przeprowadzi pogadanki o tych dyscyplinach rekreacji i o zdrowym stylu życia; będzie też szkolenie praktyczne.
Miejscami realizacji będzie sala siedziby Klubu w Domu Nauczyciela oraz tereny narciarskie i lodowiska w Janowie Lubelskim. W razie braku dostępności śniegu i lodu będą wyjazdy do ośrodków narciarskich posiadających sztuczne naśnieżanie i na sztuczne lodowiska.
Celem głównym zadania jest rozwój narciarstwa biegowego i łyżwiarstwa poprzez specjalistyczne szkolenie osób aktywnych.
Zakładane rezultaty bezpośrednie wśród uczestników to: większa wiedza o narciarstwie biegowym i łyżwiarstwie, wiedza o wpływie tej aktywności ruchowej na stan zdrowia, umiejętność podstawowej jazdy na sprzęcie, zainteresowanie się stałym uprawianiem tych dyscyplin.
Zakładane rezultaty po realizacji zadania to: popularyzacja tych dyscyplin w Janowie Lubelskim, rozwój sportu, rekreacji i turystyki aktywnej, element produktu turystycznego. Możliwość podjęcia decyzji o wyznaczeniu i oznakowaniu 1 - 2 nowych tras i szlaków nart biegowych w Janowie Lubelskim, podjęcie decyzji o wytyczaniu, oznakowaniu oraz utrzymaniu 1 torowiska nart biegowych skuterem śnieżnym w Parku Rekreacji Zoom Natury, udział w jazdach innych uczestników posiadających narty biegowe: MDP OSP w Janowie Lubelskim, miejscowe szkoły.
Zapisy w siedzibie Klubu - na podstawie deklaracji.
Janów Lubelski, 18.10.2023 r.
Koordynator: Antoni Sydor - Instruktor Turystyki Kwalifikowanej - Narciarskiej,
Instruktor Rekreacji Ruchowej, Instruktor Sportu

Za Zarząd Klubu
Sekretarz                                                                 Skarbnik
Małgorzata Tatko                                                 Krystyna Łukasiewicz

 

"Z myślą o człowieku" czyli rajd Nordic Walking w Puławach.
 

     W sobotę 16.09.2023 r. członkowie Klubu Aktywnych Ruchowo "Rekreo-Styl" wzięli udział w dziesiątej odsłonie Nordikiady 2023 w Puławach.
Cykliczna impreza dla miłośników spacerów z kijkami N.W. zorganizowana była przez Fundację BezMiar przy wsparciu Urzędu Miasta Puławy i osobiście Pawła Maja- Prezydenta Miasta .
Rozgrzewkę dla wszystkich uczestników przeprowadził : Aleksander Wilanowski-trener i propagator Nordic Walking w Polsce, autor książek: "Nordic Walking dla każdego" i "Nordic Walking razem".
Dobrze przygotowani, rozpoczęliśmy marsz trasami , które każdy dobierał do swoich możliwości :5 km. lub 10 km. Przebiegały one malowniczymi wąwozami i ścieżkami leśnymi. Umiarkowany stopień trudności szlaków i odpowiednio dostosowane tempo marszu pozwoliło wszystkim uczestnikom bez przeszkód ukończyć trasy.
Na mecie mieliśmy zapewniony posiłek i napoje, a także atrakcje przygotowane przez sponsorów wydarzenia: firmy sportowe "Gabel" i "Leki", Fundację Intercars propagującą zdrowy i ekologiczny styl życia ,wpisując się tym w idee przyświecającą sobotniej imprezie: "Z myślą o człowieku".
Członkowie "Rekreo-Styl" składają podziękowania za finansowe wsparcie wyjazdu dla Burmistrza Miasta Janów Lubelski p. Krzysztofa Kołtysia i osobiste zaangażowanie Sekretarz Gminy p. Bożeny Czajkowskiej.

Tekst: M. Tatko
Zdjęcia: W. Ciupak, M.Tatko, M.Skakowska,
 

 

Pełna słońca wycieczka do Wiślicy-Solca i Buska.
 

    Klub Aktywnych Ruchowo-"Rekreo-Styl"w ramach realizacji zadanie publicznego pt: "Rekreacja ruchowa seniorów w zdrowym stylu życia-2023" w słoneczny wtorek 12.09. wybrał się na wycieczkę do: Wiślicy- Solca Zdroju i Buska Zdroju.
Pierwszym etapem podróży była Wiślica, według. legendy ponańskiej (Żywot św. Metodego) osada została założona przez księcia Wiślan- Wiślimira, który wraz ze swym otoczeniem miał przyjąć chrzest w 880 roku. Natomiast 990 roku gród włączono w obręb państwa Piastów i wraz z Krakowem i Sandomierzem był największym ośrodkiem administracyjnym w Małopolsce. Przebiegał tędy szlak handlowy prowadzący z Pragi i Krakowa na Ruś Kijowską.
Kolejni władcy: Henryk Sandomierski i Kazimierz Sprawiedliwy byli fundatorami kolegiaty wiślickiej, której podziemia mieliśmy okazję obejrzeć. Nowocześnie wyposażone Muzeum Archeologiczne prezentuje unikalne odkrycia archeologiczne z tamtejszych terenów :najcenniejsza płyta orantów, misa chrzcielna, płaskorzeźbiona płyta grobowa , monety ze skarbu z przełomu XI-XII w., dewocjonalia, ozdoby czy przedmioty codziennego użytku.
Następnie podziwialiśmy znajdujące się w kolegiacie fragmenty fresków bizantyjsko-ruskich a w głównym ołtarzu wczesnogotycką kamienną rzeźbę z wizerunkiem uśmiechniętej Madonny z Dzieciątkiem. Figura ta słynąca łaskami nazywana Madonną Łokietkową jest otoczona szczególną czcią.
Solec Zdrój -kolejny przystanek naszej podróży. Skorzystaliśmy z leczniczej kąpieli w basenach siarkowo- mineralnych. Dobrodziejstwo źródeł Malina opiera się na niespotykanie korzystnym stężeniu kationów(sód, potas, wapń, magnez,) i anionów (chlorki, siarczany, wodorowęglany)mają one działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz uzupełniające w związki mineralne.
W czasie dwugodzinnej kąpieli pobudziliśmy krążenie i oczywiście apetyt ,więc z przyjemnością zjedliśmy pyszny domowy obiad w restauracji "Magnolia".
Ostatnim punktem wyjazdu było odwiedzenie Buska Zdroju. Część grupy skorzystała z terapii oddechowej w Tężni wewnętrznej. Pozostali udali się do Parku Zdrojowego na spacer i obejrzenie zabytkowego Sanatorium Marconi.
Późnym wieczorem ,nieco zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do Janowa.

Autor; M. Tatko
Zdjęcia: M. Tatko,
 

 

Środa z Profilaktyką
 

   W środę 06.09.2023 r. odbyło się powakacyjne spotkanie Klubu Aktywnych Ruchowo"Rekreo-Styl",na którym zaplanowaliśmy nasze działania w sezonie jesienno-zimowym.Wysłuchaliśmy prezentacji przygotowanej przez Antoniego Sydora pt:"Schorzenia kręgosłupa " z programu:"Środy z Profilaktyką". Jest to cykliczna akcja NFZ dedykowana profilaktyce i promocji zdrowia.Zapoznaliśmy się z przyczynami bólów kręgosłupa wynikającymi z wielu czynników:od nieprawidłowej pozycji ciała, nadwagi,wielogodzinnej pracy przy komputerze,niskiej aktywności fizycznej po dolegliwości pourazowe i stany zapalne w organizmie. Poznaliśmy najczęstsze schorzenia:dyskopatię,osteoporozę,rwę kulszową.Najistotniejsze dla nas to wskazanie ćwiczeń w postaci filmików instruktażowych,przygotowanych przez praktyków z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji a zamieszczonych na kanale You Tube Akademia NFZ.Dziękujemy p.Antoniemu za wygłoszenie ciekawej prezentacji,a p.Łukaszowi z U.G.Janów Lubelski za obsługę techniczną spotkania.

Autor: M Tatko,

Zdjęcia:M.Skakowska

 

" Mini zawody kajakowe."
 

   W upalne czwartkowe popołudnie-17.08.2023 członkowie i sympatycy Klubu Aktywnych Ruchowo "Rekreo-Styl" spotkali się na przystani zaprzyjaźnionego Klubu Żeglarskiego "ZEFIR" nad Zalewem Janowskim gdzie odbyło się wręczenie certyfikatów ukończenia kursu: "Wiatr i woda, pierwsze spotkanie" dla ośmiorga kursantów, którzy pomyślnie złożyli egzamin. Następnie zorganizowane były "Mini zawody w kajakarstwie na czas". Udział brali wszyscy chętni walcząc z czasem i własnymi słabościami, przy olbrzymim dopingu i wsparciu zgromadzonych. Wyłoniono zwycięzców: wśród kobiet:

1.Maria Skakowska,

2.Halina Bieniek,

3.Elżbieta Skoczyńska;

wśród mężczyzn:

1.Tomasz Pietras,

2.Henryk Myszkowski.

Nad przebiegiem konkursu czuwał niezawodny i precyzyjny - komandor Antoni Sydor, zaś sprawami techniczno organizacyjnymi kierowali: Ryszard Skoczyński i p.Terenia Sydor. Wszyscy bawili się doskonale, dopingowali i wspierali zawodników. Mamy nadzieję na więcej tego typu spotkań.
Autor M.Tatko
Zdjęcia M.Tatko, H.Bieniek

 

Letnie ogłoszenia
 

   Zarząd Klubu Aktywnych Ruchowo,,Rekreo-Styl,, zaprasza do zajęć wakacyjnych:
1. Zajęcia na Przystani Klubu Żeglarskiego,, Zefir,, w Janowie Lubelskim
Kontakt: Antoni Sydor
2. Zajęcia rekreacyjne z instruktorem NW
Na początku rozgrzewka.
Później dystans ok 5 km.
Całość przeplatamy ćwiczeniami rozwijającymi technikę chodu
Ćwiczenia rozciągające
Kontakt: Maria Skakowska
3. Wakacyjne wyjazdy rowerowe
Uwaga!!! Terminy rozpoczynania zajęć i wyjazdów będą ustalane w miarę zebrania się odpowiedniej ilości osób ( minimum 5 osób)
Zarząd Klubu Aktywnych Ruchowo "Rekreo-Styl "

 

"Już sto lat nam Janowianka gra"
 

   W niedzielę 30.07.2023 Klub Aktywnych Ruchowo:"Rekreo -Styl" uczestniczył w obchodach stulecia MKS Janowianka.Życzyliśmy Szanownym Jubilatom dalszych sukcesów sportowych i pomyślności w życiu osobistym.W prezencie przygotowaliśmy piosenkę:"Sto lat Janowianki",do której słowa napisała p.Elżbieta Jaworska,zaś w muzycznych przygotowaniach pomagał nam Kuba Szarek. Całość występu koordynowała nasza koleżanka Władzia Ciupak.Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i wspólną zabawę.

Zdjęcia

 

"Wiatr i woda - pierwsze spotkanie - 2023" - kurs żeglarski wstępny dla mieszkańców Gminy Janów Lubelski. Wakacyjne zajęcia na Przystani KŻ "ZEFIR" nad Zalewem Janowskim.
 

   Na Przystani Klubu Żeglarskiego "ZEFIR" nad Zalewem Janowskim trwa kurs żeglarski wstępny 4 godz. "Wiatr i woda - pierwsze spotkanie - 2023 r." dla mieszkańców Gminy Janów Lubelski.
Znany już w Janowie program kursu obejmuje: pogadankę "wstęp do żeglarstwa", szkolenie praktyczne wiązania węzłów, zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa wodnego, naukę wiosłowania łodzią wiosłową i kajakiem oraz rejs łodzią żaglową.
Kursanci najbardziej zainteresowani są częścią praktyczną prowadzoną na przyległych do Przystani pomostach i akwenie. Chętnie przyswajają sobie umiejętności obsługi rzutki ratunkowej (rzut do koła ratunkowego), bezpieczny sposób wejścia do sprzętu (kajak, łódź wiosłowa) oraz wiosłowania: do przodu, do tyłu, skręty i zatrzymanie. Aktywnie uczestniczą też w krótkim rejsie łodzią żaglową.
Planujący uczestnictwo w zajęciach rozszerzonych 12 godz. WiW chętnie poznają zasady prawa drogi na wodzie i kursy względem wiatru.
Po zaliczeniu zdobytej wiedzy i umiejętności praktycznych są wręczane certyfikaty a dla chętnych jest możliwość zajęć doskonalących.
W sierpniu będzie spływ kajakowy i rejs żeglarski za najlepsze wyniki w szkoleniu.
Jak zwykle na zajęciach są osoby indywidualne ale najczęściej to grupy koleżeńskie i rodzinne z których tworzone są załogi.
Warto podkreślić, że celem głównym zadania jest podniesienie sprawności fizycznej uczestników oraz zainteresowanie sportem i rekreacją. Organizatorzy liczą na wzbudzenie zainteresowania mieszkańców Gminy Janów Lubelski żeglarstwem i sportami wodnymi, co spowoduje powstanie potrzeby uprawiania tej dyscypliny.
Kurs jest realizacją zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n.: "Dofinansowanie organizacji imprez i działań o charakterze kulturalnym, turystycznym, integracyjnym, które mają na celu propagowanie idei trzeźwości oraz zdrowego stylu życia w społeczności lokalnej".
Teraz popatrzmy na foto z zajęć grupy z Klubu Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim w słoneczny wtorek 18.07.2023 r.

Antoni Sydor
Komandor KŻ "ZEFIR"
w Janowie Lubelskim
foto: Zuzanna Skoczyńska

 

 

Rowerem do źródeł na krawędzi Roztocza Zachodniego. Członkowie KAR - "Rekreo - Styl" JL poznają lokalne krajobrazy - lipiec 2023 r.
 

   W upalny poranek, w środę 05.07.2023 r. grupka rowerzystów z Klubu Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim wjechała z Janowskiego Rynku na rajd do źródeł na krawędzi Roztocza Zachodniego.
Jadąc do tej krainy warto wspomnieć, że Ziemia Janowska leży na pograniczu wapienno - lessowego Roztocza Zachodniego, opadającego krawędzią do bagienno - lesistej Kotliny Sandomierskiej. Jak podają naukowcy z UMCS w opracowaniu "Źródła Wyżyny Lubelskiej i Roztocza", "wyżynna część Lubelszczyzny (poza regionem tatrzańskim) jest obszarem występowania najwydajniejszych źródeł w Polsce. Jednocześnie jest obszarem najrzadszej sieci wodnej."
Trasa rajdu wiodła przez: ul. Szewską ze źródłami szczelinowymi - pomnik przyrody Nr Rej. 285 / 1988 r. (tzw. Stoki) zasilającymi Zalew Janowski, most na rzece Białce (źródła w Godziszowie), miejscowość Białą I z zarastającym rzęsą wodną źródełkiem zasilającym rzekę Białkę, szutrową drogę z dalekimi widokami na Bialskim Wygonie i Zbocze Przepaść, dolinę okresowej rzeczułki Żytniówki z tzw. Przysiężnym Dołkiem (z legendą o pokonaniu Szwedów), miejscowość Podlaski z nieczynnymi Stokami będącymi kiedyś źródłem rzeki Borownicy, miejsce po uderzeniu pociskiem V2 w Lesie Podlaski, Kapliczkę św. Wincentego w dolinie rzeki Borownica przy dawnej DK 19 (pamiątka potyczki Powstania Styczniowego), miejscowość Kopce, miejscowość Borownica ze źródłem szczelinowym - pomnik przyrody Nr Rej. 284 / 1996 r. (teraz poniżej dawnej, nieczynnej lokalizacji) zasilającym rzekę Borownica, obok drogi S 19, miejscowość Sachalin w dolince rzeczułki Żytniówka, miejscowość Ruda nad rzeką Białką i wreszcie ul. Targową, gdzie nie ma już tradycyjnego handlu ale bierze początek szlak rowerowy "Gliniane Garnki" do Łążka.
W czasie rajdu odczuwano letni skwar (ponad 30 oC), ale też zbawienny chłodzik w dolinkach i w pobliżu miejsc zasilonych wodą. Tam też obserwowano roślinność wodolubną: wierzbę, niezapominajki, kaczeńce i trzciny. Na łagodnych skłonach Roztocza jako znak nowoczesnego rolnictwa widziano duże monokultury dojrzewającego rzepaku i kwitnącej reczki oraz starannie uprawione plantacje malin i porzeczek. Tradycyjne uprawy jak dawniej są podzielone miedzami z przepięknymi kwiatami polnymi. Są też obszary zdziczałej aronii, dającej schronienie widzianym zającom i sarnom polnym a podobno nawet dzikom i lisom. Droga do Podlasek okazała się prawdziwą aleją lipową, gdzie woń miodu i gwar pracujących pszczół skłaniają rowerowego wędrowca do odpoczynku w cienistym zakątku. Odpoczynek nastąpił u gościnnego kol. Stanisława, członka naszego KAR ale też miejscowego sołtysa. Przy aromatycznej kawie i herbacie ze świeżą, ogródkową miętą rozmawiano o historii i dniu dzisiejszym Podlasek i Lasek, o gospodarce rolnej i przyrodzie ale też o ciekawostkach interesujących turystę i krajoznawcę, w tym o przebiegającym tędy żółtym szlaku turystycznym od Porytowego Wzgórza do Batorza.
Tak na jeździe, odpoczynkach, poznawaniu okolicy minęło południe a zakończenie rajdu nastąpiło na Janowskim Rynku, na ławce w cieniu rozłożystego platana. Tam zadowoleni z wyjazdu rowerzyści posilili się znanymi szeroko lodami o smaku miejscowych owoców miękkich.
Antoni Sydor
Przewodnik Turystyczny, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej - Rowerowej
Foto: Maria Skakowska, Zuzanna Skoczyńska
Scan: Antoni Sydor - okładka książki "Źródła Wyżyny Lubelskiej i Roztocza", pod redakcją Zdzisława Michalczyka, wydawnictwo UMCS, Lublin 2001.

 

 

Letnia Seniorada we Frampolu
 

   1 lipca odbyła się Letnia Senioriada Sportowa organizowana przez Klub Seniora "Kwiaty Jesieni" we Frampolu. Projekt zrealizowany dzięki firmie Model Group Polska. Był to dla nas bardzo aktywny dzień pełen emocji, radości i energii.
1 lipca 2023 i 1 miejsce ?????? na Letniej Senioriadzie Sportowej . Senioriada odbyła się w hali sportowo-rekreacyjnej Samorządowego Zespołu Szkolnego we Frampolu. Seniorzy rywalizowali w kilku konkurencjach sportowych takich jak : rzut do kosza, strzał do małej bramki, tor przeszkód, rzut do tarczy, podawanie piłki lekarskiej, wybicie lotka. Rozgrywki zakończyły się zwycięstwem KAR "Rekreo-Styl" . Pozostałe drużyny natomiast uplasowały się na kolejnych miejscach.
1 miejsce Klub Aktywnych Ruchowo "Rekreo-Styl" z Janowa Lubelskiego
2 miejsce Klub Seniora „Kwiaty Jesieni” z Frampola
3 miejsce Stowarzyszenie " Senior na czasie" z Kraśnika
Nie zabrakło także dopingu na trybunach i nagród. Była to okazja nie tylko do rywalizacji ale do integracji seniorów z różnych klubów żeby się spotkać, porozmawiać, pośpiewać, potańczyć i wspólnie spędzić czas.
Bardzo dziękujemy Klub"Kwiaty Jesieni"?? za zaproszenie i ciepłe przyjęcie, dziękujemy również organizatorom i wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wydarzenia, za cudowną atmosferę i wspólną zabawę .
Dziękujemy Pani Agnieszce Goral - Zastępca Burmistrza Frampola, Panu Lechowi Kaczorowi - Przewodniczący Rady Miejskiej we Frampolu oraz Panu Tomaszowi Kurasiewiczowi - Skarbnik Gminy Frampol za to , że byli razem z nami. Pooziękowania również należą się dla Dyrektora SZS Pana Pawła Kołodzieja za udostępnienie miejsca do zorganizowania Senioriady oraz dla Pana Zenona Tchórzewskiego za przeprowadzenie konkurencji sportowych??????. Uczestnikom serdecznie dziekujemy za odpowiedzialne wykonywanie zadań.
Wspólnie spędzony dzień z pewnością pozostanie w pamięci uczestników .
Autor Maria Skakowska
Zdjęcia: Władysława Ciupak, Maria Skakowska

 

 

Podsumowanie X sezonu (2022 - 2023 r.) i 10. lecia (2013 - 2023 r.) Pilates w Janowie Lubelskim.
 

   Zakończenie X sezonu Pilates w Klubie Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim odbyło się przy Wiacie Zoom Natury w m. Belki, wietrznym popołudniem w środę 28.06.2023 r.
W koleżeńskiej atmosferze, na początek wypróbowano kilka dietetycznych potraw ale zgodnie z tradycją nie zrezygnowano z bigosu i kiełbasek z ogniska. Rozmawiano o wakacyjnych zajęciach: wiosłowaniu na Przystani KŻ ZEFIR JL, marszach Nordic Walking, wyjazdach rowerowych i na Senioriadę do Frampola. Następnie odbyło się wręczenie certyfikatów uczestnictwa w zajęciach Pilates, co stało się okazją do gratulacji i podziękowań. Ważną częścią spotkania były wieczorne śpiewy, tańce i rozmowy przy ognisku.
Spotkanie było okazją do podsumowania X sezonu 2022- 2023 r. Pilates w Janowie Lubelskim. Należał on do wyjątkowo udanych, bowiem lista uczestników w Klubie Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim przekroczyła 30 osób - w tym 20 trenujących systematycznie.
Na początku sezonu, od września do października 2022 r. - w ramach zadania publicznego z dofinansowaniem Gminy Janów Lubelski "Rekreacja ruchowa seniorów w zdrowym stylu życia-2022" przeprowadzono kurs 20 godz. Natomiast od października 2022 r. do czerwca 2023 r. przeprowadzono stałe zajęcia, jako działanie własne KAR "Rekreo - Styl" JL, w ilości 96 godzin.
Warto podkreślić, że obserwuje się nie tylko wzrost ilościowy uczestników grupy ale też rozwój świadomości zdrowotnej, wzbudzającej potrzebę stałego uprawiania tej formy aktywności ruchowej.
Od początku Pilates w Janowie, od 2013 r. zajęcia były prowadzone 2 x w tygodniu, po 2 godz. w Małej Sali przy Sali Sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim. W początkowym okresie stanu korona wirusa, w 2020 r. zajęcia prowadzono na siłowni terenowej i na Placu Fontann w Parku Rekreacji Zoom Natury nad Zalewem Janowskim a w czasie deszczowej pogody w Sali Domu Pielgrzyma przy Parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim.
Zorganizowane zajęcia pod marką "Fitness Klub Pilates JL" w ciągu 10 lat przeprowadzono dla: Stowarzyszenia Kobiet Powiatu Janowskiego, Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Janowie Lubelskim, Szkoły Superbabć z Lublina, Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Janowie Lubelskim, Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim a od 2019 r. dla Klubu Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim.
W 2014 r. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Janowie Lubelskim przeprowadził akcję promocyjną i zajęcia zapoznawcze pod hasłem "Pilates zdobywa Janów"
Natomiast zajęcia zapoznawcze przeprowadzono też w Gminnym Ośrodku Kultury w Modliborzycach, Domu Dziennego Pobytu "Wigor" w Modliborzycach, Centrum Kulturalno - Rekreacyjnym w siedzibie OSP w Białej II.
Za przychylność dla grupy Pilates w KAR "Rekreo - Styl" JL organizatorzy i uczestnicy składają podziękowania dla władz Miasta i Gminy, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Publicznej Szkoły Podstawowej oraz dla współpracujących instytucji i organizacji pozarządowych.
Więcej informacji - na stronie internetowej Klubu.
Antoni Sydor - Instruktor PILATES, Instruktor Rekreacji Ruchowej i Sportu
Foto z zakończenia X sezonu: Maria Skakowska, Krystyna Łukasiewicz, Anna Żuraw - Łopata

 

 

Rowerem do Porytowego Wzgórza. Członkowie KAR - "Rekreo - Styl" JL na uroczystościach 79. rocznicy Bitwy Partyzanckiej - czerwiec 2023 r.
 

   W zmiennej pogodzie z przebłyskami słońca, chłodnym porankiem w niedzielę 11.06.2023 r. grupa rowerzystów z Klubu Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim, z prowadzącym Instruktorem i zamykającą kol. Krystyną, wyjechała z miejsca zbiórki przy fontannie Parku Miejskiego na uroczystości 79. rocznicy Bitwy Partyzanckiej na Porytowym Wgórzu.
Pojechali ścieżkami rowerowymi na chodnikach ul. Jana Zamoyskiego a później pasem rowerowym w jezdni ul. Bohaterów Porytowego Wzgórza. Za wiatą zjechali z szosy w szutrową drogę leśną przy Rezerwacie Szklarnia. Najpierw jechali wg oznakowań szlaku rowerowego OEE Nadleśnictwa Janów Lubelski a później Kiszczańską Drogą, gdzie przebiega również szlak żółty od Porytowego Wzgórza do Batorza. Początkowo droga prowadziła przez świetlisty bór sosnowy z miejscowymi obniżeniami terenu w dolinach leśnych strumyków, gdzie w borze bagiennym rosły olchy i dęby - co świadczyło o bioróżnorodności środowiska. Już przed celem wyprawy szlak poprowadził przez gęsty bór jodłowy, gdzie wędrowców powitał mrok i chłód - to był Rezerwat Porytowe Wzgórze.
Ten czas dojazdu można było poświęcić na rozmyślania o wydarzeniach przed bitwą jaka się tu rozegrała, gdy piaszczystymi drogami, ścieżynkami przez te leśne ostępy partyzanci uciekali przed zaciskającą obławą wojsk, policji oraz sił zbrojnych sojuszników i współpracujących z III Rzeszą.
Warto nadmienić, że na Lubelszczyźnie, na przełomie 1943 - 1944 r. nasiliły się działania obronne ruchu oporu oraz akcje odwetowe okupanta, które wzrosły wraz ze zbliżającym się frontem wschodnim w 1944 r. Duża akcja Sturmwind I w Lasach Lipskich i Janowskich w dniach 11 - 15.06.1944 r. to okrążenie przez siły Niemieckie (w ilości ok. 30 000 wojska i policji) różnych ugrupowań partyzanckich (w ilości ok. 3 000 zbrojnych), skuteczna bitwa obronna zorganizowanych pod jednym dowództwem oddziałów partyzanckich na Porytowym Wzgórzu w dniu 14.06.1944 r. i nocne, udane wyjście z okrążenia. W bitwie poległo około 100 partyzantów. Natomiast akcja Sturmwind II w Puszczy Solskiej w dniach 21 - 26.06.1944 r. to Niemiecka pogoń za partyzantami po poprzedniej akcji, okrążenie części partyzantów i tragiczna, nieskuteczna ich walka (z kulminacją w dniu 25.06.1944 r.) o przetrwanie w bagnach Tanwi i Sopotu w dniach 25 - 26.06.1944 r.
Warto zwrócić uwagą, że społeczeństwa Biłgoraja i Janowa od kilku lat prowadzą nowe działania w celu okrycia nieznanych faktów i publikacji wiedzy o wydarzeniach sprzed lat.
Otóż w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej jest stała wystawa, trwa przygotowanie Oddziału w Osuchach (jako Muzeum Partyzantów Polskich Osuchy 44.), organizowane są spotkania grupujące historyków, regionalistów i mieszkańców pamiętających wiele istotnych wydarzeń. W 2021 r. odbyła się sesja popularno - naukowa "Akcja Sturmwind I i Bitwa pod Osuchami - czerwiec 1944 r.", w 2022 r. - konferencja "Ludność cywilna w powiecie biłgorajskim w latach II Wojny Światowej". W czasie spotkań uczestnicy otrzymali książkowe opracowania wygłoszonych referatów.
Natomiast w naszym Janowie Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza i Muzeum Regionalne wspólnie w br. zorganizowali sesję popularno - naukową "Między swastyką a czerwoną gwiazdą - czerwiec 1944 na Ziemi Janowskiej".
Na miejsce docelowe sprawnie dojechano w rowerowym szyku jeszcze przed artystyczną prezentacją z I LO, mszą świętą, przemówieniami, wartymi publikacji wspomnieniami, ceremoniałem wojskowym oraz złożeniem pamiątkowych wieńców.
Już po uroczystościach, pożywieni smakowitą wojskową grochówką, popatrzyli na nieboskłon a napływające chmury dały sygnał do powrotu.
Wzmocnieni tematycznym posiłkiem wjechali na znany już szlak a rączo kręcąc pedałami swego sprzętu pokonywali leśne drogi i drożynki zmierzając do naszego Janowa i do przytulnych domów rodzinnych - w wolnym kraju, co w tej lekcji historii należy podkreślić.
Antoni Sydor - Przewodnik Turystyczny PTTK, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej Rowerowej.
Foto: Maria Skakowska, Krystyna Łukasiewicz, Władysława Ciupak
Scan - Antoni Sydor:

1/ okładka i spis treści, Akcja Sturmwind I i Bitwa pod Osuchami - czerwiec 1944 r., Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, Biłgoraj 2021
2/ okładka i spis treści, Ludność cywilna w powiecie biłgorajskim w latach II Wojny Światowej, Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, Biłgoraj 2022
3/ program sesji, Między swastyką a czerwoną gwiazdą - czerwiec 1944 na Ziemi Janowskiej, Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim i Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim, Janów Lubelski 2023

 

„Cudze chwalcie, swoje poznawajcie”: Stolica Flisactwa Polskiego-Ulanów .
 

   Pochmurna, deszczowa pogoda w piątek 16.06.2023 nie przeszkodziła członkom Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo-Styl” wybrać się do niedalekiego Ulanowa.
Pięknie położona w widłach rzek Sanu i Tanwi miejscowość jest Stolicą Flisactwa Polskiego.
Miasteczko ,zwane pierwotnie: Ulina zostało założone na prawie magdeburskim w 1616 roku przez podczaszego przemyskiego Stanisława Ulińskiego.
Sławę i rozkwit od XVII do XIX wieku Ulanów zawdzięcza rzemiosłu szkutniczemu oraz rozwojowi handlu i flisactwu. Właśnie poznawanie tradycji flisu przyciągnęło nas w to miejsce.
Odwiedziliśmy Muzeum Flisactwa Polskiego, gdzie kustosz p. Bartłomiej Pucko interesująco i z pasją przedstawił historię miejscowości i flisactwa na tym terenie. Ciekawie opowiadał o pracy: flisaków, szkutników ,którzy stworzyli słynne „ulanowskie galary” spływające kilka razy w roku do odległego o ok. 700 km Gdańska.
Zwiedziliśmy zabytkowy kościół , zbudowany przez syna założyciela Jana Hilarego Ulińskiego w1643 roku, pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela –patrona wód oraz św. Barbary-patronki flisaków.
Następnie pod opieką Retmana p. Ryszarda Kołodzieja wypłynęliśmy rzeczną galarą na San.
W czasie rejsu Retman przedstawił nam historię Bractwa Flisackiego pod wezwaniem św. Barbary, którego głównym celem jest odtwarzanie i kultywowanie tradycji flisackich Ulanowa. Podczas spływu tradycyjną galarą flisacką była możliwość zobaczyć malowniczą przyrodę doliny Sanu, zapoznania się trochę z historią flisu, posłuchać opowieści miejscowego Retmana o spływach ulanowskich flisaków na tradycyjnych tratwach do Gdańska i z Przemyśla. Przykładowo taka podróż na tradycyjnej tratwie flisackiej do Gdańska trwa cały miesiąc.
Na zakończenie spotkanie i poczęstunek przy ognisku przygotowała dla nas p. Ela Rodzeń-Zięba . Radosna atmosfera, dobry humor w doborowym towarzystwie rozpraszały deszczową pogodę. Pełni wrażeń, bogatsi o mnóstwo ciekawostek już zaczynamy planować kolejny wyjazd z cyklu: „Cudze chwalcie , swoje poznawajcie”.
Autor: M. Tatko
Fot. M. Tatko M. Skakowska Z. Skoczyńska

 

 

Nordikiada 2023 . Uzdrowiskowy Rajd Nordic Walking w Krasnobrodzie
 

  20.05.2023 19 osób z Klubu Aktywnych Ruchowo"Rekreo-Styl"wzięło udział w Nordikiadzie 2023, którego trzeci etap odbył się w malowniczym Krasnobrodzie. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja BezMiar. Blisko 200 uczestników zmagania na wybranym dystansie:5 lub 10km. rozpoczęło rozgrzewką, prowadzoną przez p.Paulinę Rutę-Prezes Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking z siedzibą w Złotoryi. Impreza przygotowana była doskonale, świetnie oznaczone trasy, profesjonalni instruktorzy, smaczny poczęstunek,a przede wszystkim życzliwi ludzie sprawili, że Rajd Uzdrowiskowy w Krasnobrodzie pozostanie na długo w naszej pamięci. Miło nam wspomnieć, że trzy osoby z naszej grupy: Ania Duma, Ula Pezda i Jan Stręciwilk otrzymały losowe upominki.
Małgorzata Franciszek Tatko
Zdjęcia
Maria Skakowska
Władysława Ciupak
Jan Stręciwilk
Małgorzata Franciszek Tatko
Zuzanna Skoczyńska 

 

„W zdrowym ciele zdrowy duch!”
 

  Nordic Walking – to forma aktywności ruchowej w plenerze polegająca na marszu ze specjalnymi kijkami. Spacerowanie z kijami mobilizuje wiele partii mięśni przy tym nie obciąża stawów i kręgosłupa. To nie tylko spacer, ale aktywność zapewniająca kompleksowy trening , który nie dość, ze poprawia naszą kondycję fizyczną, to jeszcze i samopoczucie psychiczne. Dzisiejszy spacer odbył się na ternie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Nadleśnictwie Janów Lubelski. Nasze zajęcia z Nordic Walking na stałe wchodzą do planu pracy KAR „Rekreo-Styl”. Podczas spacerów/treningów nad grupą czuwa instruktor NW Maria Skakowska dbając o właściwą postawę i tempo. Jak zawsze rozpoczęliśmy nasze spotkanie obowiązkową rozgrzewką a po tym jak nasze stawy i mięśnie zostały rozgrzane wyruszyliśmy ścieżkami oznakowanymi do spacerów z kijkami. Na ścieżkach można było poobserwować roślinność, posłuchać śpiewu ptaków, odpocząć na ławeczkach ( w razie takiej potrzeby) , które są na każdej ścieżce, jak również i tablice informacyjno-edukacyjne, porozmawiać z przyjaciółmi. A całość dopełniał malowniczy krajobraz naszych lasów. Atrakcją naszych zajęć są gry i zabawy z kijkami . I na zakończenie obowiązkowy punkt naszego spaceru/treningu są ćwiczenia rozciągające, które wyciszają i relaksują nasz organizm. Wybieramy spacer po zdrowie i polecamy każdemu.
Maria Skakowska
Zdjęcia:
Małgorzata Franciszek Tatko
Maria Skakowska
Zuzanna Skoczyńska

 

 

Wiosenne kijki.
 

  Dzisiaj w słoneczny poranek 10 maja, w pięknym parku Misztalec członkowie KAR "Rekreo-Styl" spotkali się po raz drugi, aby zmieniać styl życia z Nordic Walking.Pod kierunkiem naszej wspaniałej instrukorki NW i pasjonatki Marii Skakowskiej ,która brała udział w Nordikiadzie w Kraśniku oraz startowała w zawodach Podkarpacki Puchar Nordic Walking I Etap, Młodzieżowe Mistrzostwa Polski 2023 w Bliźnie, rozpoczęliśmy nasze zajęcia rozgrzewką.Następnie szlakiem leśnym pokonaliśmy trasę do Arboretum gdzie były gry i zabawy integracyjne z kijami. Woisna zawitała tu w całej krasie,więc w miłym towarzystwie z przyjemnością rozwijaliśmy naszą marszową pasję. To wspaniały odpoczynek na łonie natury który zaowocuje poprawą kondycji i wspaniałym samopoczuciem. A na koniec zajęć obowiązkowo były ćw. rozciągające. Dziękujemy za dziś i do zobaczenia za tydzień.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

 

 

Wiosenna aktywność ruchowa w KAR "Rekreo - Styl" JL - kwiecień 2023 r. Zanim wiosną pierwszy raz pojedziemy rowerem.
 

   W położonym nad rzeką Białką Janowie Lubelskim od poniedziałku 24.04.2023 r. wiosna prawdziwie "wybuchła". Oznaką są kolejne galerie kwiatów w przydomowych ogrodach, biel masowo kwitnących wiśni i delikatna zieleń drzew w Parku Miejskim.
Taki stan przyrody zachęca rowerzystów do wyruszenia na ulice, uliczki, ścieżki rowerowe w mieście, na tereny podmiejskie, nad Białkę a nawet na bliskie Roztocze Zachodnie i do Lasów Janowskich.
Jednak zanim wiosną pojedziemy pierwszy raz rowerem, pomyślmy czy właśnie MY jesteśmy do tego gotowi kondycyjnie?
Chcąc pomóc rozwiązywać również takie dylematy zdrowego stylu życia, grupa zainteresowanych ponad 3 lata temu założyła w Janowie Lubelskim Klub Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl", gdzie przez cały rok trwają zajęcia rekreacyjne.
Do stałych zajęć należy gimnastyka Pilates i pływanie a w zależności od pory roku są to narty, łyżwy, kręgle, ćwiczenia na siłowniach terenowych, marsze Nordic Walking, jazda na rowerach, wiosłowanie. Kadra Klubu sugeruje uczestnikom zajęć odpowiednie przygotowanie kondycyjne i mentalne do poszczególnych dyscyplin. O jakość treningu dbają koordynatorzy ale też sami uczestnicy poprzez rozwijaną umiejętność samokształcenia.
W zakresie wyjazdów rowerowych w Klubie stosowany jest prosty i tani sposób przygotowania do sezonu. W ramach szkolenia i promocji zdrowego stylu życia, z dotacji Gminy Janów Lubelski zakupiono kilka treningowych rowerów stacjonarnych, zwanych rotorami. Rotor to oś z pedałami na stojaku a siedziskiem jest domowe krzesło, fotel, kanapa - o dowolnej wysokości.
Po krótkim szkoleniu z doboru ustawienia rotora do pozycji roboczej i ułożenia planu zajęć, sprzęt użyczono nieodpłatnie zainteresowanym uczestnikom. Okresowo prowadzone są konsultacje i zmiana korzystających.
Zakłada się, że większość rowerzystów zna zalety i dostrzega efekty systematycznej jazdy w postaci lepszej kondycji, motoryki i dotlenienia całego organizmu. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z potrzeby przygotowania odpowiedniego, to znaczy co najmniej kilkutygodniowego. W ten sposób uzyskujemy większą siłę ale też wyrabiamy odpowiednią szybkość, skoczność, gibkość, wytrzymałość i koordynację ruchową - niezbędne cechy osobowości do długotrwałego wysiłku w dość specyficznej pozycji posturalnej na pojeździe jednośladowym.
Na rowerze, który jest jednośladem, w przeciwieństwie do wielośladów jazda odbywa się tylko przy odpowiedniej prędkości; gdy jest za mała to rower się przewraca.
Wiedzą o tym rodzice uczący dzieci na rowerkach z dodatkowymi 2 kółkami przy tylnym kole i osoby z dysfunkcjami jeżdżące na specjalnych trójkołowcach. A jazda jednośladem jest jednak skomplikowana, bowiem do startu i jazdy jest potrzebna prędkość minimalna i dopiero wtedy można wejść / wskoczyć na sprzęt. Podobnie gdy chcemy zakończyć jazdę, trzeba uzyskać prędkość odpowiednią (zahamować) i dopiero można zejść / zeskoczyć, co dla początkujących lub przy dysfunkcjach jest skomplikowane. Ale jeszcze wręcz niezbędna jest zdolność zachowania równowagi, którą z reguły częściowo tracimy wraz z wiekiem.
Już na trasie trzeba widzieć i słyszeć oraz uwzględniać obecność innych uczestników ruchu: pieszych, rowerzystów, pojazdy.
W praktyce oznacza to, nawet dla osób umiejących jeździć, konieczność planowania najpierw małych wycieczek po płaskim terenie i systematyczne powiększanie różnorodnych odcinków.
Wskazany jest wybór trasy, by nie ulec kontuzji podczas wjazdu na spotkane nieoczekiwanie wysokie krawężniki, wystające korzenie, sypki piasek czy głębokie bajorka.
Zalecane jest przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia, w tym odpowiedniej diety i terminów posiłków, o czym wiedzą uczestnicy zajęć Pilates.
A więc, zapraszam do treningów na rotorze a później na wyjazdy rowerowe po
wiosennej Ziemi Janowskiej.
Antoni Sydor - Instruktor Turystyki Kwalifikowanej - Rowerowej, Instruktor Sportu i Rekreacji Ruchowej.
Foto: Krystyna Łukasiewicz, Maria Skakowska - ćwiczenia na rotorach w przerwie zajęć Pilates.
Scan: Antoni Sydor - Wieniec Janowski, szlak pieszo - narciarsko - rowerowy KT PTTK ZJ - opis na stronie internetowej KT.

 

 

"Nie było nas, był las; nie będzie nas, będzie las"
 

   Taka myśl przyświecała dzisiaj członkom Klubu Aktywnych Ruchowo "Rekreo-Styl" w Janowie Lubelskim, którzy licznie odpowiedzieli na rozpoczynająca się 29.03.2023 akcję pod hasłem:" Posadź las razem z nami" ogłoszoną i prowadzoną przez Nadleśnictwo Janów Lubelski.
Lasy są "fabryką tlenu" chronią nas przed szkodliwym wpływem przemysłu, osłaniają glebę i wody, są ulubionym miejscem wypoczynku ludzi, są ostoją dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt. W naturze nic nie jest idealne a zarazem wszystko jest idealne. Drzewa można skręcać, wyginać w dziwny sposób, ale nadal będą wyglądać pięknie. Mając na uwadze te wszystkie wymienione walory natury, a zwłaszcza lasu, postanowiliśmy aktywnie przyczynić się do zadbania o nasze okoliczne lasy.
Posadziliśmy kilkaset młodych sosenek w Leśnictwie Jakuby. Praca wykonywana wspólnie sprawiła nam wiele satysfakcji. Słoneczna pogoda sprzyjała naszym działaniom, zaangażowanie wszystkich, radość i życzliwość uczestników akcji spowodowała, że praca wydała się łatwa i przyjemna.
Dziękujemy naszym opiekunom, pracownikom Nadleśnictwa Janów Lubelski za wspaniałą organizację wydarzenia, życzliwość i wyrozumiałość dla nas. Przygotowanie poczęstunku, który po wysiłku smakował wyśmienicie.
Podziękowania kierujemy także do naszego koordynatora Jana Stręciwilka, który zajął się przygotowaniem i przeprowadzeniem akcji z ramienia naszego Klubu.

M. Tatko- sekretarz Klubu
M. Skakowska, M. Tatko-foto

 

 

VI Senioriada - Biłgoraj 2023.
 

   "Dzisiaj jest mój dzień" ze słowami tej piosenki i w tanecznym rytmie Zumby Klub Aktywnych Ruchowo "Rekreo- Styl" 15.02.2023 roku wyjechał na VI Senioriadę do Biłgoraja. To jednodniowa impreza rekreacyjno-sportowa o Puchar Burmistrza Miasta Biłgoraj, mająca na celu promocję aktywności społecznej seniorów.
W VI Senioriadzie wzięło udział 9 seniorskich drużyn z Biłgoraja, Frampola i Janowa Lubelskiego. Zawodnicy zmagali się w następujących konkurencjach: rzuty do tarczy i kosza, kalambury, wyścigi z kubeczkami i balonami oraz tor przeszkód.
Wspaniała drużyna z Klubu Aktywnych Ruchowo "Rekreo-Styl" w Janowie Lubelskim wywalczyła III miejsce w turnieju. Natomiast zatańczona przez członków Klubu Zumba do choreografii Darii Górnej przygotowanej specjalnie na tę uroczystość, wzbudziła gorący aplauz i uznanie.
Pragniemy złożyć podziękowania organizatorom za wspaniałą imprezę, sympatykom Klubu za wsparcie, wszystkim uczestnikom za cudnie spędzone chwile. Swoje podziękowania kierujemy także do włodarzy naszego miasta p. Burmistrza Krzysztofa Kołtysia i p. Sekretarz Krystyny Czajkowskiej za objęcie patronatem i finansowe wsparcie naszego wyjazdu.

Sekretarz Klubu: M. Tatko
Foto: W. Ciupak, A. Tatko

Fimy z seniorady (na Youtube)

https://youtu.be/p9WdtrPVPI8    https://youtu.be/PodODMl9snU

 

 

W karnawale, w karnawale….
 

   W karnawale w karnawale wszyscy urządzają bale…. więc jak tradycja każe Klub Aktywnych Ruchowo "Rekreo-Styl" 04.02.2023 r. zorganizował zabawę karnawałową w restauracji "Myśliwska".
Szampańska zabawa trwała prawie do białego rana, były tańce, śpiewy, konkurs karaoke i wiele innych spontanicznych rozrywek. Sympatyczne i życzliwe grono przyjaciół i znajomych sprawiło, że taneczna noc minęła błyskawicznie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za to cudowne spotkanie.
Sekretarz :M. Tatko
Zdjęcia: W. Ciupak, M. Tatko

 

 

Prawdziwe Betlejem w Kochanach
 

   Klub Aktywnych Ruchowo "Rekreo-Styl"-07.01.2023 r. zorganizował wyjazd na jedyne i niepowtarzalne Jasełka pod tytułem: "Prawdziwe Betlejem w Kochanach".
To coroczny Bożenarodzeniowy spektakl przygotowywany przez aktorów z Jastkowic z udziałem ok.40 żywych zwierząt. Specjalnie na te wydarzenia skonstruowano budowle: (karczmę, synagogę, komnatę Heroda, komnatę Anny, pracownię Józefa, kuchnię, stajenkę betlejemską, szopę dla pasterzy)stanowiące realistyczne elementy scenografii.
Po zapadnięciu zmroku rozpoczęło się jasełkowe przedstawienie. W środku Lasów Janowskich odgrywane były sceny Bożego Narodzenia znane wszystkim z Biblii i utrwalane w naszej tradycji świątecznej. Magiczną atmosferę wydarzenia podkreślała doskonała oprawa oświetleniowa a uzupełniała muzyka na żywo.
Wszyscy byli zachwyceni widowiskiem i zostali wciągnięci do wspólnej zabawy i tradycyjnego kolędowania, które tak łączy ludzi.
Sekretarz: M. Tatko
Zdjęcia: M. Skakowska, M.Tatko

 

 

 

Członkowie KAR "Rekreo - Styl" JL na nartach biegowych w Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim - śnieg, mróz i słońce na początku lutego 2023 r.
 

   Trwająca od soboty 04.02.2023 r. trzecia tura opadów śniegu w tym sezonie (ok. 25 - 40 cm) wspomagana nocnymi zmrożeniami (- 12 o C) zapewniła odpowiednią pokrywę i dobre warunki do uprawiania narciarstwa biegowego na Ziemi Janowskiej.
Skorzystali z tego narciarze z Klubu Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim. Klub dysponuje 7 kpl. nart biegowych zakupionych z dofinansowania Gminy Janów Lubelski a Grupa Narciarska liczy 9 osób. Z Grupy kilka osób codziennie jeździło na terenach: Placu Zabaw z Górką Narciarską Osiedla Zaolszynie, placach Osiedla Mieszkaniowego przy ul. Wiejskiej, w Parku Rekreacji Zoom Natury.
Właśnie w PR Zoom Natury ukształtowanie terenu w postaci rozległej, łąkowej polany jest idealne dla początkujących narciarzy. Tam, na terenie otwartym można jeździć przy dobrej pokrywie śniegu, najlepiej w słoneczne, bezwietrzne południa.
Natomiast szlakiem leśnych drożynek wśród wydm polodowcowych mogą jeździć narciarze wprawni, trenując podbiegi, podejścia i zjazdy. Tam słońca nie ma, ziemia jest zmrożona a śnieg leży dłużej i występują zalodzenia - co świadczy o lokalnym mikroklimacie. Tam też, w zalesionej kotlince, można się schronić podczas zimowych zamieci, zawiei i zadymek. Te zalety z pewnością będą kiedyś inspiracją do wyznaczenia i utrzymania stałych tras nart biegowych a nawet instalacji sztucznego naśnieżania - tak jak w Tomaszowie Lubelskim.
Warto podkreślić, że w czasie jazdy oprócz wysiłku poprawiającego kondycję istotna jest też dawka słońca stymulującego wytwarzanie witaminy D, działanie mrozu hartującego organizm i oczyszczającego drogi oddechowe oraz kojąca cisza i widok zaśnieżonych, pustych przestrzeni.
Na otwartej, zaśnieżonej polanie była dobra jazda - jeszcze w słoneczny czwartek 09.02.2023 r.
Już w piątek 10.02.2023 r. śnieg na polanie w większości spłynął, ale został w miejscach zacienionych przez wydmy; został też lód na Zalewie.
Śnieg został też na niektórych terenach Ziemi Janowskiej - by w kolejnej turze ochłodzenia/ocieplenia przemienić się w firn, będący marzeniem każdego wytrawnego narciarza.
Natomiast jako znak przedwiośnia pojawiła się kwitnąca leszczyna, w słoneczne dni całe fale sosnowych fitoaerozoli, dźwięczne zawołania wróbli, sikorek i kaczek a wśród "pozytywnie zakręconych" osób ludyczny zwyczaj obchodzenia imienin Świętego Walentego.
Do spróbowania swoich możliwości w tej zimowej scenerii zachęca -
Antoni Sydor, KAR "Rekreo - Styl" JL, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej - Narciarskiej
Foto: Władysława Ciupak, Elżbieta Pezda - Chmiel

 

 

Spotkanie świąteczno - opłatkowe KAR "Rekreo - Styl" JL - grudzień 2022 r.
 

   W mroźne, pełne śniegu i słoneczne południe 19.12.2022 r. zorganizowano uroczyste spotkanie świąteczno - opłatkowe Klubu Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim. Spotkanie odbyło się w Sali Konferencyjnej gościnnego Domu Nauczyciela, gdzie Klub ma też swoją siedzibę.
Okres adwentu (łac. adventus - przyjście), piękna pogoda, stonowane dekoracje, nastrojowa muzyka, wizytowe ubiory uczestników ale też przyjacielska w Klubie atmosfera wpłynęły na przedświąteczny charakter spotkania.
Wprowadzeniem do uroczystości było specjalne powitanie w imieniu Zarządu Klubu, wypowiedzi zaproszonych gości i czytanie Pisma Świętego. Były ogólne i osobiste życzenia, "łamanie się" opłatkiem i śpiewanie znanych od dziecka kolęd.
Natomiast już przy stole specjalnością były tradycyjne wigilijne potrawy własnoręcznie przygotowane przez grupę zdolnych Pań z Klubu. Były to prawdziwe smakołyki, podawane tylko na tak wyjątkową okazję. Znawcy tradycji przestrzegali przed dokładkami, wskazując na przygotowaną mnogość potraw, których należało przynajmniej skosztować.
W przerwach między daniami śpiewano stare i nowe kolędy, wiele rozmawiano - ale zgodnie z obyczajem w adwentowym ściszeniu. Obecność gości w osobach Sekretarza Miasta i Gminy Pani Bożeny Czajkowskiej oraz Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Pana Henryka Jarosza była okazją do rozmów i wysłuchania zachęt do dalszego rozwoju pożytecznej działalności Klubu.
Gdy wczesnym wieczorem spotkanie powoli dobiegało końca i bardziej widoczne stały się światełka na choince w holu, wielu uczestnikom nasunęła się refleksja o dobrych zdarzeniach losu, które 3 lata temu doprowadziły do założenia Klubu, jego działalności i dzisiejszego spotkania. Niektórzy wspomnieli wydarzenia w rozwoju cywilizacji sprzed ponad 2 tys. lat, gdy z narodzeniem Jezusa rozpoczęła się epoka dialogu, pokoju i nowej wiary, co uznano również za nową erę w datowaniu historii.
Wtedy na pożegnanie życzono sobie zdrowia, wesołych Świąt Bożego Narodzenia, pomyślności w Nowym Roku - czego życzy również wszystkim mieszkańcom Ziemi Janowskiej Autor tego opracowania -
Antoni Sydor - z Klubu Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim
Foto: Maria Skakowska
 

 

 

Narty biegowe na terenie Placu Zabaw Osiedla Zaolszynie - grudzień 2022 r.
Szkolenia zimowych aktywności w KAR "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim.
 

   W Klubie Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim zakończono szkolenia zimowych aktywności: nart biegowych i łyżew. Przeprowadzono zajęcia w Domu Nauczyciela, w Parku Rekreacji Zoom Natury nad Zalewem Janowskim oraz na lodowiskach w Zamościu i w Stalowej Woli.
Końcowe zajęcia na nartach biegowych przeprowadzono mroźnym (-5 oC) wieczorem w niedzielę 18.12.2022 r. Było to na bardzo dobrym terenie szkoleniowym oświetlonego Placu Zabaw z Górką Narciarską na Osiedlu Zaolszynie.
Najpierw Instruktor przeprowadził rozgrzewkę w marszu i biegu po wyrobionych torowiskach wokół Placu. Torowiska wyrobił mieszkający na Osiedlu Instruktor w czasie kilku jazd w minionym, śnieżnym tygodniu. Tu utrudnieniem była pozostała skorupa lodowa po opadzie deszczu z piątku 16.12.2022 r. oraz dodatkowa nawierzchnia śniegu z opadu w nocy z soboty na niedzielę 17 - 18.12.2022 r.
Po omówieniu zakresu szkolenia i pokazie ćwiczono ewolucje oraz sposoby poruszania się na ujeżdżonym przez saneczkarzy zboczu Górki. Najpierw ustalano linię spadku stoku, co jest podstawowym zadaniem każdego narciarza poruszającego się w górskim ale też pagórkowatym terenie. Później ćwiczono zmianę kierunku jazdy przestępowaniem i podejście: zakosami, jodełką, drabinką. Ćwiczono też krawędziowanie oraz postawy: dostokową i odstokową - co też jest ważnym w jeździe na zboczach. Na koniec ćwiczono koronną ewolucję: zjazd.
Tu utrudnieniem był śnieg rozjeżdżony i zdeptany przez saneczkarzy. Gdyby wydzielono teren dla nart lub całość ratrakowano, to teren zyskałaby nową jakość i wielu zwolenników.
Uczestnicy przeprowadzonych zajęć zamierzają tu przyjeżdżać, bo oświetlony teren daje możliwość jazdy nawet wieczorem.
Zajęcia przeprowadzono w ramach zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. "Dofinansowanie organizacji imprez i działań o charakterze kulturalnym, turystycznym, integracyjnym, które mają na celu propagowanie idei trzeźwości oraz zdrowego stylu życia" - "Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa 2022".
Organizatorzy i uczestnicy dziękują Władzom Gminy Janów Lubelski za dofinansowanie a sympatykom za pomoc i wsparcie w realizacji zadania.
P.s.
Od wtorku 20.12.2022 r. nastąpiło niewielkie ocieplenie (ok. + 2 oC) i część śniegu topnieje, ale na wielu terenach Ziemi Janowskiej jest ok. - 1 oC i warunki narciarskie bardzo dobre. Od środy 21.12.2022 r. mamy zimę astronomiczną a od czwartku 22.12.2022 r. - zimę kalendarzową. A więc, na nartach jeszcze pojeździmy a może i na łyżwach.

Antoni Sydor - Koordynator zadania KAR "Rekreo - Styl" JL, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej - Narciarskiej
Foto: Maria Skakowska, Władysława Ciupak

 

 

Wyjazd na łyżwy do Stalowej Woli - 19 grudzień 2022 r.
Szkolenia zimowych aktywności w KAR "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim
 

   W Klubie Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim trwają szkolenia zimowych aktywności ruchowych: nart biegowych i łyżew.
Po udanej jeździe na lodowisku w Zamościu członkowie KAR wybrali się na zajęcia doskonalące, tym razem na lodowisko do Stalowej Woli.
W chmurny, zimny (ok. - 1 o C) poranek 15.12.2022 r. członkowie KAR wyjechali z mocno zaśnieżonego Janowa znanym już busem. Od granicy Lasów Janowskich jechali oddaną w br. nowoczesną S19, którą poprowadzono obok DK 19 prostując poprzednie zawiłości. Po drodze oglądali nowe krajobrazy: lasy, rzeki i miejscowości w "nowej odsłonie". Za rzeką San, między Rudnikiem a Niskiem skręcili na obwodnicę nadsańską a za Elektrownią wjechali do miejskiej zabudowy Stalowej Woli. Po renesansowym Zamościu też z ciekawością obserwowali miasto zaprojektowane w przedwojennym stylu modernizmu, powojennego socrealizmu i współczesnych wielkomiejskich rozwiązań. Zwracając uwagę na zaśnieżone ulice i wzmożony ruch przedświąteczny przy obiektach handlowych, sprawnie dojechali na umówione miejsce.
Lodowisko Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji ulokowane jest w centrum miasta, na rozległym placu między Miejskim (kiedyś Zakładowym) Domem Kultury a linią kolejową.
Jak zwykle w doborze i zakładaniu łyżew pomagali doświadczeni łyżwiarze, zalecając "buty nieco luźniejsze" aby nie ugniatały stóp.
Instruktor ponownie przypomniał program i zasady bezpieczeństwa - jazda po kręgu odwrotnie do ruchu wskazówek zegara.
Na tafli lodowiska powtórzyli znane już kroki wstępne, również z bardzo przydatnymi pingwinkami. Osoby doświadczone dalej wspierały początkujących, tym razem tych którzy "nie jeździli od 50 - ciu lat". Po rozgrzewce ruszyli po okręgu, w towarzystwie grupy wesołej młodzieży z jednej z okolicznych szkół. Początkującym Instruktor zalecał częste odpoczynki i unikanie przeciążeń. Jak poprzednio była muzyka, toteż czas mijał szybko. Zdobyte umiejętności, poprawa techniki jazdy, wyrobione dobre nawyki wszystkim sprawiły duże zadowolenie.
Po wysiłkowej jeździe a następnie krótkim spacerze udali się do znanego już baru na pożywną i w rozsądnej (nadal) cenie przekąskę. Wypili też tradycyjną pyszną kawę i zimową herbatę. W nastrojowym lokalu rozmawiano o zaletach łyżwiarstwa, narciarstwa i wszelkich zajęć ruchowych w terenie. Rozmawiano o dostępności sprzętu oraz obiektów sportu i rekreacji w Janowie i w regionie. Umawiano się na dalsze jazdy, tym razem na nartach biegowych. Zgłoszono propozycję wyjazdu na Górkę Narciarską przy Placu Osiedla Zaolszynie, na tereny Parku Rekreacji Zoom Natury i do Tomaszowa Lubelskiego, gdzie tamtejszy OSiR utrzymuje liczne trasy nart biegowych.
Zadowoleni powrócili do Janowa tą samą trasą: obwodnicą nadsańską a później S19 - których budowa zdecydowanie skróciła czas podróży pomiędzy regionami.
Zajęcia przeprowadzono w ramach zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. "Dofinansowanie organizacji imprez i działań o charakterze kulturalnym, turystycznym, integracyjnym, które mają na celu propagowanie idei trzeźwości oraz zdrowego stylu życia" - "Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa 2022".
Antoni Sydor - Koordynator zadania KAR "Rekreo - Styl" JL, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej - Narciarskiej, Przewodnik Turystyczny.
Foto: Maria Skakowska

 

 

Wyjazd na łyżwy do Zamościa - 14 grudzień 2022 r.
Szkolenia zimowych aktywności w KAR "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim.
 

   W Klubie Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim trwają szkolenia zimowych aktywności ruchowych: nart biegowych i łyżew.
Po szkoleniu teoretycznym w siedzibie Klubu i praktyce narciarskiej w Parku Rekreacji Zoom Natury - na jazdę ćwiczebną na łyżwach wybrano lodowisko sztuczne w Zamościu.
Na miejsce, w mroźny (ok. - 4 o C) i chmurny poranek 13.12.2022 r. członkowie KAR
dojechali wynajętym busem. Dojechali zawsze dobrze utrzymaną DK 74 - przez zaśnieżone wzniesienia i doliny Roztocza a później równinę Padołu Zamojskiego.
W Zamościu samo dojście z parkingu w obrębie murów miejskich (plac d. Dworca Autobusowego) do lodowiska OSiR przy Ratuszu na Rynku Wielkim było lekcją historii budownictwa Renesansu w tej Padwie Północy. W marszu przez pokryte śniegiem i lodem ulice oraz Rynek Solny zwrócili uwagę na modernizowaną Akademię Zamojską.
W br. zakładanie łyżew i pierwsze kroki na tafli lodu "poszły" sprawniej niż na pierwszej jeździe w 2021 r. Przed zajęciami Instruktor przypomniał program i zasady bezpieczeństwa - jazda po kręgu odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. W grupie osoby doświadczone wspierały początkujących, czy tych którzy "nie jeździli od 40 - tu lat". Dla nowicjuszy przydatne były pingwinki; później niektórzy stopniowo ograniczali to wsparcie na rzecz jazdy samodzielnej. Dawało to satysfakcję i uznanie doświadczonych kolegów i koleżanek a nawet zamojskiej, licealnej młodzieży popisującej się wymyślnymi ewolucjami. Ale na tafli Janowiacy też wyróżniali się - mikołajowymi czapkami z pomponami.
Po łyżwach udali się do baru na pożywną i w rozsądnej (nadal) cenie przekąskę, później odwiedzili usytuowaną w pobliżu piękną świątynię - barokowy kościół Ojców Franciszkanów a na koniec wstąpili do nieznanej dotąd kawiarenki. Tam, w ciekawych wnętrzach z epoki Renesansu delektowali się pyszną kawą i rozgrzewającą herbatą "zimową". Obejrzeli też niezwykle ciekawe piwnice, teraz zaadoptowane na stylową restaurację. Od właścicieli lokalu dowiedzieli się o historii i staraniach o utrzymanie stylu tego zabytkowego obiektu oraz o wymogach konserwatora zabytków.
Po tak dużej serii wrażeń - wczesnym, zimowym zmierzchem wrócili do Janowa z postanowieniem kontynuacji jazdy na łyżwach.
Zajęcia przeprowadzono w ramach zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. "Dofinansowanie organizacji imprez i działań o charakterze kulturalnym, turystycznym, integracyjnym, które mają na celu propagowanie idei trzeźwości oraz zdrowego stylu życia" - "Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa 2022".

Antoni Sydor - Koordynator zadania KAR "Rekreo - Styl" JL, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej - Narciarskiej, Przewodnik Turystyczny.
Foto: Władysława Ciupak

 

 

Szkolenia zimowych aktywności w KAR "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim. Narty biegowe w Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim - grudzień 2022 r.
 

   W Klubie Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim trwają szkolenia zimowych aktywności: nart biegowych i łyżew.
W br. aura sprzyja narciarzom. Ochłodzenie (-3 oC) i spore opady śniegu (ok. 35 cm) w nocy z soboty na niedzielę 10 - 11.12.2022 r. były sygnałem dla grupy narciarskiej o przygotowaniu do zajęć.
Na miejsce szkolenia terenowego dla początkujących wybrano dogodnie położony i ukształtowany Park Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim.
Sam dojazd samochodem w niedzielne południe 11.12.2022 r. nie nastręczył większych trudności, ale zaśnieżone ulice naszego Janowa przypominały, że pogoda czasem może nas zaskoczyć.
Na parkingu Zoom Natury zakładanie nart w śnieżnej zadymce dwóm nowicjuszkom "poszło" sprawnie, tak jak pierwsze ślizgi w głębokim, "kopnym" śniegu na zupełnie pustych alejkach.
Prowadząca grupę Pomocnik Instruktora, kol. Maria przecierała szlak a wyrabiając torowisko starała się wyszukiwać miejsce wśród sosen i po trawnikach, poza betonowymi ścieżkami. Natomiast zamykający szyk Instruktor korygował ruchy kursantek oraz zwracał uwagę na prawidłowość ewolucji.
W osłoniętej od wiatru kotlince omówiono, ćwiczono postawę wstępną i dostokową, jazdę krokiem zwykłym - dwukrokiem, jazdę w ślizgu - bezkrokiem, zmianę kierunku jazdy przestępowaniem, zatrzymanie, krawędziowanie, podejście: zakosami, jodełką i drabinką.
W czasie jazdy podziwiano bajkową teraz okolicę i fantazyjne tumany pyłu śnieżnego niesionego przez wiatr - a wszystko w groźnym szumie gałęzi drzew. Na przerwę z herbatą z termosu schroniono się przed wiatrem i zacinającym śniegiem na ławeczkach przy zamkniętej zimą kawiarence.
Po dwóch godzinach wszyscy wracali zmęczeni, ale zrelaksowani. Zgodnie uznali, że warto było tu przyjechać. Następnym razem z pewnością będą tu już wyrobione ratrakiem torowiska, tak jak w poprzednich sezonach.
W KAR "Rekreo - Styl" JL będą jeszcze zajęcia doskonalące z zakresu wstępnego: grupowe oraz indywidualne, blisko miejsca zamieszkania: w parkach, na dostępnych boiskach, trawnikach, polnych i leśnych drogach. Będą też ćwiczenia rozszerzone z ustalania linii spadku stoku, wyboru trasy podejścia i zjazdu, ze skrętów pługiem, jazdy trawersem zbocza i kontrolowanych upadków.
Prowadzenie zajęć umożliwił zakupiony sprzęt narciarski z dotacji Urzędu Miejskiego, odpowiednio dobrany do postury uczestników.
Zajęcia przeprowadzono w ramach zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. "Dofinansowanie organizacji imprez i działań o charakterze kulturalnym, turystycznym, integracyjnym, które mają na celu propagowanie idei trzeźwości oraz zdrowego stylu życia" - "Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa 2022".

Antoni Sydor - Koordynator zadania KAR "Rekreo - Styl" JL, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej - Narciarskiej
Foto:
Maria Skakowska, Władysława Ciupak, Urszula Pezda

 

Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa w KAR "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim. Zajęcia wstępne w Domu Nauczyciela, październik - listopad 2022 r.
 

   W Klubie Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim od października trwa szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa. W siedzibie Klubu, w Domu Nauczyciela prowadzone są pogadanki o zdrowym stylu życia, budowie sprzętu, sposobie i miejscach jazdy.
Odbyły się zajęcia praktyczne z doboru sprzętu, zakładania butów i nart oraz pierwszych kroków. W hollu ćwiczono postawę wstępną, krok zwykły - dwukrok i zmianę kierunku jazdy przestępowaniem. Wyjaśniano jak rozpoznać linię spadku stoku oraz dokonać wyboru trasy podejścia i zjazdu.
Będą jeszcze zajęcia z: krawędziowania, zatrzymywania oraz podejścia zakosami, jodełką i drabinką.
W br. też zgłosili się chętni do zdobycia umiejętności narciarskich. Instruktora i demonstratora kol. Ryszarda w szkoleniu aktywnie wspomagają ubiegłoroczni absolwenci.
Teraz grupa chętnych oczekuje na opady śniegu i na komunikaty o uruchomieniu lodowisk w naszym regionie.
Zajęcia prowadzone są w ramach zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. "Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa - 2022 r."

Antoni Sydor - Instruktor Rekreacji Ruchowej, Instruktor Sportu, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej - Narciarskiej.
KAR "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim
Foto: Jarosław Lalik, Maria Skakowska

 

 

 

Zapraszamy na szkolenie


 

   Pełna informacja o szkoleniu (w .pdf)

 

 

Wakacyjne zajęcia KAR "Rekreo - Styl" JL na Przystani KŻ "ZEFIR" JL nad Zalewem Janowskim - sierpień 2022 r.


 

   W bardzo popularnym w Janowie szkoleniu "Wiatr i woda - pierwsze spotkanie - 2022 r.", na Przystani Klubu Żeglarskiego "ZEFIR" nad Zalewem Janowskim biorą udział także członkowie Klubu Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim. Są dwie załogi, łącznie 10 osób.
Szkolenie 4 godz. wg programu KŻ obejmuje: wstęp do żeglarstwa, elementy bezpieczeństwa wodnego, wiosłowanie łodzią wiosłową i kajakiem, krótki rejs łodzią żaglową.
Na zajęciach są osoby po raz kolejny uczęszczające na takie zajęcia a teraz doskonalące umiejętności, ale są i takie dla których jest to faktycznie "pierwsze spotkanie" z wodą - po której się pływa. Dla zachęty i pokonania stresu nowicjuszy bardzo pomocny jest przykład już doświadczonych kolegów i koleżanek.
Po szkoleniu większość pływa już samodzielnie. W czasie kolejnych spotkań doskonalą umiejętności i opowiadają o wodnych wyprawach w których uczestniczyli: spływie kajakowym rzeką Wieprz czy rejsie jachtem żaglowym po Jeziorze Solińskim.
Wprawdzie połowa wakacji już minęła ale zachęceni własną sprawnością niektórzy planują kolejne wyjazdy na ciekawe akweny ….

Kurs jest realizacją zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n.: "Dofinansowanie organizacji imprez i działań o charakterze kulturalnym, turystycznym, integracyjnym, które mają na celu propagowanie idei trzeźwości oraz zdrowego stylu życia w społeczności lokalnej".

Antoni Sydor
Komandor KŻ "ZEFIR"
w Janowie Lubelskim
foto: Władysława Ciupak, Damian Kędra (łódź żaglowa WOJTEK)
 

 

 

Na przekór pogodzie – spływ kajakowy KAR Rekreo-Styl


 

    06.07.2022 roku Klub Aktywnych ruchowo "Rekreo-Styl" w Janowie Lubelskim na przekór deszczowym zapowiedziom wyruszył do realizacji ostatniego zadania projektu FIO pod tytułem: "Aktywizacja seniorów w zdrowym stylu życia-szkolenie kajakowe i spływ Roztoczańskim Wieprzem-2022 roku". Wodowanie było niedaleko Roztoczańskiego Parku Narodowego w Obroczy, opiekę nad nami objęli właściciele firmy "Natura", udzielając wskazówek technicznych niezbędnych do pokonania 8-kilometrowej trasy : Obrocz - Zwierzyniec. To najpiękniejszy odcinek Wieprza, bardzo malowniczy dzięki licznym meandrom o spokojnym nurcie. Wymagał jednak od uczestników czujności, ze względu na przeszkody w postaci powalonych drzew lub kryjących się pod powierzchnią wody konarów. Szczęśliwie, bezpiecznie - chociaż w różnym tempie dotarliśmy do Zalewu Rudka. Sukces ten był możliwy dzięki ukończonemu wcześniej kursowi kajakowemu: "Wiatr i woda- pierwsze spotkanie" przeprowadzonemu przez komandora Antoniego Sydora oraz wsparciu i pomocy członków Klubu Żeglarskiego "ZEFIR" w Janowie Lubelskim.
Odwiedzając Roztocze nie sposób ominąć Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego im. Stanisława Prusa "Adama" w Bondyrzu. Założone zostało przez żołnierza AK Jana Sitka w 1972 roku, jest odzwierciedleniem pasji i jednocześnie hołdem dla żołnierzy AK oraz trudnej i okrutnej historii Zamojszczyzny. W zbiorach można obejrzeć militaria, dokumenty i zdjęcia z tamtych czasów oraz wyjątkowo cenne eksponaty jak: barć z ukrytą w niej bronią, ołtarz polowy czy karabin przeciwpancerny wzór 35, znany także jako Ur. Po ciekawej lekcji historii przeprowadzonej przez kustosza p. Edmunda Sitka udaliśmy się do "Chaty Rybaka" na posiłek.
Pieczony pstrąg smakował wyśmienicie po dniu pełnym wysiłku i wrażeń. Klimatyczna restauracja specjalizująca się w daniach rybnych, przemiła obsługa i osobista opieka p. menadżer pozwoliły na chwilę komfortowego relaksu.
Na zakończenie obejrzeliśmy świeżo odnowiony młyn wodny, a w drodze powrotnej popróbowaliśmy przepysznych lodów w Zwierzyńcu.
Niezapomnianą wyprawę: "sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030", operatorem projektu jest Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej oraz Forum Lubelskich Organizacjo Pozarządowych.
 

Sekretarz: M. Tatko
Zdjęcia: M. Skakowska, M. Tatko

 

Realizacja Projektu FIO 2022
 

    Klub Aktywnych Ruchowo "Rekreo-Styl" w Janowie Lubelskim realizując projekt pt: "Aktywizacja seniorów w zdrowym stylu życia- szkolenie kajakowe nad Zalewem Janowskim i spływ Roztoczańskim Wieprzem" w miesiącu czerwcu, bierze udział w szkoleniu kajakowym : " Wiatr i woda -pierwsze spotkanie". Tematyka zajęć zawiera wybrane elementy Programu Klubu Żeglarskiego "ZEFIR".
Uczestnicy kursu uczą się posługiwania: sprzętem ratowniczym, pływania na kajakach, łodziach wiosłowych i łodziach żaglowych.
    Działalność "sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności -Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030",
Operatorem projektu jest Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej oraz Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych.


Sekretarz KAR "Rekreo-Styl"
Małgorzata Tatko


 

 

Solec-Zdrój i Rytwiany - holistyczna wyprawa dla ciała i ducha.
 

Klub Aktywnych Ruchowo "Rekreo-Styl" rozpoczął realizację zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski pod tytułem: "Rekreacja ruchowa seniorów w zdrowym stylu życia - 2022". Pierwszym etapem był wyjazd, do Solca - Zdroju na ponad dwugodzinny seans w basenach mineralnych w dniu 14.06.2022r. Celem wyprawy było źródło "Malina" w Solcu - Zdrój, bogate w prozdrowotne związki siarki ok. 900mg/l. Takie stężenie tego pierwiastka ma dobroczynny wpływ na choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa oraz pobudza mikro krążenie.
Następnie odwiedziliśmy Rytwiany, zwiedziliśmy założony w 1617 roku dawny klasztor Kamedułów znany jako Pustelnia Złotego Lasu. To magiczne miejsce gdzie można wsłuchać się w echa dawnych modlitw przeplatających się z pracą, wykonywaną w milczeniu i samotności. W 2018 roku Pokamedulski Zespół Klasztorny na mocy decyzji Prezydenta RP został ustanowiony Pomnikiem Historii. Niedawno zabudowania klasztorne z dużą troską o zachowanie kamedulskiego ducha, zostały zmodernizowane. Po renowacji Pustelnię udostępniono dla zagubionych w cywilizacyjnym zgiełku pielgrzymów. Jest to idealne miejsce dla ludzi szukających spokoju i wytchnienia, którzy na wzór mnichów potrzebują odciąć się od wszechobecnego szumu. Nasz pobyt w Rytwianach zakończył się smacznym obiadem, podczas którego mogliśmy skosztować kamedulskich przysmaków. Uwieńczeniem dnia był spacer malowniczymi ogrodami, który wzmocnił nas i naładował energią do dalszej realizacji projektu.
Zainteresowanych naszą działalnością t. j.: gimnastyką Pilates dla seniorów, marszami z kijkami N.W., krótkimi wycieczkami rowerowymi a przede wszystkim spotkaniami z miłymi i życzliwymi ludźmi zapraszamy do kontaktu.

Zarząd KAR "Rekreo-Styl"

 

 

Rozpoczęcie projektu FIO'22
 

Klub Aktywnych Ruchowo "Rekreo-Styl" w Janowie Lubelskim od maja do lipca2022 roku realizuje bardzo interesujący projekt pt: "Aktywizacja seniorów w zdrowym stylu życia- szkolenie kajakowe nad Zalewem Janowskim i spływ Roztoczańskim Wieprzem"
Głównym celem projektu jest aktywizacja seniorów poprzez uczestnictwo w zajęciach szkolenia wstępnego wodnego: "Wiatr i woda -pierwsze spotkanie", według programu Klubu Żeglarskiego "ZEFIR" w Janowie Lubelskim.
Działanie to jest rozszerzeniem działalności Klubu, pozwoli na zdobycie wiedzy o sportach wodnych tj. kajakarstwo, wioślarstwo, żeglarstwo.
Uczestnicy zdobędą pozytywną wiedzę o wpływie tego typu aktywności na stan zdrowia.
Obecnie przeprowadzane są zajęcia wstępne przygotowujące do kursu kajakowego: poznajemy podstawowe węzły żeglarskie i zasady bezpiecznego zachowania na wodzie oraz budowę sprzętu. Będziemy jeszcze realizować szkolenie praktyczne na wodzie i spływ kajakowy będący sprawdzeniem nabytych umiejętności.
Omawiany projekt "sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030".
Operatorem projektu jest Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej oraz Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych.

Sekretarz: M. Tatko
Foto: M. Tatko, M. Skakowska

 

Na nartach biegowych po Ziemi Janowskiej z KAR "Rekreo - Styl" JL, zima 2021 / 2022 r.
 

W Klubie Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim zima to czas śnieżnych i lodowych aktywności w terenie.
W grudniu 2021 r. Klub otrzymał dotację z Gminy Janów Lubelski w zadaniu publicznym "Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa 2021". Środki przeznaczono na zakup 5 kpl. nart biegowych a także na zorganizowanie wyjazdów na łyżwy do Zamościa i Stalowej Woli oraz na narty do Ośrodka Narciarskiego "Raj u Rzetelskiego" w Chrzanowie.
Po zakończeniu zadania, pod koniec grudnia zorganizowano wyjazd grupowy na narty do Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim, gdzie doskonalono nabyte umiejętności, co dotyczyło głównie nowych uczestników zajęć. W grupie narciarskiej (8 osób) trwa wymiana informacji: gdzie jest dobra pokrywa śniegowa, jak tam dojechać lub dojść.
Od początku stycznia jeżdżono w małych grupkach a niekiedy indywidualnie na terenach Parku Rekreacji Zoom Natury, Placu Rekreacji Osiedla Zaolszynie, Parku Misztalec, po dróżce za Boiskiem PSP.
Dobre jazdy były w okolicy Majdanu Modliborskiego (blisko Lasów Janowskich) i Bilska (blisko Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu).
Wyżynne ukształtowanie terenu okolic Bilska, swoisty mikroklimat dały tam możliwość jazdy jeszcze we wtorek 08.02.2022 r. To wtedy rozpoczęło się dwudniowe topnienie śniegu na wyżynie i w efekcie Białka w Janowie Lubelskim szybko wypełniła całe swoje koryto.
Po nocnych przymrozkach, słonecznymi rankami trwają ptasie koncerty, w ciepłe południe można posiedzieć na balkonie lub na ławeczce w Parku Miejskim, na przydomowych ogródkach pojawiły się pierwsze przebiśniegi. Ale na zacienionej alejce nad Zalewem leży zmrożony śnieg i są zapowiedzi deszczu ze śniegiem. Tak wygląda zima cykliczna, ale już niedługo przedwiośnie.
Wobec braku śniegu, w Klubie od tygodnia jest przerwa w nartach na rzecz kijków NW. Narty jeszcze nie są schowane - trwają poszukiwania możliwości wyjazdu na naśnieżoną sztucznie trasę nart biegowych lub na sztuczne lodowisko.

W załączeniu foto z okolic Bilska i Zalewu Janowskiego.
Antoni Sydor -Instruktor Turystyki Kwalifikowanej - Narciarskiej
Foto: Zuzanna Skoczyńska, Krystyna Łukasiewicz
Janów Lubelski, 16.02.2022 r.
 

 

 

Na nartach biegowych w Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim -KAR "Rekreo - Styl" JL, grudzień 2021 r.

 

Po narciarsko - łyżwiarskich wyjazdach szkoleniowych, po opadach śniegu w Wigilię Bożego Narodzenia członkowie Klubu Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim wybrali się we wtorek 28.12.2021 r. na narty biegowe do Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim.
Park sąsiaduje z Zalewem przylegającym do piaszczystej plaży oraz do sosnowego lasu porastającego wydmy polodowcowe. Pokryte bezfazową kostką alejki, trawniki, urządzenia siłowni zachęcają do wielu aktywności ruchowych. W zależności od pory roku i pogody Klub "Rekreo - Styl" organizuje tam marsze Nordic Walking, zajęcia Pilates, na siłowni terenowej oraz jazdę na nartach biegowych.
Obok parkingu przy wiacie uczestnicy wyjazdu bez problemów założyli narty i wykonali pierwsze kroki na śniegu. W zacisznej, leśnej kotlince (był mroźny, wschodni wiatr) całość podzieliła się na dwie grupy: już samodzielnie jeżdżących i początkujących - pod opieką Instruktora.
Zachmurzone mroźnym (- 4 o C) rankiem niebo już przed południem rozjaśniło się i wtedy wyjrzało oczekiwane słońce. Sprawiło to radość narciarzom, kilku saneczkarzom na wydmie i spacerującym po alejkach. W jeździe po skrzącym się w słońcu śniegu wdychali powietrze pachnące okolicznymi sosnami - co wzmagało chęć do dalszej jazdy.
Po dwóch godzinach wracali do domów zmęczeni, ale zrelaksowani. Wszyscy, w tym początkujący uznali, że warto było tu przyjechać.

Do kolejnych spotkań na narciarskich trasach i szlakach Ziemi Janowskiej.

Antoni Sydor -Instruktor Turystyki Kwalifikowanej - Narciarskiej
Foto: Zuzanna Skoczyńska
Janów Lubelski, 30.12.2021 r.

 

 

Przedsezonowe szkolenia zimowych aktywności w KAR "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim. Wyjazd na narty biegowe do Ośrodka Narciarskiego w Chrzanowie - Narciarski Raj u Rzetelskiego - grudzień 2021 r.

 

W Klubie Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim dobiegły końca przedsezonowe szkolenia zimowych aktywności ruchowych: nart biegowych i łyżew.
Były pogadanki o zdrowym stylu życia, szkolenie teoretyczne i praktyka narciarska w Domu Nauczyciela oraz wyjazdy na łyżwy do Zamościa i do Stalowej Woli.
Jednak dotychczasowe opady śniegu (również nikły opad wieczorem w niedzielę 19.12.2021 r.) nie dawały możliwości przeprowadzenia jazdy ćwiczebnej na nartach biegowych.
Wobec tego wybrano się do posiadającego instalację sztucznego naśnieżania Ośrodka Narciarskiego w Chrzanowie - "Narciarski Raj u Rzetelskiego".
W chmurny (ok. +1 o C) poranek 20.12.2021 r. członkowie KAR wyjechali z Janowa Lubelskiego do bliskiego (ok. 20 km.) Chrzanowa. Jadąc rozbudowaną w ostatnich latach DK 74, w miejscowości Krzemień skręcili w kierunku m. Branew. Tam, za źródełkami rzeki Branew wyraźną krawędzią (ok. 70 m) Roztocza Zachodniego zaczyna się kraina przepięknych wzgórz i dolin Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
Już na pierwszym podjeździe za m. Branew zauważyli różnice klimatyczne na wyżynie w postaci większej ilości śniegu na gałęziach drzew a nawet szadzi wskazującej na nocny przymrozek.
Za wzniesieniami będącymi działem wodnym (pomiędzy Branwią a Białą Ładą), w głębokiej dolinie leży miejscowość Chrzanów, kiedyś znana z upraw lnu. Od pradziejów dobre warunki osiedleńcze zapewniała rzeka Biała Łada, mająca tu swe początki. Wraz z popularyzacją narciarstwa, ukształtowanie terenu i swoisty mikroklimat stały się na początku XX wieku zachętą do budowy wyciągu narciarskiego na północnym zboczu jednego ze wzgórz na wschód od Białej Łady. Od pierwszego sezonu 2006 / 2007 r. trwało systematyczne profilowanie stromego zbocza oraz budowa kolejnych tras i wyciągów. Dopełnieniem imponujących planów budowy było uruchomienie kolei krzesełkowej w 2018 r. Trasy są dobrze utrzymane a po wysiłku i dotlenieniu się goście mogą odpocząć i pożywić się w stylizowanej na góralszczyznę karczmie.
Na miejscu, po wyjściu z samochodu na parkingu janowscy narciarze odczuli wyraźną różnicę: było mroźno, wiał północny wiatr i popadywał śnieg.
Na terenie Ośrodka, dzięki rekomendacji właściciela i uprzejmości obsługi narciarze KAR zostali skierowani na małe, o łagodnym nachyleniu poletko. Tam, na wyrównanej ratrakiem, ok. 50 cm powłoce śniegu ćwiczyli postawę wstępną i dostokową, krok zwykły, zmianę kierunku jazdy przestępowaniem, krawędziowanie i zatrzymanie, podejście zakosami, jodełką i drabinką. W praktyce ustalali linię spadku stoku oraz dokonywali wyboru trasy podejścia i zjazdu.
Już w czasie jazdy wiatr przegonił chmury i wyjrzało niewidoczne od wielu dni słońce.
Po dobrej jeździe udali się na gorącą czekoladę, smaczną przekąskę i herbatę do usytuowanej przy poletku karczmy. Z tarasu, w słonecznej poświacie oglądali cały Ośrodek z licznymi wyciągami i trasami zjazdowymi.
Warto tu przyjechać na narty, spacery, marsze Nordic Walking ale też na tak potrzebne zimą kąpiele słoneczne.
Zbierając się do wyjazdu zauważyli, że od północy nadciągają gęste, ciemne chmury.
W drodze powrotnej zatrzymali się przy (szkoda że zamkniętym) kościele p.w. św. Jacka z 2011 r., usytuowanym na wzniesieniu - na zachód od Białej Łady. Z placu widoczna była panorama doliny z bliską szkołą, wiejską zabudową oraz dominującym, usypanym wzniesieniem dla wyciągów i kolei linowej Ośrodka Narciarskiego po drugiej stronie doliny.
Na pożegnanie pobytu z ciemnych chmur zaczął padać gęsty śnieg, w porywach wiatru przybierając postać zadymki a okoliczne pola pokryła biała powłoka.
Do naszego Janowa wrócili w padającym, mokrym śniegu, rozmawiając po drodze o kolejnych wyjazdach.

Wraz z zakończeniem realizacji zadania publicznego organizatorzy dziękują Gminie Janów Lubelski za dofinansowanie umożliwiające zakup nart biegowych oraz wyjazdy na tereny lodu i śniegu. Dziękują też wielu sympatykom czynnie wspomagającym realizację zadania, w tym wolontariuszom prowadzącym szkolenie.

Zajęcia przeprowadzono w ramach zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. "Dofinansowanie organizacji imprez i działań o charakterze kulturalnym, turystycznym, integracyjnym, które mają na celu propagowanie idei trzeźwości oraz zdrowego stylu życia." - "Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa 2021".
P.s.
Wieczorem północny wiatr przyniósł ochłodzenie do ok. - 5 o C. Następnego dnia było już ok. - 10 o C - taki był pierwszy dzień astronomicznej zimy.

Antoni Sydor - Instruktor Rekreacji Ruchowej, Instruktor Sportu, Przewodnik Turystyczny, KAR "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim.
Foto: Zuzanna Skoczyńska
Janów Lubelski, 22.12.2021 r.

 

Przedsezonowe szkolenia zimowych aktywności w KAR "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim. Wyjazd na łyżwy do Stalowej Woli - grudzień 2021 r.

 

W Klubie Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim od listopada
trwają przedsezonowe szkolenia zimowych aktywności ruchowych: nart biegowych i łyżew.
Zmotywowani w Zamościu urokiem jazdy na łyżwach członkowie KAR wybrali się ponownie na lodowisko sztuczne, tym razem do Stalowej Woli - znaczącego ośrodka przemysłu, handlu i nauki północnego Podkarpacia.
W mroźny (ok. - 5 o C) i chmurny poranek 14.12.2021 r. członkowie KAR wyjechali znanym już, wygodnym busem. Jechali przez Lasy Janowskie i przez most na rzece Bukowa, gdzie kiedyś przebiegała granica zaborów: Austriackiego i Rosyjskiego. W czasie podróży oglądali budowę nowoczesnej drogi S19 a Przewodnik opowiadał o mało znanych wydarzeniach wojennych pogranicza. Opowiadał też o początkach przemysłu w Janowie Lubelskim, gdy w latach 70 - tych XX w. powstawała Fabryka Maszyn kooperująca z Zakładami Metalowymi w Nowej Dębie i Hutą Stalowa Wola. Warto dodać, że miasto Stalowa Wola powstało w wyniku potrzeby budowy w Polsce przemysłu obronnego i powołania w 1936 r. Centralnego Okręgu Przemysłowego. COP obejmował obszar środkowej Wisły i dolnego Sanu a na terenie tutejszej wsi Pławo w 1937 r. rozpoczęto budowę Zakładów Południowych, których następcą jest HSW. Po latach rozwoju, gdy w HSW i zależnych fabrykach zatrudniano ponad 30 tys. osób, od lat 90 - tych XX wieku transformacja przyniosła zmniejszenie zatrudnienia, zmianę struktury i trwające nadal przekształcenia.
Za miejscowością Zdziary, za lasem skręcili w prawo i po przejechaniu przez małe śródleśne wioski i miejscowość Pysznica, za mostem na rzece San wjechali do Stalowej Woli. Z ciekawością obserwowali liczące ok. 60 tys. mieszkańców miasto zaprojektowane w przedwojennym stylu modernizmu, powojennego socrealizmu i współczesnych wielkomiejskich rozwiązań. Przejechali w pobliżu Elektrowni, Pływalni i Hali Sportowej, obiektów Politechniki i KUL, budowanego Muzeum COP i obiektów HSW. Dość pustymi ulicami dojechali do lodowiska Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji ulokowanego w centrum miasta, na rozległym placu między monumentalnym Miejskim (kiedyś Zakładowym) Domem Kultury a linią kolejową.
Tym razem dobór i zakładanie łyżew przebiegło sprawniej, co dowodzi że trening czyni mistrza. Na tafli lodowiska powtórzyli znane już kroki wstępne, również z bardzo przydatnymi pingwinkami. Po rozgrzewce ruszyli po okręgu, w towarzystwie grupy wesołej młodzieży jednej z miejscowych szkół. Przy muzyce czas mijał szybko, zwłaszcza że zdobyte umiejętności sprawiały zadowolenie z sukcesu dobrej jazdy.
Znający miasto, bo uczęszczający przed laty do miejscowej szkoły kol. Ryszard szybko wynalazł tradycyjny bar z pożywną i w rozsądnej cenie przekąską. Później zatrzymali się przy pierwszym kościele w Stalowej Woli - obiekcie drewnianym z 1802 r. (przeniesionym tu z m. Stany w 1943 r.), wystawie HSW - COP oraz odwiedzili nowoczesną w architekturze Bazylikę Konkatedralną z lat 1956 - 1973.
W drodze powrotnej, w kierunku odległego o 8 km Niska przejechali nowoczesną obwodnicą nadsańską. W samym Nisku, żyjącym własnymi sprawami (nie tyko w cieniu Stalowej Woli) dostrzegli liczne pamiątki z epoki CK Austro - Węgier. Były to doskonale utrzymane budynki użyteczności publicznej ale też czekające na odnowę drewniane domy z werandami od ulicy. W schludnym, bajecznie rozświetlonym świątecznie Rynku wstąpili na pyszną kawę i herbatę do małej, przytulnej kawiarenki.
Gdy w drodze powrotnej, w zapadającym zmierzchu przejechali most na rzece San i wjechali w Lasy Janowskie, porozmawiali o kolejnym wyjeździe - tym razem na narty biegowe.
Zajęcia przeprowadzono w ramach zadania publicznego z dofinansowaniem Gminy Janów Lubelski p.n. "Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa 2021".

Antoni Sydor - Instruktor Rekreacji Ruchowej, Instruktor Sportu, Przewodnik Turystyczny, KAR "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim.
Foto: Zuzanna Skoczyńska
Janów Lubelski, 17.12.2021 r.

 

Przedsezonowe szkolenia zimowych aktywności w KAR "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim. Wyjazd na łyżwy do Zamościa - grudzień 2021 r.

 

W Klubie Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim od listopada
trwają przedsezonowe szkolenia zimowych aktywności ruchowych: nart biegowych i łyżew.
Po szkoleniu teoretycznym w siedzibie Klubu i praktyce narciarskiej w holu Domu Nauczyciela - na jazdę ćwiczebną na łyżwach wybrano lodowisko sztuczne w Zamościu. Wybrano lodowisko sztuczne, bowiem od ok. 10 - ciu lat zimy w naszym regionie są mniej mroźne i dawne lodowisko organizowane na Zalewie Janowskim nie jest już czynne.
Na miejsce, w mroźny (ok. - 4 o C) i chmurny poranek 08.12.2021 r. członkowie KAR
dojechali wynajętym, wygodnym busem. Dojechali dobrze utrzymaną DK 74 - przez zaśnieżone wzniesienia i doliny Roztocza a później równinę Padołu Zamojskiego. Na zimniejszej (ok. - 6 o C) wyniosłości pomiędzy Gorajcem - Starą Wsią a Szczebrzeszynem obserwowali malownicze zjawisko szadzi osadzonej na gałęziach drzew. W mijanych miasteczkach i na terenach rolniczych Przewodnik zwracał uwagę na materialne pozostałości po Ordynacji Zamojskiej (1589 - 1944 r.).
Warto dodać, że założycielem Ordynacji był hetman i kanclerz wielki koronny Jan Sariusz Zamoyski (1542 - 1605 r.), herbu Jelita. W chwili Jego śmierci do Ordynacji należało 149 wsi i 6 miast (w tym nasz Janów nazwany wtedy Biała) a łączna powierzchnia dóbr wynosiła 3 830 km2 (383 tys. ha). Natomiast majątek prywatny i dożywotnie starostwa (królewszczyzny) Ordynata w Koronie, Inflantach i na Podolu obejmował 816 wsi i 23 miasta z powierzchnią dóbr 17 500 km2.
Zamość (założony w 1580 r.), dawna stolica Ordynacji przywitał Janowiaków licznymi wykopami prowadzonych rewitalizacji ale też pieczołowicie utrzymaną architekturą. Przywitał też lodowiskiem Ośrodka Sportu i Rekreacji gustownie ulokowanym przy Ratuszu na Rynku Wielkim.
Wejście na 45 min. odbywa się w pełnych godzinach zegarowych a jeździć należy w jedną stronę po okręgu. Samo zakładanie łyżew i pierwsze ślizgi na lodowej tafli przyniosły wspomnienia dzieciństwa i ciekawe emocje. Początkujący całą uwagę skupiali na utrzymaniu równowagi stojąc. Później przechodzili z kroku zwykłego do fazy ślizgu, najlepiej przy pomocy pomysłowych pingwinków na płozach. Kolejne rundy przynosiły oczekiwany efekt w postaci jazdy zsynchronizowanej z pozostałymi uczestnikami, jak się okazało młodzieżą z miejscowej szkoły. Zadowolenie z poprawnej jazdy w połączeniu z piękną aurą, widokami zabytkowych kamienic i świątecznych dekoracji dawały radość znaną sportowcom odnoszącym sukces.
Po wymagającej skupienia jeździe wyruszyli na krótki spacer po uliczkach starego miasta.
Najpierw udali się do tradycyjnego baru na pożywną i w rozsądnej cenie przekąskę.
Później odwiedzili usytuowaną w pobliżu, wzniesioną w latach 1637 - 1665 a odnowioną w br. świątynię - barokowy kościół Ojców Franciszkanów. Budowniczym był Jan Michał Link - znany też z budowy kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w naszym Janowie. Na koniec, z przyrynkowych podcieni wstąpili do wyjątkowej restauracji - kawiarni dbającej nie tylko o znakomity smak podawanej kawy ale też o ciekawy wystrój wnętrz z detalami epoki Ordynacji.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń Janowiacy wracali z zamiarem kolejnych wyjazdów na łyżwy. Zdobyte umiejętności z pewnością niedługo przydadzą się na miejscu, bowiem jest zapowiedź uruchomienia takiego lodowiska w naszym mieście.
Zajęcia przeprowadzono w ramach zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. "Dofinansowanie organizacji imprez i działań o charakterze kulturalnym, turystycznym, integracyjnym, które mają na celu propagowanie idei trzeźwości oraz zdrowego stylu życia."
Antoni Sydor - Instruktor Rekreacji Ruchowej, Instruktor Sportu, Przewodnik Turystyczny.
Foto: Zuzanna Skoczyńska
Janów Lubelski, 11.12.2021 r.

 

Przedsezonowe szkolenia zimowych aktywności w KAR "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim. Szkolenie wstępne w Domu Nauczyciela - listopad 2021 r.

 

W Klubie Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim od listopada trwają przedsezonowe szkolenia zimowych aktywności ruchowych: nart biegowych i łyżew.
W siedzibie Klubu, w Domu Nauczyciela przeprowadzono pogadanki o zdrowym stylu życia i warunkach jazdy na tym sprzęcie.
W zajęciach gimnastyki Pilates uwzględniono ćwiczenia wzmacniające siłę i poprawiające koordynację ruchową.
Odbyły się też zajęcia praktyczne z doboru sprzętu i ubioru, zakładania nart i pierwszych kroków. W hollu ćwiczono postawę wstępną i dostokową, krok zwykły, zmianę kierunku jazdy przestępowaniem, krawędziowanie i zatrzymanie, podejście zakosami, jodełką i drabinką. Uczono rozpoznawania linii spadku stoku oraz wyboru trasy podejścia i zjazdu.
Teraz grupa chętnych oczekuje na dobry śnieg i na komunikaty o uruchomieniu lodowisk w naszym regionie.

Zajęcia przeprowadzono w ramach zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. "Dofinansowanie organizacji imprez i działań o charakterze kulturalnym, turystycznym, integracyjnym, które mają na celu propagowanie idei trzeźwości oraz zdrowego stylu życia."

Do spotkania na zimowych szlakach Ziemi Janowskiej,

Antoni Sydor - Instruktor Rekreacji Ruchowej, Instruktor Sportu, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej - Narciarskiej.
Klub Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl"
w Janowie Lubelskim
Foto: Zuzanna Skoczyńska

 

I N F O R M A C J A


Klub Aktywnych Ruchowo "Rekreo - Styl" w Janowie Lubelskim w okresie od 15.10.2021 r. do 20 12.2021 r. realizuje zadanie publiczne na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n.: "Szkolenie narciarstwa biegowego oraz łyżwiarstwa - 2021".
W ramach zadania Klub przeprowadzi pogadankę o tych dyscyplinach rekreacji oraz szkolenie praktyczne.
Miejscami realizacji będą: sala siedziby Klubu oraz (w zależności od dostępności śniegu i lodu) tereny narciarskie w Janowie Lubelskim, w ośrodkach narciarskich posiadających sztuczne naśnieżanie i na sztucznych lodowiskach.
Celem głównym zadania jest rozwój narciarstwa biegowego i łyżwiarstwa poprzez specjalistyczne szkolenie osób aktywnych.
Zajęcia - w związku ze stanem koronawirusa w odpowiednio mniejszych grupach, ze szczególnym zwróceniem uwagi na: zachowanie dystansu bezpiecznego, noszenie maseczek, stosowanie dezynfekcji.
Zapisy w siedzibie Klubu - na podstawie deklaracji.
Będzie to realizacja zadania publicznego na rzecz Gminy Janów Lubelski p.n. "Dofinansowanie organizacji imprez i działań o charakterze kulturalnym, turystycznym, integracyjnym, które mają na celu propagowanie idei trzeźwości oraz zdrowego stylu życia."

Janów Lubelski, 15.10.2021 r.
Koordynator: Antoni Sydor - Instruktor Turystyki Kwalifikowanej - Narciarskiej,
Instruktor Rekreacji Ruchowej, Instruktor Sportu

 

Jesienne zajęcia Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w MOSiR JL – pilates, nauka pływania i jaskinia solna - 2021 r.

 

Po letnich wyjazdach turystycznych i nauce wiosłowania na Przystani Klubu Żeglarskiego „Zefir” nad Zalewem Janowskim członkowie Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim uczestniczą w jesiennych zajęciach rekreacyjno –zdrowotnych w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Janowie Lubelskim. Zajęcia są częścią zadania publicznego z dofinansowaniem Gminy Janów Lubelski „Rekreacja ruchowa seniorów w zdrowym stylu życia-2021”.
W precyzyjnej ruchowo gimnastyce Pilates, prowadzonej w sąsiadującej z obiektami MOSiR JL Małej Sali Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim bierze udział ograniczona ilościowo grupa osób, co wynika z troski o bezpieczeństwo sanitarne stanu koronairusa. Uczestnicy dopiero po kilku spotkaniach wrócili do formy a teraz z chęcią wykonują kolejne, stopniowane w skali trudności ćwiczenia.
Natomiast w nauce pływania uczestniczą osoby chcące poznać lub przypomnieć sobie sposoby bezpiecznego poruszania się w środowisku wodnym – czyli pływania. W dobrych warunkach Krytej Pływalni MOSiR JL „Otylia”, na płytkim torze zwracana jest uwaga na potrzebę oswajania się z wodą, umiejętność regulacji oddechu, znajomość mechaniki pływania, warunki korzystania z przyborów. Dopiero później są ćwiczenia wypornościowe i związane z nauką pływania - na płytkim i głębokim torze. Dla uzyskania oczekiwanego efektu potrzebny jest ukierunkowany rozwój wybranych cech motorycznych: siły, skoczności, szybkości, gibkości, wytrzymałości i koordynacji ruchowej. Gdy już nastąpią pierwsze samodzielne ruchy w środowisku wodnym – pływanie, są niezwykłe zarówno dla uczestnika jak i dla instruktora. Zaraz pojawia się chęć powtórki i pokonania kolejnego dystansu a nawet całej długości toru na głębokiej wodzie. Ale zajęcia są urozmaicone (skoki, nurkowanie) i czas lekcji z grupą chętnych pływaków mija szybko. A po nauce jest czas na relaksację w ciepłych basenach z jacuzzi i prądami wodnymi.
Zajęcia zdrowotne to wyciszające seanse w jaskini solnej MOSiR JL. Stosowane tam środki i stworzony mikroklimat wspomagają leczenie dróg oddechowych oraz wielu innych schorzeń. Walorem jest też specyficzna aranżacja wnętrza, która ma pozytywny wpływ na samopoczucie kuracjusza.
W realizowanym zadaniu zakłada się nabycie umiejętności ruchowych w Pilates i w pływaniu, poprawę zdrowia a poprzez kontakty z innymi osobami - wzrost aktywności uczestników.
Zadowoleni z efektów uczestnicy i kadra Klubu powiedzieli o Janowskim MOSiR: „teraz z pewnością będą częściej odwiedzali ten piękny obiekt kultury fizycznej - jakiego zazdroszczą nam mieszkańcy okolicznych miast”.

Do kolejnych spotkań zachęca prowadzący zajęcia Pilates i pływania -
Antoni Sydor – Instruktor PILATES, Instruktor Rekreacji Ruchowej, Instruktor Sportu
Foto: Zuzanna Skoczyńska, MOSiR Janów Lubelski
Janów Lubelski, 09.10.2021 r.

 

Wycieczka Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo-Styl” w Janowie Lubelskim na trasie turystyki historycznej:
Ujazd – Krzemionki Opatowskie – Opatów.


 

18.08.2021 Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo-Styl” w Janowie Lubelskim w ramach projektu pn. „Rekreacja ruchowa seniorów w zdrowym stylu życia” zorganizował wycieczkę do Ujazdu, Krzemionek Opatowskich i Opatowa.
Pierwszym przystankiem był zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Zaprojektowany we włoskim stylu palazzo in fortezza czyli pałacu mieszkalnego z funkcjonalnością twierdzy obronnej. Wzniesiony został przez Wawrzyńca Senesa w latach 1631-1644, na zlecenie Krzysztofa Ossolińskiego. Wojewoda wniósł do projektu wiele odniesień związanych z astrologią i geometrią. Do czasu wybudowania Wersalu był największą budowlą pałacową w Europie.
Następnie grupa odwiedziła Krzemionki Opatowskie. Zwiedziliśmy kompleks prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego funkcjonujących przez znaczną część neolitu i w początkach epoki brązu (3900-1600 p.n.e.).
Ostatnim etapem podróży były Podziemia Opatowskie. Unikalny zespół komór i piwnic połączonych labiryntem korytarzy zachwycił uczestników. Zainspirowani opowieściami i legendami z historii miasta Opatowa odwiedziliśmy także Kolegiatę Św. Marcina zbudowaną w XII wieku. Podziwialiśmy wnętrza pokryte barokową XVIII-wieczną polichromią. Naszą uwagę zwróciły XVI-wieczne marmurowe nagrobki rodziny Szydłowieckich oraz na najbardziej znany „Lament Opatowski”- płaskorzeźba z brązu odlana w 1536 r.
Z tak atrakcyjnej wyprawy skorzystali członkowie i sympatycy KAR „Rekreo-Styl”.
Projekt dofinansowany przez Gminę Janów Lubelski.

Wspomnienia uczestników wycieczki zabrała
- Małgorzata Tatko
Sekretarz KAR „Rekreo – Styl”
w Janowie Lubelskim
ul. Ogrodowa 16
23 – 300 Janów Lubelski
Foto: uczestnicy wycieczki

 

Informacja o realizacji zadania publicznego.
Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo - Styl” w Janowie Lubelskim realizuje zadanie publiczne pod nazwą „Rekreacja ruchowa seniorów w zdrowym stylu życia-2021”. Będą prowadzone następujące aktywności: Pilates, zajęcia na pływalni Otylia, seanse w Jaskini solnej oraz inne formy rekreacji ruchowej.
Z powyższych zajęć będą korzystać członkowie i sympatycy Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo - Styl” w Janowie Lubelskim.
Zadanie dofinansowane przez Gminę Janów Lubelski.

W imieniu Zarządu KAR „Rekreo - Styl”
w Janowie Lubelskim
- Małgorzata Tatko - Sekretarz

 

„Zimowa aktywność ruchowa - marsze NW, rower, siłownie terenowe, narty biegowe – grudzień 2020 r.
 

W zaleceniach Władz dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego w stanie korna wirusa istotna jest propozycja uprawiania odpowiedniej aktywności ruchowej i stosowania się do zasad zdrowego stylu życia. Tak popularna teraz aktywność fizyczna poprawia kondycję, usprawnia motorykę i samopoczucie - co w efekcie daje też większą odporność na niepożądany stres oraz infekcje.
Oprócz zalecanej ostatnio gimnastyki Pilates, tym razem polecam aktywności terenowe: marsze Nordic Walking, jazdę na rowerze, siłownie terenowe i jazdę na nartach biegowych.
W bezśnieżnej teraz zimie do marszów NW, roweru i siłowni terenowych nikogo już nie trzeba zachęcać, zwłaszcza wobec licznych chodników i ścieżek rowerowych pobudowanych ostatnio w naszym Janowie Lubelskim.
Tylko trzeba pamiętać, że na intensywną trasę wyruszamy 1 godzinę po małym posiłku np. po przekąsce a 3 – 4 godz. po większym posiłku np. po obiedzie. Warto też zadbać o dobry ubiór, aby uniknąć przegrzania czy przeziębienia.
Wszędzie trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa – dystans, dezynfekcja, maseczka. Dodatkową czynnością przy korzystaniu z licznych w naszym mieście siłowni terenowych jest indywidualne odkażanie urządzeń i uwzględnianie odpowiedniej ilości osób.
Natomiast osobom dobrze radzącym sobie z NW i z rowerem a także dysponującym możliwością wygospodarowania na aktywność ruchową kilku godzin gdy spadnie śnieg – jeszcze raz proponuję jazdę na nartach biegowych. Jest faktem, że w ostatnich latach śniegu jest mniej a ośrodki narciarskie wspomagają się sztucznym zaśnieżaniem, ale „mniej śniegu” to nie jest „wcale nie ma śniegu”. Wszyscy wiemy, że w naszym Janowie pod koniec listopada br. zapanował mróz (do – 10 o C), później śnieg spadł i się utrzymał. Ale tylko nieliczni (KAR Rekreo – Styl) jeździli na nartach biegowych na terenach Zoom Natury. A więc, warto posiadać sprzęt i umiejętność a gdy spadnie śnieg – odłożyć „na bok” wszystkie sprawy i udać się na pobliskie boisko, teren rekreacji, tereny Zoom Natury, do OEE na szlak „Bieguś” czy do Kruczka nad Trzebenszą.
Ci odważni na otwartych przestrzeniach zyskają dodatkowo słoneczną dawkę witaminy D. Natomiast w sosnowych lasach spotkają liczne fitoaerozole, wzmacniające układ oddechowy.
Dodatkowym walorem takich wypraw jest tak potrzebny bezpośredni kontakt z przyrodą o różnych porach dnia i roku oraz w różnych warunkach pogodowych.
Warto z tego korzystać na atrakcyjnych krajobrazowo terenach Ziemi Janowskiej.

Więcej na stronach internetowych: Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim, Koło Terenowe PTTK „Ziemia Janowska’ w Janowie Lubelskim.

Zadowolenia z efektów życzy –
Antoni Sydor
Instruktor Pilates, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej – Rowerowej i Narciarskiej.
Foto: Ryszard Skoczyński (2019 r.), Małgorzata Tatko (2020 r.), Krystyna Łukasiewicz (2020 r.)

11 grudnia 2020 <List z OSiR w Biłgoraju w sprawie „Senioriada 2021”.

Dzień Dobry.

W imieniu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju uprzejmie informuję,że

Senioriada 2021 która planowo miała miejsce co roku podczas ferii

zimowych, odbędzie się w późniejszym terminie przyszłego roku. Decyzja

spowodowana jest aktualną sytuacja epidemiologiczną. Prawdopodobnie w

miesiącach letnich, chcemy podjąć się organizacji imprezy szczególnie

że cieszy się ona dużą sympatią i zainteresowaniem uczestników a nam

będzie miło gościć Państwa drużynę po raz kolejny.

pozdrawiam

Anna Walczak

OSiR BiŁgoraj, 11.12.2020>

 

9 listopad 2020   K O M U N I K A T     Z A J Ę C I A D O M O W E

Z uwagi na ogłoszone obostrzenia stanu korona wirusa i zalecenia Władz - Zarząd KAR Rekreo Styl w Janowie Lubelskim proponuje zajęcia domowe, za pośrednictwem mediów - w tym strony internetowej KAR R – S JL. Część materiałów będzie dostępna w dziale: Pomoce.

 Antoni Sydor- Instruktor Pilates z upoważnienia Prezesa KAR „Rekreo – Styl”
 

 

30 październik 2020  Rekreacja ruchowa w zdrowym stylu życia – Członkowie Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo - Styl” w Janowie Lubelskim na zajęciach Nordic Walking – jesień 2020 r.

Korzystając z jesiennej i słonecznej pogody, w środę 21.10.2020 r. Członkowie Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo - Styl” w Janowie Lubelskim wybrali się na samochodową wyprawę do pięknej krainy Lasów Janowskich. Z miejsca zbiórki przy
Sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim pojechali do Nadleśnictwa na Obrówce. Dalej droga wiodła Gościńcem Krzeszowskim, starym traktem którym kiedyś wywożono drewno z lasów Ordynacji Zamoyskiej do portu w Krzeszowie nad Sanem. Teraz trakt jest zapomniany, niektóre odcinki wykorzystano na lokalne drogi, ale w latach 70 - tych XX wieku był zamiar budowy na nim linii kolejowej z naszego Janowa do Stacji Huta Krzeszowska - gdzie przebiegają dwie równoległe linie kolejowe: zwykła PKP i szerokotorowa LHS i gdzie są specjalne bocznice.
Pierwszy przystanek grupa aktywnych ruchowo zaplanowała nad Zalewem w Jarocinie, zasilanym czystą wodą z leśnej rzeczułki Gilówka (dopływ rzeki Bukowej). Tam przeprowadzono zajęcia technik marszu z kijkami Nordic Walking.
Warto przypomnieć, że stosuje się dwie podstawowe techniki marszu – siłową i szybkościową. W obu wysuwamy do przodu kończyny „po skosie” – lewą rękę i prawą nogę, potem prawą rękę i lewą nogę. Podczas marszu siłowego ręce trzymamy prawie wzdłuż ciała, ruszając nimi tylko w stawach barkowych. Maszerujemy, dotykając kijkami podłoża nieco za sobą, pod niedużym kątem. W technice szybkościowej ręce trzymamy zgięte w łokciach w kącie prostym – wymachujemy ramionami w przód i w tył, odpychając się od podłoża przed sobą.
Po wspomagających motorykę marszach ruszono dalej, na tereny pogranicza. Tam, gdzie kiedyś Kongresówka graniczyła z Galicją a teraz Lubelszczyzna z Podkarpaciem, poszukiwano lokalnej kultury i śladów historii Powstania Styczniowego oraz II Wojny Światowej. Odwiedzono Hutę Krzeszowską oraz Ciosmy wraz z okolicami położonymi przy dolinie rzeczułki Kurzynka (dopływ rzeki Tanwi) i leśnego strumyka Bicz. Jednak z uwagi na stan korona wirusa nie odbyły się uzgadniane wcześniej spotkania z lokalnymi pasjonatami historii.
Wiele zadowolenia przyniosły wędrowcom marsze z kijkami NW przez lasy i małe zagajniki w barwach złotej, Polskiej jesieni. Zamierzają tam bywać częściej, aby poprawiać kondycję ale też by poznawać lokalną kulturę i odszukać ślady historii.
W czasie wyjazdu przestrzegano zasad bezpieczeństwa: maseczki, dezynfekcja i dystans społeczny.
Wyjazd i zajęcia NW były elementami zadania publicznego „Rekreacja ruchowa w zdrowym stylu życia – 2020”, wspartego dofinansowaniem Gminy Janów Lubelski.
Antoni Sydor – Instruktor Rekreacji Ruchowej i Sportu, Przewodnik Turystyczny
Foto: Małgorzata Tatko

 

19 październik 2020  „Rekreacja ruchowa na jesienne dni w Janowie Lubelskim.”

 Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo-Styl” w terminie od 18.09.2020 do 30.11. 2020 roku ,przy finansowym wsparciu Gminy Janów Lubelski, realizuje zadanie publiczne pt:”Rekreacja ruchowa w zdrowym stylu życia”.
Zadanie przeprowadzane jest w formie cyklu imprez rekreacyjno- sportowych aktywizujących osoby ze społeczności lokalnej do zdrowego stylu życia .
Organizowane są pogadanki na temat prawidłowego odżywiania oraz zajęcia rozwijające zainteresowania osobiste : marsze z kijkami N.W., wycieczki rowerowe, zajęcia rehabilitacji oddechowej w Jaskini Solnej,gimnastyka Pilates oraz nauka pływania.
Udział w zajęciach biorą członkowie KAR”Rekreo-Styl” z zachowaniem standardów sanitarnych obowiązujących w czasie pandemii.
Koordynatorzy: K. Łukasiewicz M. Tatko

 

 

7 sierpnia 2020  Zajęcia zapoznawcze dla Klubu Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” JL w Klubie Żeglarskim „ZEFIR” w Janowie Lubelskim – 2020.

 

 

Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim. Podsumowanie VII sezonu Pilates w Janowie Lubelskim (2019 – 2020 r.).
Po 10 sesjach poczujesz różnicę,
Po 20 sesjach zobaczysz różnicę,
Po 30 będziesz miał całkiem nowe ciało.
(Joseph Pilates – twórca metody)
Na terenach Zoom Natury nad Zalewem Janowskim w m. Belki przy wiacie ogniskowej - w dniu 27.07.2020 r. odbyło się spotkanie uczestników zajęć PILATES w Klubie Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim na zakończenie VII sezonu 2019 – 2020 r.
KAR jest nową organizacją, działającą od 2019 r., został zarejestrowany jako stowarzyszenie zwykłe w Rejestrze Starosty Janowskiego. Siedziba Klubu mieści się w Domu Nauczyciela przy ul. Ogrodowej 16 w Janowie Lubelskim. Celem KAR jest rozwijanie różnych form kultury fizycznej. Do Klubu należy około 20 osób, od kilku lat uczęszczających na zajęcia gimnastyki Pilates w Małej Sali PSP w Janowie Lubelskim oraz na zajęcia Koła Terenowego PTTK „Ziemia Janowska” i Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim. Klub planuje rozszerzenie działalności o inne dyscypliny, organizowanie i uczestniczenie w imprezach oraz pozyskiwanie środków finansowych na działalność. Posiada stronę internetową - gościnnie na stronie KT PTTK „Ziemia Janowska”, dostępną też z oficjalnej strony Janowa Lubelskiego.
Miejsce spotkania, duża wiata zbudowana w projekcie „Pięć zalewów- morze atrakcji” w 2012 r. (Szlak rowerowy „Czarna Perła”) jest mało znanym ale pięknie położonym obiektem. Stoi pomiędzy zalesioną niewielką wydmą polodowcową a maleńkim ciekiem wodnym płynącym jak wiele takich strumyczków od krawędzi Roztocza Zachodniego do Kotliny Sandomierskiej. Ten wypływa z obszaru pomiędzy ul. Ulanowską, ul. Wałową i ul. Świerdzową. Dalej mało widoczny płynie przy ul. Cichej, przez m. Belki, k. Hotelu Królewskiego, przez Łąki Widły, leśne bagno Muszanka a wpływa do rzeki Białki jeszcze przed Pikulami.
Na wstępie spotkania wytrwali otrzymali certyfikaty i słowa uznania Instruktora oraz Zarządu KAR za uczestnictwo w zajęciach „Gimnastyka ze wstępem do gimnastyki PILATES”. Zajęcia pod marką i w metodyce Fitness Klubu Pilates były prowadzone 2 x w tygodniu, po 2 godz. w Małej Sali przy Sali Sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim w okresie wrzesień 2019 r. – marzec 2020 r. Po kursie (20 godz.) kontynuowano zajęcia doskonalące i rozszerzające (76 godz.), aż do marca 2020 r. (przerwa koronawirus).
Ciepły wieczór, zapach siana, grające w trawie cykady, widok księżyca ponad lasem, płonące ognisko, smaczne kiełbaski z domowymi warzywami i podpiekanym chlebem, znane sobie towarzystwo – ta kompozycja nastrajała optymistycznie do świata pomimo dokuczliwych komarów i widma stanu korona wirusa. W koleżeńskich rozmowach wspominano gimnastykę i wyjazd na Senioriadę do Biłgoraja, omawiano stosowane teraz formy aktywności ruchowej i odblokowane wyjazdy do sanatoriów. Przedstawiono propozycje dalszych ograniczonych działań: wiosłowanie w KŻ „ZEFIR”, ćwiczenia na otwartym terenie Zoom Natury, marsze z kijkami Nordic Walking, małe wycieczki rowerowe, terenowe spotkania krajoznawczo – historyczne w KT PTTK „Ziemia Janowska”.
Organizatorzy i uczestnicy dziękują za życzliwość i wsparcie: Władzom Miasta i Gminy Janów Lubelski, Dyrektorowi Biblioteki Pedagogicznej, Dyrektorowi Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli oraz Dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim.
Antoni Sydor    
Instruktor PILATES, KAR „Rekreo – Styl” JL
Scan: Jakub Sydor

 

 

 

 

Z uwagi na zagrożenie koronawirusem i zalecenia Władz - Zarząd KAR Rekreo Styl w Janowie Lubelskim zawiesza zajęcia:


1/ Spotkania w Domu Nauczyciela ul. Ogrodowa 16 - od dnia 11.03.2020 r. (środa),
2/ „Gimnastyka PILATES” w Sali PSP - od dnia 12.03.2020 r. (czwartek).

Okres zawieszenia – do odwołania.

Opracował: Antoni Sydor- Instruktor Pilates z upoważnienia Prezesa KAR „Rekreo – Styl”
 

 

Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” na V Senioriadzie - 2020 r. w OSiR Biłgoraj.


„W Biłgorajskiej Hali Senioriada; będziemy tu walczyć – tak wypada” to początek tekstu na melodię „Po zielonej trawie piłka goni” jakim Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim rozpoczął autoprezentację na V Senioriadzie w OSiR Biłgoraj.
W środę, 22.01.2020 r. zawody zgromadziły 10 drużyn (w 2019 r. – 8), co świadczy o zainteresowaniu tą formą aktywności ruchowej i uznanej już marce imprezy. Wprawdzie wyniki wszystkich dyscyplin były mierzone, ale Sędzia Główny wielokrotnie podkreślał integracyjny charakter spotkania. Ostatecznie drużyna założonego pod koniec 2019 r. KAR „Rekreo – Styl” zajęła 6 miejsce, dające duże możliwości awansu w przyszłym roku.
Na zakończenie organizatorzy przekazali wiele ciepłych słów zachęcających seniorów do aktywności ruchowej i uczestnictwa w imprezach sportowo – rekreacyjnych. Z rąk Pana Wiceburmistrza i Pani Dyrektor OSiR wszystkie drużyny otrzymały puchary, słodkie upominki i talony na zakup sprzętu sportowego.
Warto podkreślić, że Janów Lubelski był reprezentowany na Senioriadzie już po raz trzeci: w 2017 r. wyjazd zapoznawczy Instruktora Pilates, w 2018 r (Fitness Klub Pilates przy OR PZERiI – III miejsce), w 2019 r. (Fitness Klub Pilates – II miejsce) w br. (Klub Rekreacji Ruchowej Vitalni – III miejsce i Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” – VI miejsce).
Dziękujemy Władzom Miasta i Gminy Janów Lubelski za wsparcie w postaci sfinansowania kosztu transportu.


Antoni Sydor  - Instruktor PILATES
Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim

 

 

 

Zaproszenie do PILATES w Janowie Lubelskim. VII sezon 2019 – 2020 r.


Aktywnie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób chcących poprawić swoją kondycję fizyczną i równocześnie uzyskać lepsze samopoczucie, składamy propozycję uczestnictwa w zajęciach gimnastycznych z zakresu rekreacji ruchowej metodą PILATES.
Zapraszamy na zajęcia VII. sezonu, gdzie formą zajęć jest kurs podstawowy 20 – to godzinny i 10 – cio godzinny (godzina lekcyjna = 45 min), prowadzony pod marką Fitness Klubu PILATES Janów Lubelski.
Na zajęcia można się jeszcze zapisać w Stowarzyszeniu Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo – Styl” w Janowie Lubelskim oraz w MOSiR Janów Lubelski.
Zajęcia w KAR „Rekreo – Styl” JL prowadzone są w Małej Sali Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim: 2 razy w tygodniu (wtorek od 18 00, czwartek od 16 00), po 2 godziny dziennie.
Więcej o PILATES na stronie internetowej Janowa Lubelskiego i na stronie internetowej MOSiR Janów Lubelski.
Zapraszamy!
Z upoważnienia KAR „Rekreo – Styl” JL oraz MOSiR JL,
Antoni Sydor  -  Instruktor PILATES
Foto: Zuzanna Skoczyńska, MOSiR Janów Lubelski